Rządowa demotywacja. Związkowcy o przyszłorocznych finansach

8 września 2020, 13:31
Pieniądze, fot. pixabay.pl
Fot. Pixabay

"Całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie" – pisze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych w stanowisku dotyczącym projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Przypomnijmy, zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej fundusze nagród w "jednostkach sektora finansów publicznych", w tym w służbach mundurowych, miałby nie powstać.

Jak informował InfoSecurity24.pl, w przyszłym roku fundusze nagród nie zostaną utworzone w żadnej służbie mundurowej. Twórcy projektu ustawy okołobudżetowej proponują "w miejsce funduszy nagród (…) stworzenie możliwości przyznania nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania (określone w specyfikach poszczególnych służb) ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek, w funduszu wynagrodzeń a nie wydatkowanych z przyczyn obiektywnych (przybywanie na zwolnieniach, urlopach wychowawczych czy nieobsadzenia etatów w wyniku procedury naboru)". Jeśli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie, w jakim trafiła do konsultacji, nagród w mundurówce będzie bez wątpienia mniej, a ich przyznawanie może być bardziej problematyczne niż do tej pory. 

Do projektu przepisów odnieśli się związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracownikow Więziennictwa. W liście – skierowanym do przewodniczącej Forum Związków Zawodowych – Czesław Tuła, przewodniczący zarządu głównego NSZZFiPW pisze, że "zaproponowane zapisy w art. 33 oraz art. 34 w/w projektu Ustawy są przez funkcjonariuszy odbierane bardzo negatywnie oraz zgodne jest z negatywnym stanowiskiem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych względem analogicznych rozwiązań pozostałych służbach mundurowych". Co ciekawe, okazuje się, że w SW oprócz braku funduszu nagród – podobnie jak w innych mundurowych formacjach – fundusz zapomóg ma zostać stworzony w oparciu o mniejszy niż w służbach MSWiA mnożnik.

Nie wiedzieć czemu, Rząd RP, w przypadku funkcjonariuszy więziennictwa, proponuje wprowadzenie funduszu zapomogowego w oparciu o 0,17% podstawy naliczania odnoszącej się do uposażenia funkcjonariuszy wyżej wymienionych formacji. Stanowi to o różnicy 0,08%, która to w szeregi funkcjonariuszy więziennictwa wprowadza poczucie niesprawiedliwości.

fragment stanowiska Forum Związków Zawodowych ws. projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 

Jak dodano, "całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie". 

Długa batalia o kształt przyszłorocznego budżetu dopiero się rozpoczyna. W najbliższych miesiącach wiele grup zawodowych będzie chciało "ugrać" jak najwięcej korzystnych dla siebie rozwiązań, a rząd – jak zawsze – będzie próbował spełnić oczekiwania bez konieczności głębszego sięgania do i tak dziurawej budżetowej kieszeni. Czy funkcjonariuszom uda się wpłynąć na zmianę projektu tak, by dodatkowe środki na nagrody zostały wygospodarowane? Dziś trudno odpowiedzieć na to i wiele innych pytań, jednak jak mówią sami mundurowi, kształt przyszłorocznych finansów już dziś nie napawa specjalnym optymizmem.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 158
Na "szczęście" emeryt.
niedziela, 13 września 2020, 20:25

Lepiej się zastanówcie skąd decyzja +25, demografia spada, rośnie liczba emerytów, społeczeństwo się starzeje, dziura w budżecie rośnie, liczba emetytów rośnie, programy kosztują, to oznacza jedno, zmiana w systemie emerytalnym, oby nie przyszedł dzień w którym Was wszystkich pogodzą, dostaniecie z dnia na dzień tyle co przeciętny emeryt a emerytury mundurowe będą tylko miłym wspomnieniem, nie chcę być prorokiem, ale te zmiany są nieuniknione, a obecny kryzys może przynieść każde rozwiązanie szybciej niż myślicie.

olo
niedziela, 13 września 2020, 20:18

Dodatek 25+ w żaden sposób nie rozwiązuje problemu braków kadrowych, bo w służbie nie brakuje dziadków na kierowniczych stanowiskach, tylko ludzi na stanowiskach liniowych. Ile w Polsce jest wakatów na wyższych grupach? Mówienie, że to ma posłużyć rozwiązaniu problemu nieobsadzonych wakatów to jest kłamstwo w żywe oczy. Wiadomo, że wszelkiej maści kierownictwo można wykazać w statystykach, ale robota od tego nie będzie zrobiona

!
wtorek, 15 września 2020, 01:23

Coś mówić muszą. A i kreatywna statystyka to też nic nowego.

Robert
niedziela, 13 września 2020, 18:35

25 lat i więcej to na pewno piękny staż, niestety to często ludzie zmęczeni, schorowani i mocno wypaleni, którzy odliczają dni do emerytury, jaka więc będzie ich efektywność jeżeli zostaną tylko dla dodatku?, latami czekali na odejście a teraz zostaną dla kasy, moim zdaniem z niewolnika nie ma pracownika, większość tych decyzji będzie podyktowana dodatkiem, jeżeli to jedyna motywacja, to gratuluję mocodawcom, oczywiście część z tych osób popracuje jeszcze, ale liczyć że będą sobie wypruwać żyły to raczej żart, a młodsi, no niestety, nastąpi blokada na grupach, awansach i gwóźdź do trumny likwidacja funduszu nagrodowego i teraz co, ludzie z dodatkiem wypełnią lukę?, mało prawdopodobne, nierealne, a grupa stażowa 15-24, doświadczeni z uprawneniami ale pominięci, zapominamy o jednym, to tylko ludzie z całym pakietem wad i zalet.

ekon
poniedziałek, 14 września 2020, 00:41

To znaczy Niemieccy Policjanci są za starzy, w innych zawodach np. w budowlance mogą? Dopóki będziemy mieli młodych emerytów dotąd będziemy zarabiali grosze.

Glina
niedziela, 13 września 2020, 12:30

Kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego są jasne. Masz min. 25 lat dostajesz. Wiec młodzieży zamiast tu pluć jadem weźcie się do roboty i dosłużcie do tego zacnego wieku zamiast na forach opluwać starych policjantów. Wstyd mi za was. Nie wiem jakim cudem widzicie tu niesprawiedliwość. Od waszych ciągłych roszczeń mnie mdli .

prawo
poniedziałek, 14 września 2020, 00:16

W tyłku im uwiera, że ktoś ma, a on nie.

Olek
niedziela, 13 września 2020, 20:16

Cud niepamięci, Glina, pytasz jakim cudem ludzie widzą niesprawiedliwość?, z takim stażem takie pytanie?, ale proszę, przez dodatek nastąpi zablokowanie (może latami) grup i etatów, nastąpi też blokada podwyżek i awansów, wraz z funduszem motywacyjnym nastąpi likwidacja nagród i premii, oże zapomóg, dlaczego?, bo to idzie wszystko z jednej puli MSW, nie żadnej innej puli, dalej, jako starszy stażem masz już przed dodatkiem znacznie wyższe uposażenie, sporo wyższe, a teraz będziesz zarabiać niemal dwukrotność tego co kolega obok, a wszystko dlatego ze masz kilka lat więcej służby, sprawiedliwe?, no jest to OK?, zwłaszcza w obliczu podobnych zadań i obowiązków, stąd na pewno wszystkim których to dotknie finansowo nie powinno być wstyd, przeciwnie, wstydem jest ten dodatek, to jest kolego wstydem, bo Tobie będzie się zagadzać kasa a pozostałym kolegom przez lata nie, dlatego pomyśl zanim butnie coś napiszesz, nie jesteś samotną wyspą, wszyscy pracujemy razem i tyle samo a nagradzani jesteśmy z podziałami, przeczytaj stanowisko Związków, może to ci coś rozjaśni w głowie.

Glina
poniedziałek, 14 września 2020, 09:56

Masz racje kolego Olek wszyscy praczujemy razem ale młodzi u mnie na jednostce mają to gdzieś i tylko chcą awansu. Życzę Ci jak najlepiej ale nie pisz proszę ze stary policjant liniowy ma duzo wyższe uposażenie niż młody. Różnica jest tylko w wysłudze lat bo dodatki służbowe u mnie na jednostce młodzi mają takie jak ja po 25 latach bo tylko chodzą i strasza przelozonych ze się przeniosą. Wykorzystują w ten sposób bezczelnie lukę kadrowa. O robocie nie myślą. Ten dodatek sprawi różnice jaka powinna być między policjantami bez doświadczenia a starymi wyjadaczami którzy obecnie nie byli doceniani. Nie wiem o co halo każdy dostanie po 25 latach wystarczy dosluzyc takiego stażu. Poza tym kasa pójdzie z puli na emerytury.

ekon
poniedziałek, 14 września 2020, 00:19

Cierpliwość to coś czego musisz się nauczyć. Warto, kiedyś zrozumiesz. Pozdrawiam.

prawo
poniedziałek, 14 września 2020, 00:05

Z tego postu wynika, iż młodość nie mądrość. Myślicie tylko chwilą obecną, bez żadnych długoterminowych planów. Kiedyś dorośniecie.

O
niedziela, 13 września 2020, 19:55

Masz 25 - dostajesz. Reszta do roboty i nie pyskować. To mówiłem ja, władza.

stary
poniedziałek, 14 września 2020, 00:42

Czegoś nie łapiesz?

myśl
poniedziałek, 14 września 2020, 00:20

Kiedyś dotrwasz to zrozumiesz, dziś jeszcze to za trudne.

Nikola
niedziela, 13 września 2020, 19:13

Glina, bez urazy, musisz zrozumieć ludzi którzy nie uświadczą takiego dodatku, co gorsza kosztem nagród i premii, bo pula jest jedna, oprócz tego dodatek+ zablokuje niejednemu co czekał latami szanse na awans, grupe, te etaty zostaną zablokowane, więc nagród, premii nie, awansu nie, pewnie podwyżek też nie, więc co zostaje?, nic..... cała kasa pójdzie na dodatki, pójdzie, nie zaklinajmy ze jest inaczej, nawet ZZ są tutaj zgodne, nie ma sensu tego bronić, no nie jest to w porządku, nie ma co tego bronić.

ekon
poniedziałek, 14 września 2020, 00:21

Mylisz sie dodatek 25+ nie jest z tej samej puli, on się finansuje z oszczędności na emkach.

Klawisz
niedziela, 13 września 2020, 18:22

100% racja

+10
niedziela, 13 września 2020, 18:04

Te "Glina" byłeś młody w służbie to dodatki wszyscy dostawali łącznie z tobą...a teraz tobie nagroda/dodatek kosztem nagród dla nielicznych młodych?? taki sprawiedliwy jesteś? przecież za 3-5 lat nie będzie starych funkcjuszy bo młodzi widząc to, już nie przychodzą do służby !! tak że człowieku zanim coś napiszesz - pomyśl zanim coś palniesz resortowo

ekon
poniedziałek, 14 września 2020, 10:34

Taki młody, a już tyle wie i przyszłość zna, trzeba Komendantem zostać.

prawo
poniedziałek, 14 września 2020, 00:43

Nie, jemu nagroda bo w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie odszedł na emkę po 25/28 latach. Czy wszystko trzeba tak prosto tłumaczyć. Myślcie!

+25
niedziela, 13 września 2020, 12:19

Dajcie już spokój z tym 15 a wiedzieliście na jakich zasadach się przyjmujecie a teraz udajecie zdziwionych. Jak możecie uważać za wielce sprawiedliwe doliczanie sobie lat z piekarni do służby. Wcześniej tak było i patologia została zlikwidowana. Co mają powiedzieć ci którzy cały czas byli w służbie i ciężko pracowali. Tez chcieliby sobie pracować lekko a później po 20 latach służby iść na pełną emeryturę. Trzeba było zostać w cywilu a nie przychodzić do mundurowki . To typowo cwaniackie zachowanie. Dość tego.

ekon
poniedziałek, 14 września 2020, 00:15

Jest jedna prawidłowość. Chłopcy nawet przez chwilę nie zastanowili się czy masz rację, taki wiek, kiedyś dorosną ... chyba.

z pamięcią ok ?
niedziela, 13 września 2020, 21:33

To typowo cwaniackie zachowanie aby na fali oddolnie zainicjowanych protestów z 2018 roku priorytetowy stał się postulat jaki pojawił się dopiero na spotkaniu NSZZP z stroną służbową, postulat jakiego nie było, o jaki tysiące protestujących funkcjonariuszy nie walczyło.Funkcjonariusze Ci walczyli o podwyżkę, art.15a,L4-100%, waloryzację. Jedynym poza podwyżką postulatem jaki się dotychczas ziścił jest zniesienie wieku 55 lat, ale to sukces z kategorii SF bo dotyczy sytuacji jakie zaistnieją za lat 18.Przypomnę Ci że główna siła protestu to byli ludzie z grup 2-5 czyli szarzy liniowi robole obsadzeni jako asystenci,kontrolerzy,referenci,dzielnicowi, kontrolerzy,detektywi, a dodatek 25+ to przywilej jaki trafi głównie do ludzi z grup od 7 w górę ( komendanci,dyrektorzy, naczelnicy , eksperci,itd.) Jaki jest cel wspomnianego 25+ ? Cel to zatrzymać ludzi w służbie, tyle że staż na poziomie powyżej 25 lat mają ludzie z grup od 7 w górę, a braki są w gr.2-5. Teraz weż głęboki oddech i powiedz komu zawdzięczasz sukces z 2018 roku, ludziom z grup 2-5 czy może naczelnikom, ekspertom, komendantom :-) Podaj mi jednostki gdzie nie ma chętnych na przytoczone wysoko szeregowane i dobrze płatne stanowiska, .Dodatek zabetonuje wspomniane wysokie stołki kierownicze,samodzielne i logistyczne, a ludzie jacy dziś mają 24,23,22 .... lat stażu popadną w tzw. niebyt awansu gdyż ich o rok czy dwa lata starsi koledzy zabetonują grupy na lat 5-10 , a może i więcej. Zatem pokolenie tych poniekąd starych policjantów nie awansuje w grupach zbyt szybko i jeszcze dłłługooo będą biegać po ulicy. Gdzieś się pomyliłem to sprostuj mnie .

niedziela, 13 września 2020, 21:25

weź się zastanów, co mówisz. Z jakiej racji moje pieniądze z lat przepracowanych w cywilu mają przepaść?

prawo
poniedziałek, 14 września 2020, 00:54

Bo wybrałeś emkę mundurową?

Zaszczytna Służba Wojskowa
niedziela, 13 września 2020, 21:08

Uważam się za pokrzywdzonego ponieważ byłem żołnierzem NJW MSW w Zasadniczej Służbie Wojskowej przed rokiem 1999 i mam liczoną emeryturę z art.15a. Natomiast Koledzy jacy byli w Służbie Zastępczej Kandydackiej w SG i OPP MSW mają emerytury liczone z art.15. Sprawa była podnoszona przez RPO jako dyskryminacja lecz nikt nigdy nie nadał jej biegu.

prawo
poniedziałek, 14 września 2020, 00:22

świadomie lub nie podajesz nieprawdziwe informacje. Sprawa była w trybunale i padła, bo okazało się, że wszystko jest jak najbardziej zgodne z prawem

Benio
niedziela, 13 września 2020, 18:54

Kolego, nikt nie udaje i nie udawał zdzwionego, przymowałem się na początku 2005, nikt się nawet nie zająknął na ten temat, dostałem info w kadrach ze wszystko się wliczy na koniec służby, z tą myślą i wiedzą rozpoczynałem służbę, nie było żadnej informacji, nie było tej wiedzy, po dziś dzień panuje dezinformacja, a przepis jest strasznie niesprawiedliwy, dzieli na podsystemy emerytalne, na lepsze i gorsze lata pracy, tak naprawdę nikt nigdy nam nie zagwarantował ze oddadzą nam te lata, przepis art.95FUS mówi jasno, jedno wybrane świadczenie, nie mydlmy sobie oczu drugą emeryturą, po prostu chcemy zwrotu tych lat, niczego dodatkowo.

złoto
poniedziałek, 14 września 2020, 01:03

zaskarż swoich informatorów.

Szok i niedowierzanie
niedziela, 13 września 2020, 18:13

Kolego z w tytule okręslonym jako +25, mniemam ze podlegasz pod art.15 albo jesteś cywilem, rozumiem ze zrzekasz się z lat cywila jakie są doliczane osobom przyjętym przed 1999, co to za retoryka?!, szokujący brak wiedzy, w cywilu dolicza się każdy rok pracy, to samo jest w mundurze, zawsze tak było, to jakbyś kolego miał nagle zrezygnować ze swoich lat pracy, zrezygnowałeś?, zrezygnuj i pokaż ze można, po prostu coś bez nazwy.

Gad
poniedziałek, 14 września 2020, 08:27

100 % racja

ekon
poniedziałek, 14 września 2020, 00:26

Logika, poczytaj o takiej nauce. Skoro ma 25+ to jego lata z cywila przepadają z urzędu po 28,5 roku służby. Skoro zamierza pobierać dodatek to przyjął to z godnością i te lata przekazał ojczyźnie. Po prostu gość z klasą i honorem.

+ nieistotne
niedziela, 13 września 2020, 17:44

Pewnie myślałeś/łaś nad tym ze dwa dni, po co zabierasz głos w danej sprawie, jeśli temat cię nie dotyczy. Patologiczne jest zachowanie decydentów, którzy chowają głowę w piasek. Odprowadzane należne składki są do zwrotu i nie ma dyskusji. Każdy gdzieś tam pracował lżej bądź ciężej i niekoniecznie ku chwale... Nadzieja umiera ostatnia. Amen.

Tweets InfoSecurity24