Debiut policyjnego Black Hawka w Kielcach

4 września 2018, 08:44
Black Hawk, Policja, fot. Juliusz Sabak:Defence24.pl
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Podczas tegorocznej, 26 edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, PZL Mielec prezentuje pierwszy egzemplarz policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk. Śmigłowiec posiadający rejestrację SN70XP jest jedną z dwóch maszyn, które mają w najbliższym czasie trafić do Polskiej Policji. Przypomnijmy, umowa na dostawę dwóch średnich śmigłowców wielozadaniowych dla Policji, podpisana została 30 maja. Dostawcą maszyn są zakłady PZL Mielec, należące do koncernu Lockheed Martin.

Zgodnie z informacjami jakie przekazywał zarówno Komendant Główny Policji, jak i przedstawiciele kierownictwa MSWiA, dwa Black Hawki trafią do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Jak podkreślał podczas podpisania umowy prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, śmigłowce Black Hawk użytkuje 31 krajów, a Polska będzie 32 państwem. W zakładach w Mielcu powstało już 40 maszyn tego typu dla 6 odbiorców.

Program zakupu śmigłowców średnich obejmuje także szkolenia zarówno mechaników, jak i samych pilotów. Dodatkowo spośród przeszkolonych pilotów co najmniej dwóch uzyskać ma uprawnienia instruktora. Jak przekonywał Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka "co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców”.

image
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Policja, śmigłowce Black Hawk kupiła w ramach tzw. procedury z wolnej ręki. Przypomnijmy, Krajowa Izba Odwoławcza wyrokiem z 10 sierpnia oddaliła odwołanie wniesione przez Airbus Helicopters dotyczące udzielenie zamówienia z wolnej ręki.

image
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

W rozmowie z Defence24.pl o zaletach śmigłowca Black Hawk, mówił gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych. „Po pierwsze, jest to śmigłowiec sprawdzony, w bardzo różnych zadaniach i w różnych warunkach. Poszczególni użytkownicy zyskali bardzo dużo doświadczeń z eksploatacji Black Hawków. Dysponuje on też nowoczesnym wyposażeniem, jak i dobrymi silnikami, adekwatnymi do prowadzenia działań w terenie, jaki mamy w Polsce”. „Jestem przekonany, że ten śmigłowiec spełnił wymagania wypracowane przez grupę specjalistów i będzie bardzo dobrze wykonywać swoje zadania” – dodał Wroński.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Polski
wtorek, 4 września 2018, 21:30

A więc policja ma nowocześniejsze lotnictwo od wojska.

kajmat
wtorek, 4 września 2018, 17:37

Aż dziw, że szary a nie tak ostatnio modny w policji multicam. A tak poważnie, to szkoda, że chyba przy zakupie nikt nie pomyślał o reflektorze...

Maciek
wtorek, 4 września 2018, 17:32

Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć po co polskiej policji takie śmigłowce? Bo myślę i myślę i nijak nie mogę wpaść na żaden pomysł. Gdyby te kilkadziesiąt mln wydać na nowe radiowozy, szkolenie i etaty to jak sądzę relacja koszt/efekt byłaby dramatycznie lepsza.

gosc222
wtorek, 4 września 2018, 15:10

a jakie ma uzbrojenie ,gdzie podwieszany karabin lub dzialko??

asi
wtorek, 4 września 2018, 11:43

Bardzo dobra decyzja. I proszę jeszcze dla wojska .

Tweets InfoSecurity24