Reklama

Legislacja

Budżet na 2025 rok przyjęty. Ile pieniędzy trafi do służb?

Autor. Shutterstock Inc.

Ustawa budżetowa na 2025 rok została ostatecznie przyjęta przez Sejm. Posłowie przychylili się do poprawek zaproponowanych przez Senat i tym samym zakończyli parlamentarny etap prac nad najważniejszym, z punktu widzenia finansów państwa, dokumentem. Teraz trafi on do prezydenta. 

To prawie koniec prac na tegorocznym budżetem. Dzisiejsze głosowanie w Sejmie nie było jednak w żaden sposób – z punktu widzenia mundurowych – przełomowe. Domagali się oni bowiem zwiększenia tegorocznej waloryzacji uposażeń, jednak na wprowadzenie takich poprawek nie zdecydował się Senat. W efekcie tegoroczne „podwyżki” wyniosą tyle, ile pierwotnie założył rząd, a więc 5 proc.

Czytaj też

Posłowie zdecydowali się na wprowadzenie do ustawy budżetowej wszystkich 28 poprawek zgłoszonych przez Senat. Co ciekawe, jedna z nich dotyczyła przeznaczenia z rezerwy celowej przewidzianej dla komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej kwoty 17 mln 555 tys. zł na ochotnicze straże pożarne. To jednak tyle, jeśli chodzi o zmiany w pierwotnym planie finansowania służb i to zarówno tych mundurowych, jak i specjalnych. 

Policja w 2025 roku otrzyma ponad 20,2 mld złotych, Straż Graniczna będzie miała do wydania przeszło 3,1 mld złotych, PSP dysponować będzie kwotą przekraczającą 5,3 mld złotych, a budżet Służby Ochrony Państwa wyniesie ponad 582 mln złotych. Na więziennictwo rząd zdecydował się przeznaczyć 5,6 mld złotych. 

Reklama

Jeśli chodzi o służby specjalne, to w tym roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzyma „na konto” 964,3 mln złotych, a działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego – abstrahując od tego, że ma ono zostać zlikwidowane – kosztować ma ponad 329,1 mln złotych. Tegoroczny budżet Agencji Wywiadu wyniesie - zgodnie z planem - 411,1 mln złotych.

Liczby to jednak nie wszystko i wciąż nie do końca bezzasadne – biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat – są pytania o to, czy zaplanowane budżety pozwolą na efektywne funkcjonowanie służb. Nie ma co ukrywać, że choćby Policja, czy PSP bez dodatkowego zastrzyku finansowego nie byłyby w stanie domknąć swoich budżetów i wejść w nowy rok bez zobowiązań finansowych. Jak jednak zapewniał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Tomasz Siemoniak, jeśli okaże się, że dodatkowe pieniądze potrzebne będą także w tym roku, to służby je otrzymają. „Nie widzę absolutnie niczego złego w dodawaniu pieniędzy w ciągu roku, jeżeli są takie potrzeby” – mówił w rozmowie z redakcją szef MSWiA.

Czytaj też

Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. Ten jednak – zgodnie z przepisami – nie może jej zawetować. W myśl Konstytucji głowa państwa ma 7 dni na podpisanie budżetu lub przesłanie go do Trybunału Konstytucyjnego, by ten orzekł jego zgodność ustawy z konstytucją. TK ma na to maksymalnie 2 miesiące.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama