Kontrterroryści w chorwackich hełmach

3 września 2020, 13:23
BOA fot. policja 6
Fot. policja.pl
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Jest decyzja w sprawie realizacji dostaw nowych hełmów, które trafią do policyjnych kontrterrorystów. Zaskoczenia nie ma, gdyż umowa trafi najprawdopodobniej do firmy, która jako jedyna złożyła swoją propozycję w postępowaniu. Chodzi o spółkę UMO z podwarszawskiej Zielonki.

Komenda Główna Policji poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na zakup nowych hełmów, które trafić mają w ręce policyjnych kontrerrorystów. Realizacją zamówienia zainteresowana była tylko jedna firma i co ważne, oferta mieściła się w budżecie KGP. Wszystko więc wskazuje na to, że 370 sztuk hełmów typu F.A.S.T/ATE/ACH w wersjach high-cut, dostarczy spółka UMO - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a umowa zostanie podpisana. Nowe hełmy do konterrorystów powinny trafić jeszcze przed końcem listopada tego roku.

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że policji zaoferowano wyposażenie chorwackiej marki Sestan-Busch, a dokładniej model BK-ACH-HC typ High Cut. Spółka z podwarszawskiej Zielonki realizację zamówienia wyceniła na 717 692,70 złotych brutto i tym samym, jak wspomniano wcześniej, zmieściła się w budżecie jaki na ten cel przewidywała KGP (1 050 000 zł).

Hełm przeznaczony jest dla pododdziałów kontrterrorystycznych Policji, a zastosowane w konstrukcji wycięcie high-cut ma umożliwiać wygodne używanie ochronników słuchu. Oferowany produkt posiada szyny boczne do mocowania akcesoriów, kompatybilne z adapterami firmy Peltor (czego m.in. w specyfikacji wymagała KGP). Istnieje też możliwość montażu przeciwwagi niezbędej przy używaniu monokularów i gogli noktowizyjnych. Hełm wyposażony jest też m.in. w gniazdo do montażu noktowizji jak i pola rzepowe. Oferowany hełm posiada również fasunek z pokrętłem regulującym dopasowanie do głowy. Zgodnie z wymaganiami policji, całość wykonana jest w kolorze zielonym, matowym.

Całkiem niedawno, gdyż w sierpniu br., Komenda Główna Policja poinformowała również, że to firma UMO złożyła najkorzystniejszą ofertę w innym postępowaniu dotyczącym hełmów. Postępowanie na zakup nawet ponad 2700 policyjnych hełmów odłamko- i kuloodpornych typ ACH lub MICH realizowane było w ramach procedury przyspieszonej. W skróconym czasie swoje propozycje udało się złożyć aż pięciu firmom. Najkorzystniejszą z nią okazała się oferta spółki UMO z Zielonki z ceną brutto zamówienia podstawowego wynoszącą 2 294 010 złotych. Wybór na pewno ułatwił fakt, że jedynie trzy spośród pięciu ofert mieściły się w budżecie formacji.

Także w tym przypadku do policjantów, jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, trafić ma sprzęt chorwackiej firmy Sestan-Bush, model BK-ACH typu Low Cut - rozwiązanie znane już mundurowym z poprzednich przetargów. 

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
667cm
poniedziałek, 7 września 2020, 10:33

Przepraszam, co to są kontrterrorysci? Słyszałem o kontrtorpedowcach. Może dla równowagi nazwiemy je antytorpedowcami?

Kóma
piątek, 4 września 2020, 11:58

Zaczyna to tak powoli wyglądać, jakby w Polsce już nic nie można było zaprojektować i wytworzyć ....

Edmund
czwartek, 3 września 2020, 18:14

Inni oferenci mają dość procedur i kontaktów z IU?

Xzibit
czwartek, 3 września 2020, 15:59

A to my już swoich hełmów nie robimy ??

xbat
piątek, 4 września 2020, 11:07

Szanowny Xzibit skoro masz wiedzę o produkcji tego typu sprzętu w naszym kraju - poza zabawkami do ASG o których zapewne masz największą wiedzę - to podaj przykłady. Chętnie się czegoś dowiemy

Gts
piątek, 4 września 2020, 09:00

Musisz postawić państwową fabrykę, bo prowadzić interesy w Polsce jest co raz trudniej i znacząco trudniej niż u sąsiadów. Państwowa fabryka to będzie wylęgarnia związkowców, pociotków i taki "kask" będą opracowywać 15 lat i w finale będzie 2x droższy od konkurencji. Na dobrą jakość też bym specjalnie nie liczył.

Joshua
czwartek, 3 września 2020, 23:04

robimy. wz67

Xzibit
piątek, 4 września 2020, 09:19

A nic nowszego :) no to bieda z nędzą a mieliśmy z kolan wstawać :)

Dax
piątek, 4 września 2020, 22:57

Maskpol realizuje właśnie zamówienie 50 tys hełmów HP-05. https://www.defence24.pl/tysiace-helmow-z-maskpolu-nie-tylko-dla-terytorialsow

arek
piątek, 4 września 2020, 15:54

Maskpol HP -05 High - Cut

Olgierdo
piątek, 4 września 2020, 13:51

Oczywiście że robimy. W tym przetargu Lubawa złożyła najdroższą ofertę i dlatego kupiono wyrób Chorwatów.

Kkkk
sobota, 5 września 2020, 01:17

To tak jak z amunicja ,Mesko dało jedną z droższych ofert na amunicję.Pozdr

Xzibit
piątek, 4 września 2020, 22:25

Więc jak to jest że taniej jest zza granicy sprowadzić niż w Polsce dla własnego wojska zbudować... Homar się kłania więc bieda z nędzą :)

Tweets InfoSecurity24