Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

MSWiA wymienia kadry. Dyrektorem Biura Ministra został były szef ABW

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Zmiany kadrowe w resorcie spraw wewnętrznych nabierają rozpędu. I choć nie wiemy jeszcze oficjalnie, kto stanie na czele służb podległych ministerstwu, nowe nazwiska pojawiły się już w samym MSWiA. I nie chodzi tylko o wiceministrów. 

Reklama

Nowe kierownictwo MSWiA powoli zaczyna „meblować” sobie kadrowo resort. W ministerstwie zaczynają pojawiać się nowe twarze. Jedną z nich jest nowy szef Biura Ministra. Został nim Krzysztof Bondaryk, który w latach 2008-2013 był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dosłużył się tam stopnia generała brygady ABW. 

Reklama

Zmiany w BNW

Reklama

Zmiana nastąpiła też m.in. na stanowisku szefa Biura Nadzory Wewnętrznego. Stanowisko Inspektora Nadzoru Wewnętrznego objął Mirosław Grabowiecki. Podobnie jak Bondaryk, Grabowiecki też w przeszłości związany był z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pełnił tam służbę m.in. jako dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Audytu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Przypomnijmy, Biuro Nadzoru Wewnętrznego powstało styczniu 2018 roku. Jak przekonywało wtedy kierownictwo MSWiA, powołanie do życia BNW jest konieczne by minister mógł sprawować realny nadzór nad podległymi mu służbami. „Dotąd ten nadzór jest iluzoryczny i w znacznej mierze teoretyczny” – mówił podczas sejmowej debaty ówczesny wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Najważniejszym zadaniem BNW, na czele którego stoi Inspektor Nadzoru Wewnętrznego, ma być „egzekwowanie odpowiednich standardów pracy służb mundurowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji”. Resort tłumaczy też, że „BNW zajmuje się też wszelkimi nieprawidłowościami w pracy służb, w tym przypadkami łamania prawa, czy naruszenia etyki zawodowej”

Jednym z zadań Biura jest również weryfikacja kandydatów na wyższe stanowiska w służbach mundurowych oraz funkcjonariuszy, którzy takie stanowiska już zajmują. Chodzi tu o komendantów, szefów i ich zastępców, dyrektorów i zastępców dyrektorów komórek organizacyjnych w podmiotach nadzorowanych przez MSWiA oraz naczelników.

Informacje o tym, że dyrektorem Biura Ministra w MSWiA jest Krzysztof Bondaryk, a funkcję Inspektora Nadzoru Wewnętrznego pełni Mirosław Grabowiecki potwierdziło - w odpowiedzi na pytania redakcji - MSWiA.

Reklama

Komentarze

    Reklama