Reklama

Straż Graniczna

Nadbużański OSG gotowy na wypadek stanu wyjątkowego

Fot. Straż Graniczna/Twitter
Fot. Straż Graniczna/Twitter

Straż graniczna w woj. lubelskim zapewnia, że jest przygotowana na wypadek ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym. Lubelski odcinek polsko-białoruskiej granicy liczy 171 km i przebiega wzdłuż rzeki Bug. Samorządowcy czekają na szczegóły dot. ewentualnych regulacji.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przy granicy z Białorusią. Prezydent Andrzej Duda zapewnił we wtorek, że decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmie w najbliższym czasie. Według jego gabinetu, zapadnie ona w ciągu dwóch dni.

"Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia stanu wyjątkowego w terenie przygranicznym. Mamy wystarczającą liczbę funkcjonariuszy, którzy są w stanie zabezpieczyć granicę państwową. Jeżeli będzie taka potrzeba, to w każdej chwili funkcjonariusze mogą być przesuwani między placówkami w ramach naszego oddziału" – powiedział rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. SG Dariusz Sienicki.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka na razie nie komentuje możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego. Również lubelska komenda policji nie udziela obecnie informacji na temat przygotowań na wypadek ogłoszenia stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy może objąć 68 miejscowości w województwie lubelskim, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy białoruskiej. Znajdują się one na terenie gmin: Włodawa, Hanna, Sławatycze, Kodeń, Terespol, Zalesie, Rokitno, Janów Podlaski, Konstantynów. Samorządowcy podkreślają w rozmowie z dziennikarzami, że czekają jeszcze na szczegółowe wytyczne.

Formacja informowała 1 września, że w ostatni dzień sierpnia na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 22 nielegalnych imigrantów - 11 obywateli Iraku, 10 obywateli Syrii i obywateli Somalii. SG poinformowało również, że strażnicy graniczni we wtorek zapobiegli 93 próbom nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. "To wyjątkowo intensywny czas służby dla funkcjonariuszy Straży Granicznej" – zaznaczyła. 

Funkcjonariusze SG na swoim profilu na Twitterze podsumowali też cały sierpień na granicy polsko-białoruskiej. Według opublikowanych danych w sierpniu pogranicznicy odnotowali 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. "Ponad 2,5 tys. prób zostało udaremnionych przez strażników granicznych. Zatrzymaliśmy prawie 1000 nielegalnych imigrantów" – podano. "Rok temu w sierpniu nie było żadnej próby przekroczenia tej granicy" – dodała formacja.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli w części województwa podlaskiego i lubelskiego. "Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym z Białorusią jest przeze mnie poważnie rozważana" - oświadczył we wtorek Andrzej Duda. Na liście miejscowości znalazło się wiele wsi i miast, wśród nich także przygraniczny Usnarz Górny, nieopodal którego od trzech tygodni, po stronie białoruskiej przebywa grupa migrantów. Liczy ona według polskiej Straży Granicznej od 24 do 30 osób.

PAP/IS24

Reklama
Reklama



Reklama

Komentarze

    Reklama