Rządowa demotywacja. Związkowcy o przyszłorocznych finansach

8 września 2020, 13:31
Pieniądze, fot. pixabay.pl
Fot. Pixabay

"Całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie" – pisze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych w stanowisku dotyczącym projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Przypomnijmy, zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej fundusze nagród w "jednostkach sektora finansów publicznych", w tym w służbach mundurowych, miałby nie powstać.

Jak informował InfoSecurity24.pl, w przyszłym roku fundusze nagród nie zostaną utworzone w żadnej służbie mundurowej. Twórcy projektu ustawy okołobudżetowej proponują "w miejsce funduszy nagród (…) stworzenie możliwości przyznania nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania (określone w specyfikach poszczególnych służb) ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek, w funduszu wynagrodzeń a nie wydatkowanych z przyczyn obiektywnych (przybywanie na zwolnieniach, urlopach wychowawczych czy nieobsadzenia etatów w wyniku procedury naboru)". Jeśli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie, w jakim trafiła do konsultacji, nagród w mundurówce będzie bez wątpienia mniej, a ich przyznawanie może być bardziej problematyczne niż do tej pory. 

Do projektu przepisów odnieśli się związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracownikow Więziennictwa. W liście – skierowanym do przewodniczącej Forum Związków Zawodowych – Czesław Tuła, przewodniczący zarządu głównego NSZZFiPW pisze, że "zaproponowane zapisy w art. 33 oraz art. 34 w/w projektu Ustawy są przez funkcjonariuszy odbierane bardzo negatywnie oraz zgodne jest z negatywnym stanowiskiem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych względem analogicznych rozwiązań pozostałych służbach mundurowych". Co ciekawe, okazuje się, że w SW oprócz braku funduszu nagród – podobnie jak w innych mundurowych formacjach – fundusz zapomóg ma zostać stworzony w oparciu o mniejszy niż w służbach MSWiA mnożnik.

Nie wiedzieć czemu, Rząd RP, w przypadku funkcjonariuszy więziennictwa, proponuje wprowadzenie funduszu zapomogowego w oparciu o 0,17% podstawy naliczania odnoszącej się do uposażenia funkcjonariuszy wyżej wymienionych formacji. Stanowi to o różnicy 0,08%, która to w szeregi funkcjonariuszy więziennictwa wprowadza poczucie niesprawiedliwości.

fragment stanowiska Forum Związków Zawodowych ws. projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 

Jak dodano, "całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie". 

Długa batalia o kształt przyszłorocznego budżetu dopiero się rozpoczyna. W najbliższych miesiącach wiele grup zawodowych będzie chciało "ugrać" jak najwięcej korzystnych dla siebie rozwiązań, a rząd – jak zawsze – będzie próbował spełnić oczekiwania bez konieczności głębszego sięgania do i tak dziurawej budżetowej kieszeni. Czy funkcjonariuszom uda się wpłynąć na zmianę projektu tak, by dodatkowe środki na nagrody zostały wygospodarowane? Dziś trudno odpowiedzieć na to i wiele innych pytań, jednak jak mówią sami mundurowi, kształt przyszłorocznych finansów już dziś nie napawa specjalnym optymizmem.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 158
Koma
poniedziałek, 14 września 2020, 22:05

Blokada etatu trwa tyle ile zostaniesz ponad lata które wypracowałeś, masz pełną emeryturę, możesz odejść, ale zostajesz, więc inny musi poczekać, żadna pokrętna logika, fakty.

Glina
poniedziałek, 14 września 2020, 14:58

Piszecie tu dużo o blokowaniu etatów przez starych policjantów bo dostaną dodatek i nie pójdą na emke przez 3-5 lat. Ja jestem policjantem i od kilku lat jest inny trend w tej służbie. Jest dokładnie na odwrót to młodzież robi Szczytno i zawrotną kariere nie mając u mnie w jednostce nawet 10 lat służby wiec na ile lat oni blokują etat i starym i młodym na 15 lat może skupie się na tym temacie bo jest powszechny. Nic tu nie zrobimy przerzucając się argumenami. Trzeba wszystko zmienić od podstaw : jasna ścieżka awansu i przede wszystkim przyznawania dodatków służbowych w zależności od lat służby bo teraz to największa patologia widzi mi sie. Doprowadza do kłótni pomiędzy policjantami . Dam przykład czy to normalne żeby u mnie w WK osoba z 5 letnim stażem i 25 letnim miały po 600 zł. Dodatku. Dlatego dodatek motywacyjny zrobi wreszcie z tym porządek bez maczania w tym palców przelozonych i ich widzi mi się.

Jaro
poniedziałek, 14 września 2020, 22:01

Glina, masz sporo racji, jednak nie można zaklinać rzeczywistości, każde pozostanie osoby z dodatkiem+ to jakaś blokada na etacie, krócej lub dłużej, ten z niższym stażem powiedzmy ok. 20 letnim będzie musiał poczekać na odejście osoby z dodatkiem+ żeby złapać grupę, no takie są fakty, oczywiście zgadzam się ze młodzi poniżej 10-lat służby blokują te etaty znacznie dłużej, ale oni do pełnej emki mają trochę czasu więc to bardziej naturalne niż pozostanie osób które już swoje wyrobiły i mogłyby odejść.

pdoz
poniedziałek, 14 września 2020, 11:15

Mam pytanie do bardziej oczytanych kolegów mam 25 lat służby w mundurze i 4 lata cywila. Jestem przyjęty przed 99r więc mam wysługi 29 lat Czy łapię sie na dodatek 1500 czy na 2500 . Szarak na 3 grupie w pdoz .

Helu
poniedziałek, 14 września 2020, 21:50

Lata z cywila nie, służba wojskowa tak, bo to okres równorzędny.

Glina
poniedziałek, 14 września 2020, 20:21

Pdoz. liczy się tylko służba wiec łapiesz się na 1500 zł.

Tytus
poniedziałek, 14 września 2020, 10:53

No ale ludzi na stanowiskach liniowych nie przybędzie, właśnie ta grupa odchodzi ze służby najszybciej, czasami nie tylko ze służby bo ulica odbiera mase zdrowia, dlatego tych ludzi należy zatrzymać, ale oni często nie chcą dłużej pracować, taki tzw. "20-latek w służbie" jest tak wypruty, wypalony i wyżuty ze odlicza dni do emki, a jeżeli jeszcze nikt o takiego liniowca nie zadba, to odejdzie szybciej, zresztą trudno się dziwić, zostaną ludzie nie obarczeni takim stresem i napięciem, dla mnie to ustawa pod ludzi z biura, logistyki, administracji, tam można siedzieć i 30-35 lat, praca biurowa, nie na gwizdek, to jednak inna bajka.

Kminek
poniedziałek, 14 września 2020, 01:32

Dodatek+ zablokuje znaczną część funduszy i awansów, skorzysta tylko jedna grupa, powód wiadomy, oszczędności, pytanie do czego to zmierza?, bo wykopani poza nawias są osoby ze stażem 15-24 już emeryci i na pewno doświadczeni, ale emerytura wciąż niepełna, więc teoretycznie mogą odejść, koszt niższy, pytanie kto ich zastąpi?, to liczna grupa ale podległa zwykle pod 15a, więc niższy koszt bo zostali pozbawieni lat z cywila, młodzi się nie garną, bo tak to można by założyć wymianę pokoleniową po reformie 18a/25 lat, młodzi, elastyczni, ufni, podatni, ale tych jest wciąż mało, więc pozostaje przez najbliższe lata zatrzymać tych z +25, a będzie ich zresztą przybywać, aż w perspektywie przyjdą młodzi i uzupełnienią niedobory kadrowe, wtedy dodatek zniknie, gorzej ze ci młodzi myślą ciut inaczej, są wygodni a tu weekendy, wyjazdy, stres, nerwy, dyspozycyjność, odpowiedzialność za nieadekwatne pieniążki, więc może lepiej zadbać o tych z przedziału 15-24 zanim zabraknie chętnych, choć fakt, jest presja, 15a czeka latami, coś by trzeba z tym zrobić, kwadratura koła.

Tweets InfoSecurity24