Fundusz nagród powróci w 2022 roku

24 sierpnia 2021, 15:09
pieniądze, fot. pixabay.com
Fot. Pixabay

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt budżetu na 2022 rok. Z informacji jakie przekazał resort finansów wynika, że fundusz płac w państwowej sferze budżetowej wzrośnie w przyszłym roku o ok. 4,4 proc. Co więcej, przywrócony ma zostać także fundusz nagród, który w tym roku – zgodnie z brzmieniem ustawy okołobudżetowej – nie został powołany do życia.

Zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy budżetowej, dochody budżetu mają wynieść 475 mld zł, wydatki 505,6 mld zł, a deficyt 30 mld zł, czyli 2,8 proc. PKB. Wzrost PKB w 2022 r. wg projektu ustawy budżetowej ma wynieść 4,6 proc. w stosunku do oczekiwanych w tym roku 4,9 proc. "W projekcie są uwzględnione skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, ale nie uwzględnia on skutków realizacji Krajowego Programu Odbudowy" – powiedział w czasie konferencji wiceminister finansów Sebastian Skuza.

W przyjętym we wtorek przez rząd projekcie budżetu zaplanowana została także podwyżka fundusz płac w państwowej sferze budżetowej. Jak poinformowano, w 2022 roku zostanie przywrócony także fundusz nagród. "Zaplanowany został wzrost funduszu płac o 4,4 proc. O podwyżkach będą decydować urzędy, my tylko zapewniamy środki na ten cel. Dodatkowo przywracamy fundusz nagród, tzw. 3-procentówkę" – powiedział Sebastian Skuza.

Jeśli informacje przekazane przez Ministerstwo Finansów staną się, w tym kształcie, częścią przyszłorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej, to zniknie jeden z elementów spornych w relacjach rząd-mundurowi. Warto bowiem przypomnieć, że brak funduszy nagród w tegorocznym budżecie był powszechnie krytykowany przez przedstawicieli wszystkich formacji. Jak przekonywał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów, "ten fundusz jest niezbędny", ponieważ to – jego zdaniem – "bardzo ważny element w zarządzaniu kadrami". "Ktoś kiedyś powiedział, że każdy ma swoje obowiązki i powinien je wykonywać najlepiej, jak potrafi. I ja się z tym w pełni zgadzam, ale ludzi trzeba nagradzać i motywować do tego, by osiągali jeszcze lepsze wyniki" – przekonywał Jankowski.

O tym jakie środki dla służb rząd przewidział na 2022 rok przekonamy się już niebawem, kiedy opublikowany zostanie projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej. Wiele wskazuje też na to, że pieniądze jakie mundurowe formacje otrzymają "do dyspozycji" nie będą jedynymi, które będzie można wydać. W MSWiA - jak zapewniają przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych - na ukończeniu są bowiem prace nad kolejnym programem modernizacji służb mundurowych. Projekt ministerialnych propozycji, biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one wejść w życie w styczniu 2022 roku, powinniśmy poznać już niedługo.

DM/PAP 

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Aspiryna
czwartek, 2 września 2021, 00:58

Czytam i czuję się coraz bardziej chory tylko co nam da ponowny protest, i tak związki wynegocjują dla siebie najlepsze warunki typu dziadkowe lub 15a dla 99-03

Onek
czwartek, 2 września 2021, 00:45

15aa to żaden kompromis jak na tym forum przedstawiają panowie z ZZ m. in. 03. Ciekawe że inni związkowcy wypowiadając się od 3 miesięcy w artykułach na tych stronach sprzeciwiają się art. 15aa - można się pogubić - widać dlaczego rząd przedstawił gotowy projekt z tym gniotem czyli art. 15aa - "nie ma z kim gadać". Przypomnę tym panom że po drugim rozpatrzeniu przez TK wniosku rząd wiedział że musi zwrócić art. 15 dla 99-03 - w stosunku do pierwszego wniosku rząd wprowadził w błąd TK i nie da się wg. tego jechać. W 2016 roku zaczeły się rozmowy. Związki dopisały i pchały na siłę grupę 03-12 jako wspólny postulat. Rząd powiedział stanowczo NIE dla 03-12- nic im się nie należy, przyjeli się na tym przepisie a tym samym zgodzili na takie zasady. Później było szacowanie kosztów w związku z wygraną celników w TK ale rozmowy trwały - związku uparcie 03-12, rząd - nic im się nie należy czyli NIE. Na strajku strony pozostały przy rozbieżnych stanowiskach w kwestii komu zwrócić. Dalej piosenke znamy - 15aa to przykład nieudolności związków i braku umiejętności negocjacji - ciągle rozmowy od 2016 roku "komu" zamiast "co". W końcu rząd sam napisał sobie ustawę w której odniósł się jak chciał do "CO" ,bo komu wiedział od zawsze a mówił od 2016 roku i się tego trzymał.

Edi
piątek, 3 września 2021, 17:25

Nic dodać, nic ująć - to grupa 03-12 na czele ze związkowcami przez lata doprowadzała do ciągłego pata w rozmowach z rzadem aż rząd sam stworzył 15aa zamiast oddać w całości lub części 15, a dzisiaj ci sami panowie z ZZ wypisują że 99-03 osiągneli wiele dzięki "kompromisowi" - śmiech na sali.

Pies
środa, 1 września 2021, 20:48

Obecny rząd do spółki z związkami zawodowymi "załatwił " 15a, miejmy nadzieję że nie załatwią nas podobnie z funduszem nagród, które i tak będą dostawać ci co zwykle.

Krótka pamięć
środa, 1 września 2021, 14:31

Uważam że mimo wszystko ten rząd nas nie zostawi bez pomocy, że wejdą te podwyżki w przyszłym roku, chcę w to wierzyć, wolę tak myśleć, najwyżej się rozczaruję, za dwa lata wybory, ale wiem i pamiętam jedno, jak nas potraktowali poprzednicy przez słynne już 8 lat, przypomnijcie sobie

Gg
środa, 1 września 2021, 17:15

Tak jest super zrealizowali postulaty z 2018 roku a niesprawiedliwy art 15a został wreszcie zlikwidowany , doczekaliśmy się niesprawiedliwości brawo dla obecnego rządu.

Prosta dedukcja
środa, 1 września 2021, 13:44

Fundusz na nagrody, premie??? no to takie pytanie, a komu jest zwykle to dedykowane i do kogo zwykle są kierowane te pieniążki?, może inaczej, podwyżki powinny obejmować przede wszystkim wynagrodzenia a nie jakieś wirtualne premie czy nagrody

Tweets InfoSecurity24