Części haubicy i amunicja na wschodniej granicy Polski [FOTO]

14 stycznia 2019, 14:58
Dynamiczne zatrzymanie w wykonaniu Grupy Realizacyjnej Służby Celno-Skarbowej z Lublina
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili próby przemytu pistoletu, amunicji oraz części haubicy, które próbowano przewieźć przez wschodnią granicę Polski. Broń przechwycono na przejściach z Białorusią i Ukrainą.

Jak informuje KAS, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach przechwycili amunicję przewożoną bez wymaganych dokumentów. 28-letni obywatel Białorusi próbował nielegalnie wwieźć do Polski 25 szt. amunicji kal. 8 mm.

Amunicję odnaleziono podczas szczegółowej kontroli jego samochodu. Pudełka z nabojami gazowymi ukryte były w podłokietniku.

image
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Według KAS, Białorusin nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów uprawniających go do wwiezienia amunicji na terytorium Polski. Sprawą zajęło się policja, gdyż naruszone zostały przepisy ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.

Natomiast na przejściu granicznym w Dorohusku zatrzymano Ukraińca, który próbował wwieźć do Polski części do haubicy 122 mm. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze KAS oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Elementy broni, przewożone bez odpowiedniego zezwolenia, były ukryte w drewnianych skrzyniach w przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego. 

image
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Według szacunków KAS, wartość przechwyconych części wynosi to ok. 100 tys. USD. Sprawą zajmują się obecnie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

image
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Kolejna próba przemytu broni wychwycona została na przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli samochodu, którym podróżowali obywatele Ukrainy, znaleźli pistolet kal. 9 mm ukryty w schowku pojazdu. Pistolet należał do kierującej samochodem obywatelki Ukrainy.

W tym samym pojeździe odnaleziono również amunicję (10 sztuk), które miał przy sobie pasaże. Także w tym przypadku dalsze postępowanie prowadzi policji, gdyż broń i amunicja były przewożone bez wymaganych zezwoleń.

image
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Jak przypomina KAS, wwożenie "broni i amunicji przez cudzoziemców oraz Polaków mających miejsce stałego pobytu za granicą może odbywać się na podstawie zaświadczenia wydanego przez właściwego konsula RP, w kraju z którego następuje przywóz".

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
man42
czwartek, 18 kwietnia 2019, 18:37

Cztery lata temu zglosilem dla ABW posiadanie radiostacji wojskowej przez obywateli ukrainy zero reakcji może teraz to się zmieniło To znaczy że mieli pozwolenie

Extern
wtorek, 15 stycznia 2019, 14:52

@Moro: Nie rób sobie jaj, to poważny problem dla policji, Aby przeprowadzić tą akcję musieli odwołać ludzi przeszukujących mieszkania obywateli podejrzewanych o kupienie w firmie Kolter rewolwerów Kaseru na kule gumowe napędzane hukowymi ślepakami.

Słonina
wtorek, 15 stycznia 2019, 13:04

To niestety nie pierwszy przypadek takiego "zaopatrzenia", wwożonego od wschodu...oby były to tylko zwykłe przestępcze i nieskoordynowane przypadki.

asd
wtorek, 15 stycznia 2019, 11:37

trzeba się wykazać że walczą z przemytem. A ten kontener z ostrą bronią w tym czasie wszedł to już pikuś.

Zetor
wtorek, 15 stycznia 2019, 10:26

Przecież gołym okiem widać, że to jest skrzynia z KOR (komplet oprzyrządowania remontowego), a nie jakieś części. Skrzynia druga z pięciu tworzących komplet.

Tweets InfoSecurity24