Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Ochrona ludności z podpisem prezydenta

Autor. Tomasz Walerzak/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Oznacza to, że nowe przepisy - wyczekiwane od lat już - niedługo wejdą do polskiego porządku prawnego. Ma się to stać 1 stycznia 2025 roku.

Prace nad ustawą o ochronie ludności i obronie wielkimi krokami dobiegają końca. Po tym, jak dokument w ekspresowym tempie przeszedł przez parlament, swój podpis złożył pod nim prezydent Andrzej Duda.

Aby regulacje mogły wejść w życie, ustawie został ostatni krok – publikacja w Dzienniku Ustaw. Kiedy to się stanie, nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem części zmian, które w porządku prawnym pojawiać się będą stopniowo – do 1 stycznia 2027 roku.

Czytaj też

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to jeden z tych projektów, na który polski system bezpieczeństwa czeka od lat. Zasadniczymi filarami systemu mają być organy i podmioty ochrony ludności, którym przypisane zostaną zadania oraz zasoby służące do ich realizacji zadań.

System ochrony ludności na poziomie centralnym ma być koordynowany przez szefa MSWiA, który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności (RZOL). Będzie to organ, który m.in. ma doradzać rządowi w sprawach ochrony ludności i obrony cywilnej.

Czytaj też

W myśl dokumentu, na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej corocznie przeznaczone zostaną środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. produktu krajowego brutto - czyli ok. 10 mld złotych. Pieniądze te będą przeznaczane m.in. na budowę, modernizację i utrzymanie budowli ochronnych oraz doposażenie bazy magazynowej obrony cywilnej w sprzęt niezbędny do realizacji zadań w sytuacjach kryzysowych.

Czytaj też

Dokument zakłada także m.in. utworzenie systemu bezpiecznej łączności państwowej w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania administracji państwowej oraz ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama