Wrzesień minął, a modernizacyjne ustawy dalej "zaginione w akcji"

8 października 2021, 11:10
policja psp sw ppor. Danmiel Bazylewicz
Fot. ppor. Daniel Bazylewicz, Służba Więzienna

Wrzesień minął, a resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości nadal nie zaprezentowały programów modernizacji dla podlegających im służb. Ich szczegóły mieliśmy poznać pod koniec ubiegłego miesiąca, ale - jak na razie - ministerstwa zdecydowały się przekazać jedynie kwoty podwyżek, które m.in. w ich ramach programu trafią do mundurowych. Co powstrzymuje polityków przed podzieleniem się efektem swoich prac?

Zapewnienie przyszłorocznych podwyżek, i to w odpowiedniej wysokości, miało uspokoić nastroje wśród funkcjonariuszy i wydaje się, że efekt ten został osiągnięty. Przynajmniej częściowo, bo to na pewno nie koniec rozmów na ten temat. Mundurowi z policji, Straży Granicznej, straży pożarnej, Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej wiedzą już, że od stycznia 2022 roku ich wynagrodzenie będzie wyższe o 500 złotych netto (na kwotę tę, przypomnijmy, składa się nie tylko część "modernizacyjna", ale również wynikająca z 4,4-proc. waloryzacji zapisanej w projekcie przyszłorocznego budżetu). Co więcej, strażacy wiedzą już nawet w jaki sposób formacja im te podwyżki wypłaci. Na informację taką czekają również związkowcy ze Służby Więziennej. W piśmie skierowanym do nadzorującego tę formację wiceministra Michała Wosia Rada Krajowa Sekcji Służby Więziennej NSZZ "Solidarność" zwraca się z prośbą o spotkanie właśnie w celu przedstawienia szczegółowych rozwiązań dotyczących wykorzystania środków, które mają być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń. 

To jednak nie koniec zmian, które czekają te służby w najbliższych latach, a wpłynąć mają nie tylko na wysokość wpływu na ich konta, a również jakość służby. Jak to bowiem ujął m.in. szef polskich strażników granicznych w rozmowie z InfoSecurity24.pl, gen. dyw. Tomasz Praga, sukcesem dla formacji jest rozwój, a taki zapewniają w ostatnich latach właśnie niemałe modernizacyjne środki. W przypadku poprzednich edycji programu (2017-2020), było to ponad 9 mld złotych dla służb podległych MSWiA oraz ponad 1,5 mld złotych dla Służby Więziennej. Kolejna ich edycja miała wystartować w 2021 roku, ale plany resortów pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Ostatecznie ruszyć mają one od stycznia 2022 roku, choć modernizacyjne dokumenty nadal skrywane są w biurach ministerstw. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy okazji wrześniowych negocjacji ze związkami zawodowymim zdradziło, że na program modernizacji na lata 2022-2025 przeznaczyć zamierza 10 miliardów 30 milionów złotych. Na tę kwotę składają się dwie części. Pierwszy segment to cześć inwestycyjna, czyli m.in. nowy sprzęt, wyposażenie osobiste funkcjonariuszy czy inwestycje budowlane. W sumie na inwestycje przeznaczone mają zostać 4 miliardy 364 miliony złotych. Drugi segment nowej ustawy modernizacyjnej to wzmocnienie etatowe służb mundurowych oraz wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych. Łącznie na tę część zaproponowano 5 miliardów 666 milionów złotych. I tyle wiemy o tym, co resort planował dla podległych sobie służb. Wiceminister Maciej Wąsik liczył wtedy na to, że ustawę modernizacyjną uda się zaprezentować jeszcze we wrześniu. Natomiast 24 września minister Mariusz Kamiński na ostatni tydzień września zapowiedział konferencję z szefami formacji podlegających MSWiA, podczas której przedstawione zostać miały perspektywy rozwoju służb mundurowych na najbliższe lata. Obu planów nie udało się jednak ministerstwu zrealizować. Ustawy modernizacyjnej ani nie udostępniono, ani nie poznaliśmy jej założeń na konferencji.

Podobnie sprawa wygląda w Ministerstwie Sprawiedliwości, które od dawna zapewnia, że dokumenty są gotowe i już niedługo zostaną zaprezentowane. Mówić miał o tym m.in. wiceminister Michał Woś, podczas rozmowy ze związkowcami. Do niedawna, o tym, jak będzie wyglądać modernizacja w Służbie Więziennej wiedzieliśmy jeszcze mniej, niż w przypadku służb podległych MSWiA. Dopiero porozumienie zawarte między związkowcami a resortem SWiA, a także ultimatum stawiane przez związki działające w ramach SW, wywarły skuteczną - jak widać po efektach - presję na Ministerstwo Sprawiedliwości, w wyniku której poznaliśmy nie tyle kwoty podwyżek w więziennictwie, co informacje, że będą oni tak samo traktowani, jak mundurowi z MSWiA. Wynosić powinny więc one tyle samo, co w policji, straży pożarnej, Straży Granicznej czy SOP, czyli 500 złotych netto. Wiadomo jeszcze, że częścią więziennego programu modernizacji ma być pakiet socjalno-bytowy dla funkcjonariuszy i pracowników, wart prawie 42 mln złotych (m.in. na modernizację i poprawę standardów wybranych pomieszczeń, w szczególności takich jak szatnie i sanitariaty, pomieszczenia socjale, dyżurki oddziałowych, punkty dowodzenia, wartownie czy pokoje biurowe). Informację tę przekazał jednak nie sam resort, a gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, w piśmie skierowanym do Andrzeja Kołodziejskiego (przewodniczący więziennej "Solidarności") jeszcze w grudniu 2020 roku.

Wciąż trwa więc oczekiwanie na to, aż politycy zdradzą w końcu, jak wyobrażają sobie rozwój podległych sobie formacji. Szczególnie, że oba programy ruszyć mają już w styczniu. I choć wiemy, na przykładzie wprowadzania np. tzw. superustawy (gwarantującej m.in. dodatki przedemerytalne), że gdy zachodzi taka potrzeba, to tempo legislacyjnych prac potrafi być ekspresowe, to MSWiA już wcześniej zapewniało sobie, powiedzmy, bufor. Jak podkreślał bowiem wiceminister Maciej Wąsik, nawet jeżeli prace nie zostaną zakończone do końca bieżącego roku, to ustawa na pewno obowiązywać będzie właśnie od stycznia 2022 roku.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 132
2025
piątek, 8 października 2021, 18:38

Najważniejsze że podpisane zostało porozumienie żeby protestu nie było reszta się nie liczy czyli ludzie. Nawet związki nie wiedzą jak będą wyglądały przejścia na grupach i stopniach.

Brylant
piątek, 8 października 2021, 18:06

Przy tej drożyznie która jest to 500 zł nawet nie odczujemy.Robia wszystko żeby policjanci odchodzili bo przy tych zarobkach nie jesteśmy utrzymać rodziny.Dotyczy to oczywiście szeregowych policjantów.Gora opływa w luksusy.

Uczciwe, jasne zasady awansu
piątek, 8 października 2021, 15:57

A kiedy znane będą kryteria awansu z 5 na 6 grupę?, jeżeli przyjąć że tylko 25% rocznie zostanie nagrodzona awansem, to 75% będzie nadal czekać, niektórzy poczekają aż 4 lata, więc jeżeli nie utworzycie czytelnych, jasnych przepisów to znając życie ludzie zaczną ze sobą niezdrowo rywalizować, źle to się odbije na jakości pracy. Stąd tylko jasne i przejrzyste zasady, masz po kolei staż, stopień, kursy, uprawnienia, wykształcenie to otrzymujesz szybciej grupę, inaczej będzie niezły nepotyzm, układziki i skakanie sobie do gardeł.

Ali
piątek, 8 października 2021, 21:08

Zgadza się. Dlatego ja już pożegnałam się z moją wymarzona praca mimo że przepracowałam tylko 17 lat... Nie chcę Was martwić ale każda komenda to "prywatny folwark" i nic się nie zmieni... Nadal awansować będą mierni bierni ale wierni. I spokrewnieni...

Gaweł
niedziela, 10 października 2021, 15:31

Tylko 17 lat?, to aż 17 lat prania mózgu, masz rację w tym co napisałeś, to się nie zmieni, promocja swoich najważniejsza

Lutek
sobota, 9 października 2021, 15:33

Ali, trafione w punkt, 100% racji

Tak powinno być, a jak będzie?
piątek, 8 października 2021, 19:03

Moim zdaniem powinien decydować jak w każdej zdrowej firmie staż, doświadczenie i lata spędzone na danej grupie, w oparciu o te dane winny być nadawane awanse na grupach wcześniej lub później.

40latek
piątek, 8 października 2021, 18:41

113 zł. To jest różnica pomiędzy 5 a 6 gr dla f-sza z 14 letnim stazem. Szoook. 2 kg dobrej kiełbasy.

Nbbb
sobota, 9 października 2021, 09:39

A wszystko można wyrównać dodatkiem i znam przypadki gdy osoba na 5 grupie zarabia więcej niż ten na 6 szczególnie po uwzględnieniu ostatnich podwyżek….

Zaq
piątek, 8 października 2021, 18:18

Powinno być pierwszeństwo wg lat wysługi, bo inaczej niektórzy się przed emeryturą nie doczekają...

Marcel
piątek, 8 października 2021, 15:50

W dalszym ciągu nic nie wiadomo na temat modernizacji w przyszłych latach 2023-2024. Nie ma żadnej informacji, a przecież musi być jakiś plan, strategia działania, nic więcej nie wiadomo, jeżeli tak zostanie, to przy obecnej inflacji powtórzymy ten sam scenariusz.

Pracujacy
piątek, 8 października 2021, 18:47

Strategia jest taka. Pomiedzy aplikantem a ekspertem będzie 1000 zl różnicy. Czyli nowy funkcjusz OP bedzie zarabiał o1000 mniej niż ekspert w CBSP po 20 latach służby. Ot cała strategia

Nea
sobota, 9 października 2021, 09:40

Czyli doświadczenie i wiedza wyceniane jest na ok 1tys zł? Przykra konkluzja…

2018
piątek, 8 października 2021, 14:12

Programy modernizacyjne to powinny od stycznia wejść w życie, a nie od października być prezentowane

Tweets InfoSecurity24