Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Stolica bez broni. Minister podpisał decyzję

Fot. Ken/Flickr CC BY 2.0

W środę w Warszawie obowiązuje zakaz noszenia broni w związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zgodnie z danymi Komendy Głównej Polcji, rozporządzenie będzie oddziaływało na ok. 30 tys. osób fizycznych oraz ok. 90 podmiotów posiadających pozwolenia na broń, mających miejsce stałego pobytu lub siedzibę na terenie stolicy.

Reklama

Jak można było się spodziewać, zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji wprowadzono zakaz "noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze miasta stołecznego Warszawy w dniu 5 kwietnia 2023 roku". Są to zwyczajowe działania podejmowane przez polskie władze przy okazji tego typu wizyt. Taki sam dokument pojawił się np. w lutym br. przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena. Wówczas obowiązywał on jednak nie jeden dzień, a trzy.

Reklama

W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy, że "wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas mającej odbyć się w Polsce w dniu 5 kwietnia 2023 r. oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy, Pana Wołodymyra Zełeńskiego". Obejmie ono, zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, ok. 30 tys. osób fizycznych oraz ok. 90 podmiotów posiadających pozwolenia na broń, mających miejsce stałego pobytu lub siedzibę na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Czytaj też

Zakaz - jak wyjasnia się w uzasadnieniu - został wprowadzony z uwagi na "obecną sytuację geopolityczną, a przede wszystkim prowadzone działania wojenne na terytorium sąsiedniej Ukrainy wynikające z trwającej od ponad roku agresji Federacji Rosyjskiej na to państwo". "Wprowadzenie zakazu noszenia oraz przemieszczania broni dla osób posiadających ją legalnie jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji i ma na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzenia właściwej atmosfery planowanych rozmów, np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby" – wskazano.

Reklama
Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej, a przede wszystkim prowadzone działania wojenne na terytorium sąsiedniej Ukrainy wynikające z trwającej od ponad roku agresji Federacji Rosyjskiej na to państwo, zasadne jest przyjęcie rozwiązań, które na czas planowanej w Polsce wizyty przywódcy państwa ogarniętego wojną wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny.
fragment Oceny Skutków Regulacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym

Były szef Biura Ochrony Rządu (poprzednik SOP), gen. bryg. Andrzej Pawlikowski podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że choć zwyczajowo oficerowie ochrony gościa uczestniczą w ochronie na terytorium RP, to "strona przyjmująca, czyli polska bierze całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo zagranicznego gościa", a "oficerowie ochrony gościa w tym przypadku wspierają naszych funkcjonariuszy podejmujących na bieżąco decyzje dotyczące procesu bezpieczeństwa gościa".

Czytaj też

MSWiA przypomina również, że w Polsce oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami RP obowiązuje wprowadzony na mocy zarządzenia Prezesa Rady Ministrów drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) oraz dodatkowo na całym terytorium RP obowiązuje trzeci stopień alarmowy CRP (stopień CHARLIE-CRP).

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama