Koniuszy o propozycji zmian w art. 15a: przedstawiony projekt nie satysfakcjonuje funkcjonariuszy

16 czerwca 2021, 11:10
Maciej Wąsik, MSWiA, straż pożarna, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Resort spraw wewnętrznych i administracji przedstawił do zaopiniowania projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, dotyczący art. 15a. Jak się jednak okazuje, związkowcy nie zmienili zdania jakie na temat propozycji MSWiA wyrazili już jakiś czas temu i chcą, by resort do dokumentu wprowadził szereg korekt. Na razie udało się "przeforsować" jedną zmianę, zgodnie z którą mundurowi przyjęci między 1999 a 2003 rokiem będą mieli prawo wyboru tego w jaki sposób zaliczać im do emerytury lata cywilnej pracy. W rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów mówi, że przedstawiony projekt nie satysfakcjonuje ani związkowców, "ani funkcjonariuszy żywo tym tematem zainteresowanych". Jak dodaje, "o satysfakcji trudno mówić również w kontekście terminów", a jego zdaniem "dalszej zwłoki nie da się już nawet uzasadniać pandemią".

Temat nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, w zakresie art. 15a, jest dziś jednym z tych, który determinuje relacje na linii mundurowi - rząd. Konieczność uregulowania tej sprawy wynika jeszcze z porozumienia podpisanego w 2018 roku. Wtedy – jak przypomina w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów - kwestia ta zapisana została wprawdzie jako rozbieżność jednak w tej sprawie już dawno powinno dojść do porozumienia.

Ostatecznie MSWiA przygotowało projekt, który – już jakiś czas temu – w ramach wewnętrznych konsultacji, zaprezentowano związkowcom. Okazało się jednak, że rozwiązania w nim zawarte, jak zgodnie twierdzili przedstawiciele wszystkich formacji, nie do końca (mówiąc eufemistycznie) wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska. Pojawiały się głosy, że resort spraw wewnętrznych i administracji zamierza wprowadzić czwarty system emerytalny, a projekt jeszcze bardziej niż dotychczas różnicuje mundurowych. Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów pytany przez InfoSecurity24.pl o to, dlaczego MSWiA nie dokonało zmian o które wnioskowali funkcjonariusze, mówi, że mogło się tak stać z obawy, iż "niektóre rozwiązania, takie jak chociażby (…) propozycja obniżenia progu stażowego (25 lat) staną się zachętą do odejścia na wcześniejszą emeryturę".

Jeśli resort ma obawy, że likwidacja art. 15a, której byśmy chcieli, przysporzy dodatkowych emerytów, niech czym prędzej położy na stół zapowiadany program rozwoju. To tam mają się znaleźć środki na poprawę uposażeń, na wzmocnienie ich motywacyjnego charakteru. Mamy też kilka propozycji, które premiowałby nie tylko branie na siebie większej odpowiedzialności poprzez awans, ale również bardziej doceniałyby doświadczenie zawodowe. Jedną z nich jest powiązanie dodatków służbowych i funkcyjnych ze stażem służby. Jeśli ten program zostanie szybko uchwalony, znikną jakiekolwiek obawy związane z wcześniejszą emeryturą.

Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów

Jak mówi w rozmowie z redakcją Koniuszy, "liczba systemów emerytalnych jest mniej istotna niż zawartość każdego z nich". Dodaje, że "funkcjonariusze nie protestowaliby, gdyby istniało nawet 15 systemów, pod warunkiem, że każdy z nich byłby sprawiedliwy i korzystny".

Jeśli ten "czwarty system" wszedłby w życie w wersji obecnego projektu, byłoby to po prostu niesprawiedliwe. Problem tkwi chociażby w zróżnicowaniu wskaźnika wzrostu emerytury za tzw. lata z cywila. Pierwsze trzy lata pracy funkcjonariuszy przyjętych do służby przed 1999 r. liczone są wg. wskaźnika 2,6. Dla przyjętych pomiędzy 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. proponuje się wskaźnik o połowę niższy. Dlaczego? Nie wiem. W trakcie rozmów nie przedstawiono nam żadnego przekonującego uzasadnienia. To właśnie dlatego każdą propozycję gorszą od rozwiązań, z których korzystają funkcjonariusze przejęci przed 1 stycznia 1999 r. uważamy za niesprawiedliwą. Niesprawiedliwe jest bowiem wszystko to, co różnicuje bez racjonalnego uzasadnienia.

Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów

Szef wielkopolskiego NSZZP pytany o to, czy sądzi, że uda się jeszcze przekonać MSWiA lub parlamentarzystów do wprowadzenia postulowanych przez związkowców zmian mówi, że jego zdaniem taka szansa istnieje. Podkreśla, że "ważne jest, aby ten projekt jak najszybciej trafił do prac parlamentarnych". Jednocześnie dodaje, że nie wyobraża sobie takiej sytuacji, by MSWiA w ogóle wycofało się z pomysłu uregulowania tej sprawy. "Wyglądałoby to jak szantaż ze strony resortu" – mówi.

"Uważam, że na braku elastyczności wobec naszych propozycji ucierpi przede wszystkim wizerunek resoru, który przyjął na siebie zobowiązanie, składając podpis pod porozumieniem" – dodaje na koniec rozmowy Sławomir Koniuszy. Wydaje się jednak, że MSWiA jest gotowe na "twarde negocjacje". Mówił o tym, jeszcze w maju w rozmowie z redakcją wiceszef resortu Maciej Wąsik. "Te rozmowy nie będą łatwe, ale jestem pozytywnie nastawiony. Możemy się różnić, ale szanujemy się, pracujemy i rozmawiamy" – zapewniał. Wąsik dodawał też, że być może są jeszcze jakieś lepsze rozwiązania niż te, które zaproponował resort. "Czekamy na spotkanie i rozpoczęcie prac" – zapowiadał w rozmowie z redakcją. Do rozmów doszło pod koniec maja i jak na razie, związkowcom nie udało się przekonać resortu do tego, że zmiany, o których mówią mundurowi, należy do projektu wprowadzić. To jednak dopiero początek legislacyjnej drogi noweli przygotowanej przez MSWiA, a więc – teoretycznie - wiele jeszcze może się zdarzyć.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 277
Tomek
sobota, 19 czerwca 2021, 13:45

Jak chcecie zmotywować związki do bardziej wydajnej pracy?, 15a pokazało ich skuteczność, z drugiej strony grupa 25-30 lat służby jest bardzo zadowolona dodatkiem betonowym, czyli tak, ci co mieli mało, mają jeszcze mniej, ci co mieli i tak dużo, mają jeszcze więcej, można?. Dodatki od wielu lat są zablokowane, nie są podnoszone, pensje po 10 latach braku waloryzacji i obecnej inflacji w zasadzie nie istnieją a nam się wmawia że jest dobrze, co jest dobrze?, gdzie jest dobrze?, zobaczycie co będzie za 5-10 lat przy tym myśleniu oczu i pudrowaniu trupa, jeszcze troche

Wars
sobota, 19 czerwca 2021, 13:32

ZZ są na urlopach, a wy się tu masujecie z tym 15a czy modernizacją, nic nie zrobią, za mało czasu i determinacji, swoje zrobili, mają 25+, można żyć, reszta to krajobraz

Igor
sobota, 19 czerwca 2021, 13:22

Budżet na 2022 zamyka się we wrześniu, Panowie ZZ do roboty!, co potem nam powiecie że urlopy były?, a co robiliście przez cały 2021. Plan rozwoju służb zakładał program modernizacji na lata 2021-2024, czekamy na decyzje, nie na puste slogany i obietnice, czyny, nie słowa, tym rodzin nie nakarmimy, kredytów nie spłacimy, zacznijcie działać, to Wasz mandat i najważniejszy nakaz, na temat 15a to nawet szkoda gadać, totalny blamaż

emeryt
niedziela, 20 czerwca 2021, 21:51

pewnie do związków nie należysz, a tle masz do powiedzenia

Felix
sobota, 19 czerwca 2021, 13:14

Art.15a pokazał parę rzeczy nad którymi warto przystanąć. Pokazał że każdy sobie rzepkę skrobie 99-03 VS 03-12 VS +25, tak, każdy dba tylko o własne interesy, pokazało to słabość naszego środowiska, ludzką słabość, tylko ja, a po mnie choćby Potop". 15a pokazało że można 20 lat nie zrobić nic i piękne udawać i improwizować pracę, mówimy tu o Związkach. Pokazało też że można mieć składki, odłożony kapitał i niekoniecznie wybór co z nim zrobić 03-12, oczywiście jest to dziś narzucone, ale za powiedzmy 10, 20 lat, kto wie?. Pokazało też brak pomysłu na rozwiązanie problemów, zafundowano nowy "nasty" system emerytalny nie rozwiązując nic poza tym. Słowem wyszło z ludzi to co słabe i teraz możemy to pięknie zobaczyć ile jest w nas solidarności i wzajemnego szacunku. Dochodzimy do końca tej telenoweli, serial bez happy endu, jak zawsze ..

emeryt
niedziela, 20 czerwca 2021, 21:53

my, z 15 a walczyliśmy od 2003 r. powalcz i ty

XXXX1
niedziela, 20 czerwca 2021, 01:45

Art. 15a pokazał że jedni potrafią na siłę podczepić się pod drugich, pogrążyć sprawę na strajku bo rozmowy były o nich a nie o temacie a na końcu krytykować wszystkich za wszystko. Pokazał że ZZ nie potrafi uderzyć się w pierś za porażkę bo to co wydarzyło się między listopadem 2018 a obecnym stanem proponowanym przez rząd to porażka, że potrafi uparcie wymigiwać się od pytań na jakiej podstawie prawnej żąda zwrotu art. 15a dla 03-12 których podłaczyli pod postulat 99-03. Pokazał też że można mieć składki, odłożony kapitał i oszukiwać otoczenie że jest się poszkodowanym w związku z tym pomimo że przyjeło się na art. 15a i art. 95 ust 2 FUS. W pełni popieram dalszy wpis.

Liniowy
sobota, 19 czerwca 2021, 13:05

Przestańcie komentować że art.15a został załatwiony i do przodu. Pytam się co zostało załatwione łaska po 25 latach /dla kogo? policjanta liniowego który już jest na emeryturze. Komentujecie że teraz najważniejsza modernizacja trzy lata temu też wszyscy chodzili mówili modernizacja podwyżki i co? nic kasa dla wybranych. Za trzy lata będzie znowu chodzić i z mówić że kasy nie i czas na kolejna modernizacje? Najpierw związki z ministrem niech zniosą 15a bez sztucznego limitu wieku 25 i dadzą możliwość wyboru czy chcesz służyć dłużej czy iść na emeryturę tak jak roczniki przed 1999r. A następnie zacząć rozmawiać o przyszłości.

Tweets InfoSecurity24