CBŚP pojeździ samochodami mafii narkotykowej

16 września 2021, 09:17
CBŚP, policja. zatrzymanie, fot. cbśp
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBŚP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Gdańska otrzymali od pomorskiej Prokuratury Krajowej dwa samochody, w tym BMW. To sprzęt, który oskarżyciel publiczny odebrał w ostatnim czasie mafii narkotykowej i na podstawie tzw. ustawy covidowej przekazał je policji zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.

Samochody, które trafiły do Centralnego Biura Śledczego Policji, zostały zabezpieczone przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Postępowanie, w toku którego oskarżyciel przejął ten sprzęt, dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem narkotykami.

Wśród przekazanych przedmiotów jest samochód marki BMW oraz inny samochód osobowy. Przedmioty zostały przekazane Zarządowi w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.

Prokuratura Krajowa

Prokuratura Krajowa przekazała, że gang narkotykowy dokonywał przemytu m.in. haszyszu z Hiszpanii do krajów skandynawskich, gdzie były rozprowadzane. Grupa przemyciła w sumie ok. 4,5 tony tego narkotyku. 

Dział prasowy PK wyjaśnił, że przekazanie zabezpieczonego od przestępców sprzętu było możliwe dzięki wprowadzonej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowy przepis stanowi, że można przekazać przedmioty zajęte w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym z epidemią.

"Niszczenie lub przechowywanie zajętych przedmiotów pochodzących z przestępstwa, w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie pozostawienie tychże środków w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego" - stanowią przepisy.

W lipcu br., także na podstawie wspomnianych przepisów, Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przekazał warszawskim strażakom sprzęt odebrany tzw. mafii tytoniowej. Wśród przekazanych przedmiotów są był m.in. generator prądu, agregat prądotwórczy i kompresory powietrza.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Krzys
wtorek, 21 września 2021, 13:05

Pytanie 1: czy bagażniki były puste ? Pytanie 2: czy wszystko co zostanie od tej pory zajęte trafi do służb?

Wariat
niedziela, 19 września 2021, 00:40

Za brak szczepienia- CBŚP zajmie mieszkanie, samochód i konto....Nowy wspaniały świat unijnej demokracji

środa, 27 października 2021, 15:30

Mieszkanie to oni nie przejeli. Tylko samochód, wiem bo znam wszystkich którzy byli w tym zamieszani.

Bes
piątek, 17 września 2021, 00:02

No i fajnie

Marcin
czwartek, 16 września 2021, 23:49

Sama idea przekazywania zarekfirowanych mafi przedmiotów jest dobra. Ale to że jest to w ustawie antycovidowej jest dość dziwne. Co jeszcze przepchał rząd w ustawach "antycovidowych"

SimoN
sobota, 18 września 2021, 14:20

Najwidoczniej wszysto już można upchać pod covid , nawet walkę CBŚP z pandemią wirusa :) Wydaje mi się że jak tak dalej będzie z przekazywaniem zarekwirowanych ( nie zasądzonych prawomocnym wyrokiem przepadku mienia) aut czy rzeczy to Prokuratoria Generalna RP ( dawniej Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa) długo się nie wypłaci...

...
czwartek, 16 września 2021, 13:03

Niekrzeźwym kierowcom tak powinni zabierać

ona
sobota, 18 września 2021, 23:06

Rząd zamierza właśnie to wprowadzić.

Tweets InfoSecurity24