Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Podkomisja zajmie się ustawą o ochronie ludności

Fot. Kancelaria Sejmu
Fot. Kancelaria Sejmu

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych powołała specjalną podkomisję, która zajmie się rozpatrzeniem rządowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W jej skład wejdzie 12 posłów. Pracami pokieruje poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak, który został przewodniczącym podkomisji oraz Paweł Szefernaker (PiS), który został wiceprzewodniczącym gremium.

We wtorek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpatrzyła wniosek o powołanie Podkomisji nadzwyczajnej, która zajmie się rządowym projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Decyzją posłów podkomisja została powołana. W jej skład weszło 12 parlamentarzystów - Urszula Nowogórska (PSL-TD), Ewa Leniart (PiS), Paweł Szefernaker (PiS), Jarosław Zieliński (PiS), Paweł Hreniak (PiS), Konrad Frysztak (KO), Zofia Czernow (KO), Małgorzata Gromadzka (KO), Mateusz Bochenek (KO), Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD), Tadeusz Tomaszewski (Lewica) i Włodzimierz Skalik (Konfederacja).

Po powołaniu podkomisji nadzwyczajnej odbyło się jej pierwsze posiedzenie, podczas którego wybrano przewodniczącego. Został nim poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak. Z kolei wiceprzewodniczącym podkomisji został poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefenaker.

Reklama

Przypomnijmy. W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego długo wyczekiwanego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Podczas przedstawiania założeń projektu ustawy, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak wyraził nadzieję, że pracując nad tą ustawą posłowie będą starać się porozumieć ponad poddziałami. „Tę ustawę będą realizowały w przeszłości różne rządy, przez kolejne kadencje, przez kolejne dziesięciolecia” – powiedział. Dodał przy tym, że „ochrona ludności nie ma barwy politycznej” i dotyczy wszystkich obywateli.

Zasadniczymi filarami tworzonego systemu ochrony ludności mają być organy i podmioty ochrony ludności, przypisane im zadania oraz zasoby służące realizacji zadań. Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej określa też, że na system ochrony ludności w Polsce składają się organy administracji publicznej i podmioty wykonujące zadania ochrony ludności, a także zasoby ochrony ludności.

Czytaj też

Podstawowym założeniem projektowanego systemu ochrony ludności jest możliwość jego działania w formule obrony cywilnej, czyli w czasie wojny. W takim wypadku szef MSWiA stanie się krajowym organem obrony cywilnej – Szefem Obrony Cywilnej. Wzmocniona ma zostać również rola Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które – w myśl projektu – będzie wiodące na poziomie centralnym w zakresie informowania, ostrzegania i alarmowania ludności przed zagrożeniami.

Projekt ustawy zakłada także utworzenie systemu bezpiecznej łączności państwowej w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania administracji państwowej oraz ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny. Wśród regulacji znalazła się również kwestia obiektów zbiorowej ochrony, którymi są schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia. Centralną ewidencję takich miejsc będzie prowadził komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Czytaj też

Dokument przewiduje też, że na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej corocznie przeznaczone zostaną środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. produktu krajowego brutto - czyli ok. 10 mld złotych. Środki te będą przeznaczane m.in. na budowę, modernizację i utrzymanie budowli ochronnych oraz doposażenie bazy magazynowej obrony cywilnej w sprzęt niezbędny do realizacji zadań w sytuacjach kryzysowych.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze