Prawie 300 mln złotych więcej dla policji? Pieniądze potrzebne są m.in. na wypłaty świadczeń

28 maja 2021, 09:18
POlicja, święto policji, fot. paweł ostaszewski policja.pl
Fot. Paweł Ostaszewski/policja.pl

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w czwartek za przeznaczeniem z rezerwy celowej dot. zobowiązań Skarbu Państwa dodatkowych 292,1 mln zł na wydatki policji. Jak tłumaczył wiceminister finansów Sebstian Skuza, środki miałby zostać przeznaczone m.in. na dopłaty do wypoczynku, pomoc mieszkaniową, pokrycie należności i świadczeń dla zwalnianych funkcjonariuszy, ale także finansowanie wydatków bieżących, takich jak zakup paliwa i części zamiennych, niezbędne remonty obiektów czy inne wydatki, np. związane z dojazdem funkcjonariuszy na służbę.

W czwartek komisja opiniowała wniosek ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w sprawie zmiany przeznaczenia rezerwy celowej zaplanowanej w ustawie budżetowej na rok 2021.

Jak powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza, wniosek dotyczy zmiany przeznaczenia kwoty 292,1 mln zł ujętej w ustawie budżetowej na rok 2021 w ramach rezerwy celowej w pozycji 16 - zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa. Tłumaczył, że niewykorzystane środki z rezerwy celowej zostałyby przeznaczone na uzupełnienie wydatków związanych z realizacją zadań policji: wypłaty należnych świadczeń funkcjonariuszom, m.in. na dopłaty do wypoczynku, pomoc mieszkaniową itp. (73,2 mln zł); pokrycie należności i świadczeń dla zwalnianych funkcjonariuszy (56,6 mln zł); finansowanie wydatków bieżących zakupu paliwa i części zamiennych (113,8 mln zł); niezbędne remonty obiektów (21,6 mln zł); inne wydatki, np. związane z dojazdem funkcjonariuszy na służbę (26,9 mln zł).

"Powyższa zmiana nie spowoduje zakłóceń w finansowaniu zadań, na które wyżej wymieniona rezerwa została pierwotnie zaplanowana. Ona do dziś nie została wykorzystana w dużej części" - powiedział wiceminister.

Dariusz Rosati zaznaczył, że jest zdumiony i zbulwersowany wnioskiem. "Z uzasadnienia (...) wynika, że te dodatkowe 300 prawie milionów ma być na wydatki, które mają charakter rutynowy (...), bieżący, to są wydatki, które bardzo łatwo było przewidzieć w planie finansowym na bieżący rok" - powiedział Rosati. Dociekał, czy mamy do czynienia z nagłą falą odejść, czy nie można było przewidzieć jubileuszy, w związku z którymi trzeba będzie wypłacać nagrody. Dziwił się też, że nie zaplanowano wystarczająco wysokich wydatków bieżących czy na remonty. "Jakim cudem w budżecie na ten rok nie zaplanowaliście wydatków, które wydają się całkiem oczywiste i naturalne?" - pytał.

Jak tłumaczył wiceminister Skuza, kwota 292 mln zł, taka sama jak wnioskowana, została wcześniej zablokowana przez MSWiA w związku z niższymi wydatkami związanymi z emeryturami i rentami wypłacanymi funkcjonariuszom. Dodał, że trudno jest przewidzieć, ilu funkcjonariuszy przejdzie na emeryturę, a ilu zostanie w służbie.

Na pytanie co się stało, że wydatki policji są takie a nie inne, odpowiedział wiceminister w resorcie administracji i spraw wewnętrznych Maciej Wąsik: "Mam nadzieję, że pandemię wszyscy państwo posłowie zauważyli". Dodał, że to oznacza zwiększone wydatki nie tylko na służę zdrowia, ale wszystkie służby mundurowe, które - jego zdaniem - niezwykle aktywnie uczestniczyły w zwalczaniu pandemii.

Komisja w głosowaniu pozytywnie zaopiniowała wniosek w sprawie zmiany przeznaczenia 292,1 mln zł z rezerwy celowej na zobowiązania wymagalne skarbu państwa na wydatki policji.

Więcej "materiału" 

O budżecie policji wiceszef MSWiA mówił też w niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl. Jak przekonywał, rząd i resort spraw wewnętrznych i administracji jest jak krawiec "który ma określony materiał i musi z niego coś uszyć". "Uszyjemy tyle, ile mamy materiału" – mówił Wąsik. Dodał też, że chciałby "podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe".

Warto też przypomnieć, że służby mundurowe wciąż czekają na zaprezentowanie przygotowanego w MSWiA projektu nowej ustawy modernizacyjnej, która mogłaby – choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone – wejść w życie od stycznia 2022 roku. Jak zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Maciej Wąsik, resort spraw wewnętrznych i administracji planuje, że do służb trafi nie mniej środków niż zakładała zakończona w grudniu ubiegłego roku modernizacja, co oznacza, że formacje podlegle MSWiA mogłyby łącznie otrzymać nawet ponad 9 mld złotych.

Podczas posiedzenia Komisji, wiceszef MSWiA podkreślał, że zeszłoroczny budżet był przygotowywany w warunkach wielkiej niewiadomej, a "przesunięcia (…) są pochodną (...) wewnętrznych, resortowych oszczędności". Czy MSWiA ma więcej "zaskórniaków", które może przekazać podległym sobie formacjom nie wiadomo, wiadomo jednak, że jeśli kolejne środki udałoby się znaleźć policja z chęcią je przyjmie. Jak mówił bowiem jeszcze w lutym w rozmowie z redakcją InfoSecurity24.pl komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, niedoszacowanie budżetu kierowanej przez niego formacji to problem, "z którym policja boryka się od lat". Jak dodał jednak, "trzeba przyznać też, że w ostatnich latach każdorazowo, w trakcie roku był zasilany dodatkowymi środkami pozwalającymi na normalne funkcjonowanie". Szymczyk mówił też o tym, że głęboko wierzy w to, "że również w tym roku dodatkowe pieniądze pojawią się i pozwolą nam na uzupełnienie braków, które w tej chwili definiujemy". Jak się okazuje, jeśli Sejm i Senat do propozycji pozytywnie zaopiniowanej przez sejmową Komisję Finansów Publicznych się przychylą, nadzieje szefa policji mogą nie okazać się płonne.

PAP/DM

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
POLSKI ŁAD
niedziela, 30 maja 2021, 02:07

gdzie są służby w POLSKIM ŁADZIE brak?

Dzinks
niedziela, 30 maja 2021, 20:04

Oszczędność na bezpieczeństwie?, to byłby irracjonalny precedens który zaszkodzi nam wszystkim, to musi być plotka, nie wyobrażam sobie oszczędności na jednym z najważniejszym sektorów życia publicznego, społecznego

Kol
niedziela, 30 maja 2021, 01:42

Gdyby nie komuna to nawet nie byłoby szafek czy broni. Nas rozliczają nawet z butelki wody bo w tamtym roku było mniej wypite ... Upierdzielaja wakaty, coraz więcej obowiązków, papierologii i wyrobienia fałszywych statysk od groma, ludzie odchodzą z ruchu drogowego bo mandaty muszą się zgadzać, a jak nie to nadgodziny...

Tomek
sobota, 29 maja 2021, 17:28

Dopóki zarobki nie zaczną być na dobrym, godnym poziomie, dopóty nie będzie tu ludzi do pracy, bo praca jest wymagająca, ten co posmakował wie, ten co nie był, może najwyżej wypacać swoje frustracje i pisać jak to w policji jest dobrze i co ludziom chodzi?, ale tak napisze tylko laik i zazdrośnik, a sprawa jest prosta, nowy dobry program modernizacji i problemy kadrowe się skończą.

Krzys
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:02

Jest tak źle? Jakoś chętnych do zabezpieczenia porządku na Żoliborzu nie brakuje.

CrazyMax
sobota, 29 maja 2021, 11:50

Znam policjantów, którzy nigdy nie narzekali na zarobki. Niestety kilku z nich odeszło ze służby nie z powodu pieniędzy, lecz z powodu delikatnie ujętego bałaganu prawnego. Jeden odszedł kiedy jego komendant nakazał mu zamknąć poważnie śledztwo i zająć się ściganiem "palaczy marychy". Jak się okazało chodziło o brak wystarczających wpływów z tytułu grzywny do budżetu komendy. Inny odszedł ponieważ więcej czasu spędzał w sądzie, niż poświęcał go normalnej pracy. Policjanci nie odchodzą że służby z powodu zarobków, odchodzą ponieważ nasze prawo jest pełne nielogicznych paragrafów i nie potrafią sumiennie wykonywać swoich obowiązków. Są tacy którzy swoje sumienie "sprzedają" za pieniądze i to oni narzekają, że jest ich za mało.

Eeech ...
sobota, 29 maja 2021, 21:42

Też znam policjantów którzy nigdy nie narzekali na zarobki, opisywał je swoich pracach redaktor J.Ch Andersen z firmy braci Grimm, wszyscy ich znamy, pisał o tym niedawno miesięcznik "Fantastyka"

Dzielnicowy
sobota, 29 maja 2021, 18:41

Sraczka, sraczka, sraczka i wymysły tych za biurkiem. To odciąga od "policyjnej" roboty funkcjonariuszy. Papier goni papier i absurd goni absurd.

Ares
sobota, 29 maja 2021, 18:38

Znasz policjantów którzy są zadowoleni z zarobków?, a to Polscy policjanci?, pewnie nie, nie rób żartów, walczymy o poprawę płac dekadami i mało co się zmieniło

prawda w oczy
sobota, 29 maja 2021, 10:06

to są środki z wakatów których jest w policji dużo zamiast dać ludziom, to przesuwa się na na wydatki bieżące ,czyli można powiedzieć więcej roboty a dzięki wakatom Policja nie utonęła , kpina ale najważniejsza statystyka .

Tweets InfoSecurity24