Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

SG: rusza budowa zapory na granicy z Białorusią

Autor. Straż Graniczna/Twitter

We wtorek oddajemy teren wykonawcom i rusza budowa zapory na granicy z Białorusią; prace zaczną się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jak wyjaśniła, prace przygotowawcze trwają już od pewnego czasu.

Reklama

Zapora na granicy z Białorusią, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku. Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o łącznej długości 105,5 km, a Unibep - 80,7 km. Prace będą prowadzone równolegle na czterech odcinkach.

Reklama

"Zgodnie z planem jutro rusza budowa zapory na granicy z Białorusią" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka szefa SG. "Prace przygotowawcze trwają już jakiś czas, ale jutro, tak jak zapowiadaliśmy, oddajemy place pod budowę wykonawcom" - dodała. Por. Michalska wyjaśniła, że wykonana została dokumentacja techniczna na pierwsze odcinki, czyli ponad 20 km. "Prace rozpoczynają się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi" - podkreśliła.

Czytaj też

Zaznaczyła też, że równolegle w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła. To podstawowe elementy zapory, które wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umowy z konsorcjum to 589 mln złotych.

Reklama

Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej. Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

  1. Laky

    I Brawo😉

  2. Darek S.

    Według mnie ten płot co go stawiają na granicy Ukraińskiej powinien przewidywać sposoby na migrację dzikich zwierząt. Inaczej jestem przeciw.

  3. Extern.

    Sytuacja zmienia się tak dynamicznie że niedługo na granicy z Białorusią bardziej się nam przydadzą zapory przeciwczołgowe niż przeciwemigranckie..

  4. Sidematic

    Jak zwykle w tym kraju wszystko postawione na głowie. Zamiast Użyć tych nachodźców jako elementu nacisku na Niemcy żeby się trochę opamiętały i zrobić im "korytarz humanitarny" prosto do Berlina to my budujemy płoty.

Reklama