Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec na polsko-białoruskiej granicy

Autor. gov.pl

W środę odbyło się spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. 

„Polska wnosi istotny wkład w zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie nielegalnej migracji do Europy tu, przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej” – podkreśliła podczas swojej wizyty przy granicy polsko-białoruskiej minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser. „W obliczu obecnych wyzwań jest to ogromne zadanie, które zasługuje na szacunek” – kontynuowała niemiecka minister.

Reklama

Jak poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak, działania na granicy polsko-białoruskiej, majce na celu wzmocnienie zapory, są już w połowie jej długości. Podkreślił również, że w miejscach, gdzie prace się zakończyły nie odnotowuje się już prób nielegalnego przekroczenia granicy. Dodatkowo, szef MSWiA zwrócił uwagę na zmianę strategii działania służb białoruskich. Pojawiła się większa agresja wymierzona w funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy chronią polską granicę.

„Poinformowaliśmy panią minister szczegółowo o tym, jakie siły są używane, jakie inwestycje zostały podjęte po to, aby granica była szczelna. Chcę zapewnić obywateli Polski i obywateli Niemiec, że tak jak powiedział premier Donald Tusk, nie będziemy szczędzić środków na to, aby ta granica była bezpieczna” – zadeklarował Tomasz Siemoniak.

Czytaj też

Na konferencji poruszona została kwestia pomocy od Unii Europejskiej i NATO w obronie granicy polsko-białoruskiej, ponieważ polsko-białoruska granica jest granicą zewnętrzna UE. „Ściśle współpracujemy, przygotowując się do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wspólnie uważamy sprawy bezpieczeństwa za absolutnie priorytetowe” – powiedział szef MSWiA, po czym kontynuował: „obecność pani minister, za którą dziękuję, odbieramy jako wyraz wsparcia i naturalnej solidarności przyjaciół, sojuszników, partnerów w Unii Europejskiej”. 

Podczas spotkania Tomasz Siemoniak oraz Nancy Faeser poruszyli kwestię reformy europejskiego systemu migracyjno-azylowego. Rozmawiali o wdrażaniu i postępach Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (CEAS). Jak informuje, na swojej stronie, niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny „jak najszybsze wdrożenie wspólnego europejskiego systemu azylowego jest ważnym krokiem dla Europy. Stwarza to warunki do kompleksowej ochrony granic zewnętrznych UE”. Okres wdrażania tej reformy ma trwać do czerwca 2026 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama