Black Hawki dla Policji. Kontrakt podpisany w Mielcu

30 maja 2018, 12:34
Black Hawk umowa
Fot. Andrzej Hładij
  • Śmigłowce Black Hawk maja trafić do policyjnych antyterrorystów i zastąpić dwa 35-letnie śmigłowce Mi-8;
  • Jak dowiedziało się InfoSecurity24.pl istnieje opcja zakupu dwóch kolejych maszyn dla Polskiej Policji;
  • śmigłowce Black Hawk użytkuje 31 krajów, Polska będzie 32, a w zakładach w Milecu powstało już 40 maszyn tego typu dla 6 odbiorców.

Dziś na terenie zakładów PZL Mielec, Policja podpisała umowę na dostawę dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk. Jak dowiedziało się InfoSecurity24.pl istnieje opcja zakupu dwóch kolejnych maszyn dla Polskiej Policji. Nie zostało to jednak zapisane w zawartej dziś umowie.

Umowę na dostawę maszyn Black Hawk S-70i podpisali dzisiaj w siedzibie Polskich Zakładów Lotniczych - PZL Mielec Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Prezes Zarządu PZL MielecJ anusz Zakręcki. Śmigłowce Black Hawk maja trafić do policyjnych antyterrorystów i zastąpić dwa 35-letnie śmigłowce Mi-8, które obecnie wykonują wszystkie zadania związane ze zwalczaniem terroryzmu na terenie kraju. 

W wydarzeniu wziął minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, który podkreślał, że zakład w Mielcu wpisuje się w myśl Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Minister odnosząc się do podpisanej dzisiaj umowy zauważył, że był to ostani moment do podpisania umowy biorąc pod uwagę, że najstarszy śmigłowiec w polskiej Policji ma 47, a najmłodszy 13 lat. Brudziński mówił także, że zakup maszyn wpisuje się w szeroki program modernizacji służb mundurowych prowadzony przez rząd. 

Minister zwrócił też uwagę, że kontrakt otwiera nowe perspektywy dla Policji. 

Takie zakupy jak te, to naprawdę dobra inwestycja. Na wszystkim powinniśmy jako politycy oszczędzać, ale na jednym na pewno nie będziemy tego robić tj. na bezpieczeńśtwie, a myślę, że to jest dobra informacja dla pracowników mieleckiech zakładów

Joachim Brudziński, szef MSWiA
fot. Andrzej Hładij
fot. Andrzej Hładij

"Nigdy w historii polskiej Policji nie dokonaliśmy zakupu nowych śmigłowców" - powiedział o zawartym w Mielcu kontrakcie komendant główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Mają one służyć do działań pionu kontrterrorsytycznego, ale jak poinformował komendant główny Policji mogą wykonywać także inne zadania, w tym ratownicze jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki podkreślał, że śmigłowce Black Hawk użytkuje 31 krajów, Polska będzie 32 państwem, a w zakładach w Milecu powstało już 40 maszyn tego typu dla 6 odbiorców.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka powiedział, że warunki umowy są "korzystne i atrakcyjne dla Policji, a tym samym dla  polskiego państwa. Obejmują one cały program zakupu dwóch kompletnych śmigłowców także program szkolenia zarówno mechaników, jak i samych pilotów, dodatkowo spośród tych pilotów co najmnije dwóch uzyska uprawnienia instruktora" - dodatkowo dodał, że  "co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców. Myślę, że ta umowa będzie upubliczniona zgodnie z polskimi przepisami." 

Ciarka powiedział też, że szkolenia rozpoczną się w lipcu, a śmigłowce muszą być dostarczone najpóźniej do końca roku, "a być może znacznie szybciej, już za kilkanaście tygodni czy kilka miesięcy. Niewątpliwie w 2019 roku będą już wykorzystywane przez Policję by dbać o bezpieczeństwo Polaków" - informował rzecznik. 

fot. Andrzej Hładij
fot. Andrzej Hładij

Ciarka, pytany przez InfoSecurity24.pl o to, czy śmigłowce Black Hawk będą uczestniczyły we wspólnych działach Policji i wojska zauważył, że policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych bardzo często ćwiczą wspólnie z żołnierzami jednostek specjalnych, w tym GROM-u. Ciarka podkreślał też, że taka współpraca była konieczna np. przy okazji szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży. W związku z tym można zakładać, że maszyny policyjne Black Hawki będą wykorzystywane także, podczas wspólnych działań i szkoleń jakie Policja prowadzi z wojskiem. 

Według informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, wypracowana, dzięki dziś podpisanemu kontraktowi procedura, może zostać wykorzystana również w zakupach przeprowadzanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

O zakupie śmigłowców Black Hawk informowaliśmy już pod koniec kwietnia. Niedługo potem Komendant Główny Policji podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych przyznał, że Policja prowadzi rozmowy, dotyczące Black Hawków. Szef Policji dodał też, że podpisanie umowy nastąpi w najbliższym czasie. Sprawą Black Hawków dla Policji, zajęła się też Krajowa Izba Odwoławcza. Airbus Helicopters złożył w KIO odwołanie na na procedurą pozyskania śmigłowców wielozadaniowych dla Policji. Koncern nie zgadzał się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców w ramach procedury „z wolnej ręki”. KIO na posiedzeniu 28 maja odrzuciła jednak odwołania Airbusa ze względu na fakt, iż odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie. Możliwe są dalsze kroki Airbusa i oprotestowanie podpisanego dziś przetargu ale należy zauważyć, że w związku z decyzją KIO i podpisaniem kontraktu jego unieważnienie będzie już bardzo trudne.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
KOSA
czwartek, 28 czerwca 2018, 23:07

ile one kosztowały ktoś wie?

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
czwartek, 28 czerwca 2018, 15:33

Umowa na Caracale przewidywała, że Caracale będą produkowane i serwisowane przez przedsiębiorstwo należące do polskiego państwa, a więc zyski z produkcji i serwisowania miały stawać się własnością państwa polskiego. ______ PiS zarzucał umowie na Caracale, że ma charakter korupcyjny, niekorzystny dla Polski, aby teraz przekazywać zyski z produkcji i serwisowania Black Hawków do kieszeni cudzoziemskich właścicieli produkcji BlackHawków. W ciągu 30 lat cyklu życiowego helikoptera to gigantyczne obciążenie polskiego podatnika.

Julek
środa, 6 czerwca 2018, 15:38

W Świdniku stoją od lat 2 nowe śmigłowce PZL Sokół, nigdy nie odebrane przez Bumar (Polski Holding Obronny). Są własnością Bumaru, czyli pośrednio państwa. Ich zakup (łącznie z przeglądem / remontem po długotrwałym postoju) zamiast 2 Black Hawków kosztowałby może 25% tych pieniędzy. Za resztę można by kupić pozostałe śmigłowce i cały zakup zamknąłby się w kwocie niższej niż obecnie państwo zapłaci za Black Hawki. Wiem, co zaraz powiedzą malkontenci, ale od razu informuję, że w polskich warunkach Sokoły zrobią te samą robotę co Black Hawki, ale po dużo niższych kosztach i korzystając z części produkowanych w Polsce (łącznie z silnikami). Pojemność kabiny na 10 policjantów z wyposażeniem jest wystarczająca w polskich warunkach.

kris
czwartek, 31 maja 2018, 16:09

Akurat 2 Kanie w latach 90. były kupowane jako fabrycznie nowe. I były kupowane bezpośrednio dla policji, choć istniał jeszcze 103. PL NJW.

KOSA
czwartek, 31 maja 2018, 00:09

No i brawo za jakąkolwiek decyzję. Ale tu potrzebna jest zmiana kompleksowa w podejściu do całej floty Śmigłowców w POLSCE tj; Pokicji i Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Po PIERWSZE Skoro Policyjni Specjalsi Kupili BLACK HAWKI to i Wojskowi Specjalsi Powinni kupić Tę sama platformę tylko wyposażenie !!! …Straż Pożarna (2szt. bo teraz chyba mają zero śmigłowców - FIRE HAWK). PO DRUGIE - Ujednolicenie floty maszyn, a nie zakupy interwencyjne. Skoro LPR Lata na 27 szt. EC 135 Dlaczego nie ujednolić Policyjnej floty . w Policji są potrzebne 3 kategorie maszyn !!! 1. ŚREDNIE- Cięzkie - BLACK HAWK skoro już kupili ( 4 szt) 2. Małe - EC 135 ( 4 SZT) 3. Małe większe EC 145 ( 4 SZT) i na najbliższe 30 lat mamy nowoczesne lotnictwo Policyjne. Gdzie nikt się nie będzie wstydził takiej floty !!! a i Policyjni Lotnicy będą dumni i zadowoleni. A UJEDNOLICENIE FLOTY Może wpływać na ekonomikę szkolenia infrastrukturę etc ...

Tweets InfoSecurity24