Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią przedłużona

Autor. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Dziś weszło w życie zapowiedziane rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące przedłużenia strefy buforowej na granicy z Białorusią na kolejne 90 dni. 

W rozporządzeniu mowa strefie (tożsamej z tą funkcjonującą obecnie), obejmującą tereny na długości 60,67 kilometrów, które są położone w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 44,55 kilometrów obszar objęty zakazem wynosi 200 metrów od linii granicznej, a na odcinku 16,12 kilometrów strefa będzie szersza i wyniesie 2 kilometry. Jest to uwarunkowane występującymi w tej części rezerwatami przyrody. Należy jednak zaznaczyć, że bariera nie obejmuje miejscowości i szlaków turystycznych. Ma to na celu - jak podkreśla MSWiA - jak najmniejszą ingerencje w życie mieszkańców oraz turystów. 

Reklama

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią działa od 13 czerwca. Według danych MSWiA, które opublikowane zostały pod koniec sierpnia wynika, że od czasu wprowadzenia ograniczeń spadła liczba prób nielegalnego przekraczania granicy. Od rozpoczęcia obowiązywania bariery odnotowano niewiele ponad 6 tysiące prób, podczas gdy analogicznym okresie poprzedzającym wprowadzenie ograniczeń ujawniono ponad 17 tysięcy takich zajść.  

Czytaj też

Przed wprowadzeniem strefy buforowej, na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymano 234 kurierów próbujących przekroczyć polsko-białoruską granicę. Już w pierwszym okresie działania bariery, Straż Graniczna zatrzymała łącznie 71 kurierów. Jak dotąd SG wydała 158 zgód na przebywanie w strefie buforowej. Najwięcej takich przepustek wydano mediom - 97.

Reklama

W Podlaskim Oddziale SG służbę pełni dwa tysiące funkcjonariuszy. Oprócz nich do pomocy delegowani są również strażnicy z innych oddziałów oraz z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. We wsparcie w ochronę granicy zaangażowani są również policjanci oraz żołnierze. W zabezpieczaniu bariery od połowy czerwca bieżącego roku bierze udział ponad 1,8 tysiąca policjantów, a od sierpnia - rotacyjnie - 17 tysięcy żołnierzy. 

Głównym elementem zabezpieczającym granicę jest wybudowana w 2022 roku, mająca długość 186 kilometrów, stalowa zapora o wysokości 5,5 metrów. Uzupełniona jest ona w system elektronicznego nadzoru. Na obszarze 206 kilometrów znajdują się kamery oraz specjalne czujniki.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze