"Solidarność" wkroczyła do Służby Więziennej

28 października 2019, 13:49
Więzienie służba więzienna
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Na Śląsku powstała Międzyzakładowa Organizacja NSZZ Solidarność Funkcjonariusz i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego - dowiedział się InfoSecurity24.pl. Przewodniczącym został Andrzej Kołodziejski.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie marnuje czasu. Dzień po wejściu w życie zapisów wprowadzających pluralizm związkowy w wybranych formacjach, NSZZ zaczął pod swoim logo zrzeszać funkcjonariuszy Służby Więziennej na Śląsku. Przewodniczącym został Andrzej Kołodziejski.

image

 

Organizacja obejmuje 14 placówek penitencjarnych: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach, Zakład Karny w Cieszynie, Areszt Śledczy w Częstochowie, Zakład Karny w Herbach, Zakład Karny w Wojtkowicach, Zakład Karny w Raciborzu, Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju, Areszt Śledczy w Bytomiu, Areszt Śledczy w Gliwicach, Areszt Śledczy w Katowicach, Areszt Śledczy w Mysłowicach, Areszt Śledczy w Sosnowcu, Areszt Śledczy w Tarnowskich Górach oraz Zakład Karny w Zabrzu.

Parę dni temu Dział Organizacyjny Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" informował, że chętnie pomoże wszystkim, którzy byliby zainteresowani funkcjonowaniem "S" w ich formacji. Tłumaczył również, że do działających w formacjach mundurowych związków zawodowych "zastosowanie znajdą generalne zasady wynikające z przepisów prawa pracy, w tym w szczególności ustawy o związkach zawodowych oraz o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jednakże z pewnymi modyfikacjami".

Szefostwo NSZZ „Solidarność” walczyło o utworzenie własnych organizacji związkowych w Służbie Więziennej co najmniej od początku roku. I choć pomysł ten spotkał się, tak jak w przypadku wcześniejszej próby rozpoczęcia zrzeszania policjantów, ze sporym sprzeciwem części środowiska, to dzięki wsparciu - w postaci prezydenckiego projektu - ze strony Andrzeja Dudy, plany udało się zrealizować.

Ważne zmiany dotyczące związkowego życia nie tylko Służby Więziennej, ale również Policji i Straży Granicznej, weszły w życie 27 października br. Do tej pory funkcjonariusze wspomnianych formacji mogli zrzeszać się, w ramach monopolizmu związkowego, tylko w jednej organizacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak w sierpniu br. ustawę o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej, wprowadzając pluralizm. Zmiany miały zresztą zostać zainspirowane przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę.

Zmiany miały zresztą zostać zainspirowane przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę. Jak informował w zeszłym tygodniu InfoSecurity24.pl na stronie NSZZ "Solidarność" Regionu Częstochowskiego znajdziemy wpis zatytułowany "co wywalczyła Solidarność w ostatnich latach?". Na zamieszczonej pod nim liście widnieje m.in. właśnie pluralizm związkowy w służbach mundurowych. Wprowadzenie pluralizmu, jako osiągnięcie NSZZ "Solidarność", znajdziemy również na stronie Regionu Wielkopolska Południowa.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Optymista
poniedziałek, 28 października 2019, 23:48

Dobrze że w końcu można wybrać. Do tej pory można było tylko być w związkach lub nie. Nie można jednak doprowadzić do tego by związki ze sobą konkurowały. Mają że sobą współpracować i wspólnie walczyć o dobro funkcjonariuszy i pracowników bo chyba po to zostały powołane.

Andrzej
piątek, 1 listopada 2019, 18:22

Słuszna uwaga

PSP
środa, 30 października 2019, 10:43

I Ty w to wierzysz. Zapytaj się w PSP jak współpracują.

Optymista
środa, 30 października 2019, 16:56

Chciałbym wierzyć, że tak będzie. Bo inaczej nie ma to sensu. Mam nadzieję, że w końcu ludzie się obudzą i przestaniemy się dzielić na ochronę, penit i administrację. Do Solidarności niech dołączą Ci którzy się nie zdecydowali na aktualne związki. Nie miałbym nic przeciwko aby nawet przeszli co niektórzy z jednych do drugich ale do cholery musimy trzymać się razem !!!

Chłodno patrzący
poniedziałek, 28 października 2019, 23:36

Zawsze chodziło o osłabienie związków zawodowych funkcjonariuszy... A w tym pomoże garstka tych wyru.. przez obecny zarząd.. to nie wiara, to judasze..

poniedziałek, 28 października 2019, 22:57

niech mi ktoś wskaże "Niezalezny" związek od nikogo??? Zawsze ktoś jest "Zależny" od kogoś. Przykłady można mnożyć.... taka prawda....

Sert
poniedziałek, 28 października 2019, 22:53

Kolejna pro pisowska przybudowka mająca służyć do rozbija ia solidarności wśród funkcjonariuszy

Jarek
poniedziałek, 28 października 2019, 22:25

To wielki błąd. Solidarność jest propisowska. Przekonali się o tym niedawno nauczyciele. Rżądowi zależy na rozbiciu jedności w służbach mundurowych.

az
piątek, 20 grudnia 2019, 01:21

Gdybyś wiedział jak funkcjonują związki i co robią dla zwykłych f-szy, to byś nie pisał takich bzdur. Związki to nie jest tylko tuba do wygłaszania haseł przy manifestacjach. To też codzienność. A ta jest niekiedy patologiczna. Solidarność daje szanse tym, którzy do tej pory byli pomijani, zbywani, mobbingowani.

Tweets InfoSecurity24