Piotr Duda: sprawa art. 15a podważa wiarygodność rządu

16 marca 2021, 14:32
Duda Morawiecki
Fot. KPRM

"Niestety wprowadzone w nowelizacji rozwiązania są sprzecznie z przywołanymi uzgodnieniami. To bardzo ważne bo podważa wynik dotychczasowego dialogu społecznego i wiarygodność, która jest wizytówką obecnego rządu" - pisze Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w piśmie skierowanym do wiceministra Macieja Wąsika. Komentarz ten dotyczy zmian, które do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy proponuje mundurowym resort spraw wewnętrznych i administracji. 

Jak informował niedawno InfoSecurity24.pl, NSZZ "Solidarność" służb mundurowych otrzymała do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli dokument dotyczący art. 15a, i nie jest zadowolona. Co więcej, we wspólnym stanowisku podkreśla, że w kształcie, w którym został on przedstawiony, propozycje te dla środowiska są "nie do zaakceptowania". Kopię tego stanowiska przesłał do sekretarza stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, Macieja Wąsika, lider "Solidarności" Piotr Duda. I, jak podkreśla, to co MSWiA proponuje w ramach nowelizacji sprzecznie jest z uzgodnieniami z 2018 roku oraz "podważa wynik dotychczasowego dialogu społecznego i wiarygodność, która jest wizytówką obecnego rządu". Takie samo pismo skierowano również do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. A z nieoficjalnych informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika również, że trafiło ono także do resortu finansów.

W krótkim piśmie do wiceministra przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zaznacza, że sprawa dotyczy "stosunkowo nielicznej grupy funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, którzy swoją służbę rozpoczęli pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 1 października 2003 r.". Pod stanowiskiem podpisani są jednak również mundurowi z policji, gdyż ich przecież także dotyczyć będą zmiany. Związkowcy z "Solidarności" podkreślają, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie rozwiązuje problemu, a wprowadza kolejny, czwarty już, system emerytalny. Ocenę tę przekazuje Wąsikowi przewodniczący Duda, pisząc, że "nowelizacja zamiast ujednolicać system, jeszcze bardziej go różnicuje". Co więcej, dodaje, że proponowane przez resort zmiany są dyskryminujące, powtarzając to, o czym pisali sami związkowcy, w których opinii nowelizacja jest "skarnie niekorzystna", biorąc pod uwagę rozwiązania, które stosowane są wobec funkcjonariuszy przyjętych do służby przed 1999 rokiem. 

Sami mundurowi związani z "Solidarnością" zwracali również uwagę na kryterium 25 lat stażu służby, które powoduje "iluzoryczną możliwość doliczenia w wysłudze emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej, gdyż w praktyce wielu funkcjonariuszy liniowych nie jest w stanie tak długo pełnić służby z racji ogromnych obciążeń służbowych". Za niekorzystny uznali również wskaźnik zwiększenia wymiaru świadczenia emerytalnego.

Droga długa jest

Stanowisko związkowców z "Solidarności" w Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej oraz Służbie Celno-Skarbowej Piotr Duda poparł i poprosił Macieja Wąsika o uwzględnienie ich postulatów przez MSWiA. Jak informował InfoSecurity24.pl, lista uwag do projektu, płynących nie tylko z "Solidarności" zrobiła się więc już dość długa i nie są to niestety uwagi redakcyjne. Funkcjonariusze oczekują od resortu wprowadzenia do niego wielu istotnych poprawek. Wygląda na to, że największe "starcia" w tej sprawie czekają nas na etapie prac nad dokumentem w Sejmie i Senacie.

Na razie MSWiA proponuje dodanie w ustawie zaopatrzeniowej art. 15aa, który obejmie funkcjonariuszy: Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. Jak jednak zaznaczono, uwzględnienie w wysłudze emerytalnej tzw. stażu cywilnego poprzedzającego służbę lub przypadającego po zwolnieniu ze służby (okresów składkowych lub okresów opłacania składek) uwarunkowane będzie posiadaniem, co najmniej 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych, "o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy zaopatrzeniowej (tj. okresy służby w Urzędzie Ochrony Państwa, Biurze Ochrony Rządu i służby wojskowej)". Okresy przypadające przed, jak i  po służbie będą mogły być doliczone na wniosek funkcjonariusza do wysługi emerytalnej, jeżeli jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Za każdy rok okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej, przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. Resort chce też, by wprowadzenie możliwości uwzględnienia w wysłudze emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej funkcjonariuszom przyjętym do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. wiązało się z brakiem możliwości pobierania dwóch (lub trzech, jeśli łącznie z OFE) emerytur, tj. policyjnej i powszechnej, czyli tak samo jak w przypadku osób, którym emerytury są ustalane na podstawie art. 15 ustawy zaopatrzeniowej.

Projekt zmian w przepisach został przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji i złożony w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jeszcze w grudniu ubiegłego roku, a w lutym br. wpisany do wykazu prac Rady Ministrów. Jak wynika z zawartych tam informacji, powinien on zostać przyjęty przez rząd do końca pierwszego kwartału tego roku.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 104
Karol, sprawa 15a
niedziela, 21 marca 2021, 15:31

Dużo się tu pisze o służbie wojskowej, sprawa jest prosta, skoro ZSW jest liczona w poczet lat pracy jako okres równorzędny z każdą służba, okres składkowy a stopień wojskowy przenoszony niezależnie od formacji, to co stoi na przeszkodzie żeby zrownać Wam służbę zasadniczą z zastępczą służbą wojskową (kandydacka)?. Moim zdaniem za słabo sie staracie, bo to wada ustawy 15a, może warto pchnąc sprawę wyżej, może po prostu ten problem nigdy nie przedostał wyżej, a powinien, bo sprawa ewidetnie wymaga zmiany i naprawy. Służba w wojsku bardzo dobrze przygotowywała do służby zawodowej, ludzie przechodzili płynnie i bez problemu, wręcz kryterium było kiedyś odbycie ZSW, wiec róbcie swoje, ruszcie tyłki, samo nie przyjdzie, związki nie eksploatują sie za mocno w tej sprawie.

Bolo
niedziela, 21 marca 2021, 20:22

Z tego co wiem, to ludzie monitowali w tej sprawie u związkowców, tylko temat został olany, powód wiadomy, kogo nie boli temu powoli ... o tyle dziwne ze to powinna być priorytetowa sprawa, a tu pełne zlekceważenie i niepoważne traktowanie, tak traktuje się ludzi którzy oddali swoje młode lata i zap.. po poligonach, wartach, strzelnicach, pilnowali granic, przywracali ład i porządek, smutek i gorycz

Czas na zmiany
niedziela, 21 marca 2021, 15:11

Koledzy którzy odbywali ZSW przed 1999 powinni mieć takie same prawa jak koledzy odbywający zastępczą służbę wojskową, to ze podzielono to przepisami na dwie niezrozumiałe grupy, gdzie zasadnicza służba wojskowa to art.15a, zastępcza wojskowa, kandydacka to art.15, to wymaga pilnej naprawy i zmiany, jak mają się czuć osoby które zostawiły w ZSW/WP szmat czasu i zdrowie a teraz zostały uznane jak jakaś amatorka, wstyd coś takiego dopuścić do ustawy, niech wreszcie Związki sie przebudzą i ruszą ten temat

WP/JW
niedziela, 21 marca 2021, 14:57

Tyle zostało napisane o zrównaniu służby zasadniczej z kandydacką, na tylu forach ludzie podawali setki przykładów na to ze służba zasadnicza w swojej specyfice niejednokrotnie lepiej przygotowywała do służby zawodowej, wylano litry atramentu i co?, nic ... ZSW to system skoszarowany, 24 godzinny, ćwieczenia, wyjazdy, poligony, zwykle na drugim końcu Polski, służba kandydacka "bo wujek załatwił" blisko domu, kilka godzin na mieście, weekendy w domu, kilka lepsza kasa niż wojskowy żołd, służba zasadnicza to było prawdziwe wojsko, służba kandydacka to po postu słuzba wojskowa zastępcza, jak można napisać czy nawet pomyśleć że służba kandydacka to preludium do służby zawodowej, to kpina i żart. Czas najwyższy zrównać służbę zasadniczą z zastępczą służbą kandydacką, skończmy tą farsę, bo to absurdalne ze prawdziwe wojsko jest liczone z art.15a a zastępcze kandydackie z art.15, naprawdę dosyć żartów z obrońców granic!!!

P98
niedziela, 21 marca 2021, 09:52

Zasadnicza i kandydacka to dwie różne służby opierające się na osobnych przepisach. Twierdzenie że robiliście to samo to powinniście mieć liczone tak jak kandydacka to nieporozumienie - to tylko wasze spojrzenie. W kryminale w ambulatorium pracują na pełny etat pielęgniarki i lekarze, część konserwatorów jest taka i taka - część na etatach mundurowych a część na cywilnych a oni faktycznie robią to samo - to co, cywilni powinni po przyjęciu żądać uznania ich pracy jako mundurowej i po15 latach żądać emki. Jak którekolwiek przeskoczy w trakcie pracy na etat mundurowy - cywila np. zaczął w 2010 a w mundur wskoczyło w 2015 to powinno żądać starych uprawnień - bez jaj. Prawda jest taka że jeżeli chodzi o przepisy ślizgnęliście się na krzywdzie cywili, biednych ludzi pracujących przed 1999 rokiem nad których krzywdą pochylił się rząd i zmienił ustawę dzięki której rykoszetem zyskaliście. Zmianie uległo prawne podejście do służby zasadniczej - uchylono furtkę, dostaliście palec, próbujecie wyrwać rękę. Nie ładnie. Zwyczajnie macie najlepiej a straciliście umiar i kontakt z rzeczywistością.

TX?
niedziela, 21 marca 2021, 14:18

Jakie zrównanie zasadniczej z kandydacką w prawach. To tak jak bym wywalił do kosza 20 lat mojego cywilnego zawodowego życia. Odbyłem ZSW. Pracuję w mundurówce oraz utrzymałem i dorabiam na 0,6 etatu w cywilu. Moje zarobki są niskie w stosunku do pensji w wojsku więc dorabiam i liczę na dobre pieniądze na starość. Teraz mam być wyrolowany przez kogoś kto chce zmienić przepisy pod siebie. Całe życie ciężko pracuje, główkowałem żeby mieć dobrą starość i teraz oni mają dostać a ja mam stracić - nie zgadzam się na to. Zmiany po latach na korzyść jednych a stratę drugich to jawna kpina.

Inf07
niedziela, 21 marca 2021, 12:17

W 2007 roku przyjąłem się jako cywil do Policji, w 2016 roku zwolnił się etat mundurowy więc wskoczyłem na etat - robię nadal to samo. Też chciałbym takich zmian jak chcą wojskowi ale jak znam życie wydębili zwoje i Maciarewicza, wydębią i to a wszyscy inni zostaną wyrolowani.

ZSW
sobota, 20 marca 2021, 20:04

Panie Przewodnkczący, czy z taką samą determinacją zajmie się Pan losem Polskiego Żołnierza?, byliśmy w wojsku, służyliśmy Ojczyźnie a teraz jesteśmy gorzej traktowani niż zastępcza służba kandydacka, sam Pan wie ze prawdziwe wojsko to ZSW, nikt się z nami wtedy nie patyczkował, dom widzieliśmy raz na jakiś czas, wiadomo jakie to były czasy, lekko nie było, ale nie o to chodzi, nikt się nie żali, sęk w tym ze teraz zostaliśmy sami z tym problemem, a sprawa jest warta zainteresowania.

Tadzik
niedziela, 21 marca 2021, 15:14

ZSW, zgadzam sie z tym co piszesz, mam nadzieję ze sprawa zrownania ZSW z zastępczą kandydacką ruszy z miejsca, nasze Związku udają od lat ze tematu nie ma, może warto napisać do Związków Solidarność?

OPP
niedziela, 21 marca 2021, 06:33

Polski żołnierz to inna bajka.. minister i PKB zrobią dla was wszystko, natomiast policjantów i pozostałych "hycli" mundurowych traktują jak wrzód na d.. więc nie ma porównania. Nie podpinajcie się do tematu, nie ślizgajcie się na naszych plecach, ot taka mała prośba.

Karus
niedziela, 21 marca 2021, 15:02

Kolego z OPP, nie zrozumiałeś, wielu z nas dziś pracuje w Policji, a przed 1999 byliśmy w ZSW, często w wymagających okreslonych predyspozycji JW, dzisiaj wmawia nam się ze zastępcza służba wojskowa w SG czy OPP była lepsza od służby wojskowej w Kawalerii, Żandarmerii, WOP-ie, NJW, i innych, mamy prawo walczyć o zrównanie tych służb, to powinien być priorytet w art.15a, bo to jawna dyskryminacja służby wojskowej!, rozumiesz teraz w czym problem?..

Prawo
niedziela, 21 marca 2021, 11:56

Prawo jest prawem dotyczy wszystkich formacji mundurowych należy go respektować i realizować , czy byś tego chciał czy nie, nie dziel służb bo już 2003 to zrobili pozdrawiam.

Koretka
niedziela, 21 marca 2021, 19:29

Prawo, zgadzam się z tym co piszesz, dlatego ten podział na zasadniczą i zastępczą kandydacką to jakaś farsa, obie służby są tożsame, równe, a tu podzielono je przepisami 15/15a

Tweets InfoSecurity24