Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Strefa buforowa na granicy z Białorusią z opóźnieniem? „Przewidujemy kilkudniowe konsultacje”

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Od wtorku, 4 czerwca w życie miało wejść rozporządzenie dotyczące wprowadzenia zakazu przebywania w obszarze strefy nadgranicznej przy granicy z Białorusią. Okazuje się jednak, że na strefę buforową trzeba będzie chwilę poczekać. „Przewidujemy kilkudniowe konsultacje tego rozporządzenia, czyli z natury rzeczy ono nie wejdzie jutro w życie. Spodziewam się, że do końca tego tygodnia będziemy gotowi z ostateczną regulacją” – podkreślił szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

W poniedziałek w resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyła się konferencja prasowa, podczas której szef MSWiA Tomasz Siemoniak został zapytany o projekt rozporządzenia, który miał - od wtorku, 4 czerwca - wprowadzić zakaz przebywania w obszarze strefy nadgranicznej przy granicy z Białorusią.

W opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekcie rozporządzenia - o którym w zeszłym tygodniu pisał InfoSecurity24.pl - wskazano 27 miejsc, które mają zostać objęte ograniczeniami. Wszystkie z nich leżą na terenie województwa podlaskiego. Według projektu, czasowy zakaz przebywania ma obowiązywać przez 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. 

„Pracujemy nad rozporządzeniem. Nie przewidujemy, żeby ta decyzja miała zapaść jutro. Chcemy jeszcze trochę czasu, kilku dni mieć na konsultacje z samorządami, z parkiem narodowym, z organizacjami społecznymi. Rano taką dyspozycję przekazałem wojewodzie podlaskiemu, żeby takie rozmowy podjął” – poinformował w poniedziałek szef MSWiA.

Reklama

Siemoniak zapewnił przy tym, że chce, aby to rozwiązanie, które jest „postulowane przez Straż Graniczną, Policję i wojsko w maksymalnym stopniu uwzględniało interesy lokalnej ludności, lokalnych przedsiębiorców”. „Mamy przyjętą elastyczną formułę odległości od granicy, właśnie biorą pod uwagę te interesy, ale jesteśmy otwarci na różne uwagi. Spodziewam się, że do końca tego tygodnia będziemy gotowi z ostateczną regulacją” – podkreślił. Jak dodał, jest to „bardzo ważna sprawa, w której trzeba uwzględnić rozmaite interesy i oczekiwania”.

„Przewidujemy kilkudniowe konsultacje tego rozporządzenia, czyli z natury rzeczy ono nie wejdzie jutro w życie. W projekcie była oczywiście podana data, bo oczywiście musi być podana, natomiast chcemy tych konsultacji. (…) Oczywiście ten proces nie powinien trwać zbyt długo, bo są potrzeby na granicy, ale nie uważamy, że te konsultacje są jakoś pro forma, więc prosimy o kilka dni, żeby móc się tutaj przejrzeć. (…) Diabeł tkwi w szczegółach, a my chcemy w minimalnym stopniu utrudnić życie obywatelom, mieszkańcom tych terenów, przedsiębiorcom, turystom czy organizacjom, ale zagwarantować przede wszystkim (bezpieczeństwo – przyp. red.) żołnierzy i funkcjonariuszy” – zaznaczył Siemoniak.

Czytaj też

Szef MSWiA podczas poniedziałkowej konferencji dodał też, że bezpieczeństwo polskiej granicy i jej szczelność jest priorytetem. „Nie ma żadnej wątpliwości, że mamy do czynienia z planowanym i świadomym działaniem innych państw w tym obszarze. 90 proc. osób, które próbują przekroczyć granicę Polski ma wizy rosyjskie. Trafiają oni do Rosji i stamtąd są przywożeni. Są to ludzie cynicznie i instrumentalnie traktowani” - podkreślił.

Podał też, że resort planuje zwiększenie roli oddziałów prewencji Policji na granicy polsko-białoruskiej. „Takie oddziały już się udają na granicę. Będą wyposażone odpowiednio do tego, w jaki sposób należy walczyć z agresywnymi demonstrantami. Ani żołnierze, ani funkcjonariusze SG nie są szkoleni do tego typu działań” - przekazał.

Reklama

„Planujemy takie działania zintegrowane, gdzie Policja będzie odgrywała rolę wiodącą, a Straż Graniczna i wojsko będą działały w tych ramach. Zdajemy sobie sprawę, że po drugiej stronie nasze reakcje i działania są analizowane i charakter zagrożeń będzie się zmieniał. Planujemy również działania długofalowe, pracujemy nad tym jak sprawić, żeby granica była bardziej szczelna” - dodał Tomasz Siemoniak.

Czytaj też

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches, konsultacje w sprawie wprowadzenia strefy buforowej odbędą się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w środę i w czwartek. Powiedziała też, że zostaną na nie zaproszeni samorządowcy i przedsiębiorcy z terenów, które mają być objęte ograniczeniami, a także media. Dodała, że wojewoda ma przekazać w piątek do MSWiA swoje rekomendacje po konsultacjach.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze