Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Piąty wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji

Autor. MSWiA

W resorcie spraw wewnętrznych i administracji będzie piąty wiceminister. Tak wynika z informacji, jakie przekazał szef MSWiA podczas porannej rozmowy w Radiu Zet. Nowy wiceszef ma odpowiadać m.in. za kwestie międzynarodowe i politykę migracyjną. 

Reklama

Marcin Kierwiński, szef MSWiA, poinformował w piątek, że w resorcie pojawi się nowy wiceminister. Zapytany w Gościu Radia Zet, czy będzie miał „specjalnego człowieka od paktu migracyjnego” odpowiedział, że „premier Donald Tusk powołał pana profesora Macieja Duszczyka na funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i administracji”. „Rzeczywiście, u mnie w resorcie będzie odpowiadał za kwestie międzynarodowe, polityki migracyjnej i tego co dzieje się na naszej granicy. Nie ma w Polsce lepszego specjalisty, więc bardzo cieszę się z decyzji pana premiera” – dodał Kierwiński. 

Reklama
Reklama

Maciej Duszczyk to politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2016-2021 był prorektorem ds. Naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej był także m.in. członkiem zespołu doradców strategicznych Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska (2008-2011), a pomiędzy 2012-2014 kierował pracami merytorycznymi zespołu ds. wypracowania polskiej polityki migracyjnej w Kancelarii Prezydenta RP. 

Czytaj też

Przypomnijmy, w środę hiszpańska prezydencja w Radzie UE poinformowała, że przedstawiciele krajów członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej „osiągnęli porozumienie w sprawie głównych elementów politycznych” paktu w sprawie azylu i migracji. „UE spełnia swoją obietnicę poprawy systemu azylowego i migracyjnego” - oświadczył hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska Gomez.

Pięć unijnych aktów prawnych, których nowelizacja została wstępnie uzgodniona 20 grudnia, dotyczy kontroli nielegalnych migrantów po ich przybyciu do UE; pobierania danych biometrycznych; procedur składania i rozpatrywania wniosków o azyl; zasad określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl oraz współpracy i solidarności między państwami członkowskimi; a także sposobu radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Czytaj też

Jeśli zmiany wejdą w życie, to kraje członkowskie będą miały wybór między przyjęciem uchodźców a wpłatą do budżetu UE. Przewidywany system kontroli będzie miał na celu odróżnienie osób potrzebujących ochrony międzynarodowej od tych, które jej nie potrzebują. Osoby, których wnioski o azyl mają małe szanse powodzenia, takie jak osoby z Indii, Tunezji lub Turcji, mogą zostać powstrzymane przed wjazdem do UE i zatrzymane na granicy, podobnie jak osoby postrzegane jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze

    Reklama