L-4 reakcją „na pozorowany dialog”? Jankowski: wytrzymałość policjantów właśnie się wyczerpała

2 listopada 2018, 10:45
policja_warszawa_drogowka_nczas
zdjęcie ilustracyjne, fot. Komenda Stołeczna Policji

W ostatnich dniach policjanci masowo, korzysztają ze zwolnień chorobowych, i choć rzecznik Komendanta Głównego Policji zapewnia, że „ciągłość służby będzie zachowana”, w całym kraju może brakować nawet tysięcy funkcjonariuszy. Przedstawiciele NSZZ Policjantów zapewniają, że zwolnienia lekarskie nie mają nic wspólnego z protestem i są wynikiem „ogromnego przemęczenia i stresu”, a w związku z coraz trudniejsza sytuacją, Rafał Jankowski, w wysłanym do Joachima Brudzińskiego liście, apeluje o natychmiastowe spotkanie.

„Kierując się dobrem wszystkich Policjantów, a także troską o bezpieczeństwo naszych Rodaków, apeluję do Pana o natychmiastowe spotkanie” – pisze w liście do Joachima Brudzińskiego, szef policyjnych związkowców. Jankowski dodaje też, że „obserwując rozwój bieżącej sytuacji nikt nie ma wątpliwości, że jest to reakcja środowiska policyjnego na pozorowany dialog i brak woli spełnienia postulatów NSZZ Policjantów”.

Można przypuszczać, że jest to nawiązanie do sytuacji z jaką policja musi mierzyć się w ostatnich dniach. Trwająca, jak co roku, policyjna Akcja ZNICZ, wymusza zaangażowanie większej niż na co dzień liczby funkcjonariuszy, a Ci, w całym kraju, masowo skorzystali ze zwolnień chorobowych. Związkowcy zapewniają wprawdzie, że chorobowa absencja nie ma nic wspólnego z trwającym od lipca protestem i jest wynikiem nawarstwiających się od lat problemów, stresu i przemęczenia, jednak faktem jest, że policyjne L4 zapewne mocno dają się we znaki kierownictwu Policji i MSWiA.

I nikt nie ma też wątpliwości, wytrzymałość policjantów właśnie się wyczerpała. Swoje żniwo zbierają dziś ogromne przemęczenie i stres, ale również lekceważenie nawarstwiających się od lat problemów i niespełnione obietnice.

list przewodniczącego NSZZ Policjantów do Joachima Brudzińskiego 

Rzecznik Komendanta Głównego Policji zapewniał wprawdzie, że „ciągłość służby będzie zachowana”, jednak jak się okazuje, że nie jest to wcale takie proste. W niektórych regionach kraju Policja chciała skorzystać z funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej by ci pomagali w kierowaniu ruchem. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, strażacy mogą to robić tylko w trakcie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

 

W liście do szefa MSWiA, Rafał Jankowski przypomina też, że „przedstawiciele obecnej władzy obiecywali policjantom godne uposażenia i przywrócenie niesłusznie odebranych uprawnień przez poprzednie rządy. Po trzech latach oczekiwania nadzieja przemieniła się w potężne rozczarowanie”. Zdaniem Jankowskiego, mimo wprowadzenia programu modernizacji policyjne uposażenia „wciąż są upokarzająco niskie, a z zapowiadanych reform nic do tej pory nie wyszło”. „Wprowadzone rozwiązania okazały się niewystarczające” – dodaje przewodniczący NSZZP.

Obawiam się więc, że jeżeli w najbliższych dniach nasze środowisko nie uzyska jednoznacznej gwarancji na spełnienie naszych postulatów, w słuszność których przecież sam Pan nie wątpi, sytuacja może się skomplikować jeszcze bardziej.

list przewodniczącego NSZZ Policjantów do Joachima Brudzińskiego

Przypomnijmy, propozycje porozumienie przedstawione przez MSWiA podczas ostatniego spotkania, zostały odrzucone przez związkowców. Mundurowi domagają się przyznania dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w tym roku, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza. Chcą też, by podjęto prace legislacyjne związane z przywróceniem systemu emerytalnego który obowiązywał do 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariusze żądają także: odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych – nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy, zrównania statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz przywrócenia pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Krawężnik
wtorek, 6 listopada 2018, 21:11

A chętnych jak nie było tak nie ma. Starych się nie zachęca i nie motywuje żeby w służbie pozostali. Co raz częściej doświadczeni Policjanci wspominają że pora na przenosiny do SOP, ABW czy ŻW gdzie zarobki są zdecydowanie lepsze. Szkoda że Policja nie chce dalej korzystac z ich doświadczenia. Tylko czystki i deubekizacja...

Strażak
poniedziałek, 5 listopada 2018, 03:28

Policja powinna raz dwa zrobić porządek z kierowaniem ruchem przez OSP poza akcją. Ponieważ nie mają uprawnień to mandacik i do domu.

Kris
niedziela, 4 listopada 2018, 00:29

Po pachy się ubawiłem-problem w tym, że akurat nie ma ani jednego. Moi koledzy-funkcjonariusze ostatnio byli na targach pracy z naszymi "reklamami". Przez 5 godzin podszedł do nich jeden chętny na podjęcie pracy w mundurze. Chętny to mało powiedziane-napalony wręcz ! Problem w tym, że miał dopiero 10 lat.

Troll i to wredny
sobota, 3 listopada 2018, 20:06

Jeżeli nasza klasa polityczna aspirowała do UE, to robiła to świadomie. Wchodząc do Unii mieli świadomość konsekwencji. Wystarczy pobrać np. aplikację indeed i wejść na oferty Covebo, aby dowiedzieć się, że od zaraz w Holandii zapłacą ci za pakowanie słodyczy 12 euro i 47 eurocentów na godzinę. Po 4 miesiącach odłożysz sobie roczną pensję policjanta w Polsce...a to już zalatuje groteską...

Krawężnik za 2700 na rękę
sobota, 3 listopada 2018, 17:50

Pan Dziewulski powiedział jasno, etosami i honorem dzieci nie nakarmimy, mam w nosie 30 dni L4 100% bo nie choruję i inne bonusy, liczy się kasa,. Inne służby w czym są lepsze od Policji czy Straży Pożarnej że dostają duuużo większe podwyżki (SOP czy MON) chcemy równego traktowania między służbami.

Tweets InfoSecurity24