"Zrzutka" na podwyżki w służbach. Przetasowania w budżecie

29 listopada 2018, 09:44
pieniądze, fot. pixabay.com
Fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Podpisane w tym miesiącu porozumienia o podwyżkach w służbach mundurowych oznaczają konieczność zmian w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. Formacje podległe MSWiA mają dostać dodatkowo 339 mln zł, a Służba Więzienna – ponad 64 mln zł. Takie poprawki uzyskały we wtorek poparcie komisji w Sejmie.

Chodzi o porozumienie, które 8 listopada podpisali przedstawiciele MSWiA oraz związków zawodowych działających w policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Ochrony Państwa. Przewiduje ono podwyżkę o 655 złotych brutto miesięcznie na etat od początku 2019 r. oraz o 500 złotych brutto od 1 stycznia 2020 roku. 19 listopada analogiczne porozumienie podpisali związkowcy ze Służby Więziennej, która podlega Ministerstwu Sprawiedliwości.

Projekt ustawy budżetowej na 2019 r. trafił do Sejmu we wrześniu. Przewidziano w nim niższe podwyżki dla służb mundurowych. Trzeba było więc zwiększyć ich budżety, przesuwając środki pierwotnie zapisane w innych rubrykach.

We wtorek sejmowa komisja finansów publicznych zaaprobowała stosowne poprawki. Pierwsza z nich stanowi, że dodatkowa pula na podwyżki w policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Ochrony Państwa wyniesie 339 mln zł. Kolejna mówi o 64 mln 148 tys. zł na zwiększenie wynagrodzeń w Służbie Więzienne.

Żeby zwiększyć budżety na wynagrodzenia w służbach, trzeba było zrobić swego rodzaju "zrzutkę". Środki dla więzienników pochodzą z wydatków pierwotnie planowanych przez Sejm, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Ochrony Danych Osobowych, Państwową Inspekcję Pracy, Instytut Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwo Sprawiedliwości, Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Na dodatkowe pieniądze dla służb z grupy MSWiA "złożyła się" Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i dwie rezerwy celowe (w tym na zwalczanie i usuwanie skutków ewentualnych klęsk żywiołowych). Zaplanowano też zmniejszenie o 100 mln zł wydatków na emerytury mundurowe w MSWiA.

Ciekawostką jest fakt, że ze względu na reguły tworzenia ustawy budżetowej poprawka dotycząca MSWiA jest rozpisana bardzo szczegółowo. Można z niej wyczytać, ile otrzymają komendy PSP w każdym województwie oraz jednostki policji różnych szczebli. Na tej podstawie można też obliczyć, że policja otrzyma prawie 213 mln zł, PSP – nieco ponad 84 mln zł, SG – niemal 35 mln zł, a SOP – prawie 5,8 mln zł. Dodatkowy 1 mln zł trafi do funkcjonariuszy służących na uczelniach, a 226 tys. zł – do oddelegowanych do MSWiA i Urzędu ds. Cudzoziemców.

Co do zasady decyzja komisji nie jest ostateczna. Stanowi jedynie rekomendację dla Sejmu, który rozstrzygnie los każdej poprawki w głosowaniu, najprawdopodobniej w grudniu. Trudno się jednak spodziewać, by popierająca rząd sejmowa większość zgłosowała wbrew porozumieniom zawartym przez dwa resorty. Warto też zauważyć, że wspominane poprawki zostały pozytywnie ocenione przez Ministerstwo Finansów.

Prócz poprawek związanych z podwyżkami, komisja finansów zarekomendowała przyjęcie kilku innych zmian mniej lub bardziej związanych ze służbami mundurowymi. Zwraca uwagę wydzielenie 343 tys. zł na utworzenie od połowy 2019 r. stanowiska oficera łącznikowego policji w ambasadzie w Waszyngtonie oraz zmianę statusu takiego oficera w Norwegii – jego akredytacja miałaby zostać rozszerzona o Szwecję. Natomiast o ponad 6 mln zł ma zostać zwiększona rezerwa na ochronę placówek zagranicznych

Jest też zmiana związana z tworzeniem uczelni wyższej dla oficerów Służby Więziennej – Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Kolejna przyjęta poprawka zwiększy o 1,8 mln zł środki na pomoc dla osób pozbawionych wolności, zwalnianych z więzień i aresztów oraz ich rodzin w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Pl
czwartek, 29 listopada 2018, 18:21

Bezpieczne państwo równa się z dobrze zarabiającymi służbami.

ZK GLATZ
czwartek, 29 listopada 2018, 13:36

Co ten gość gada,,, jak to nie ma narkotyków??? W każdym więzieniu lub areszcie jest mnóstwo towaru a szczególnie jak jest sobota lub niedziela to wtedy jest tzw. weekendowe ćpanie. Ale co co ten gość z gwiazdkami za biurka może wiedzieć jak tylko widzi złodzieja na zdjęciu lub na filmie. Środki przymusu???- nikt tego nie używa bo każdy się boi gdyż można stracić pracę, cele zabezpieczające zarastają pajęczynami. Ludzi też nie ma chętnych do pracy , przyjmują byle kogo aby sztuka była którzy się wogole nie nadają a i tak po miesiącu się zwalniają.

w
czwartek, 29 listopada 2018, 12:17

nie dziwota ze brakuje kasy jak sie ja marnotrawi. Po co Słuzbie wieziennej karabinki szturmowe z Włoch ??? AK -47 nie wystarczy ?? Inne słuzby tez nie lepsze. A policji pojazdy pancerne nie wystarcza wycofane z wojska ?? Musza byc najnowoczesniejsze w swiecie i z zachodu?? O broni krótkiej nie wspomne. Kazda słuzba ma co innego, dokładnie majac w d.. przemysł krajowy

CatalinaCA
czwartek, 29 listopada 2018, 11:48

Słowo "zrzutka" sugeruje jakieś działanie awaryjne i nie oddaje istoty sprawy!!! Należy ją rozpatrywać w odniesieniu do poprzednich wydatków i planów budżetowych instytucji, które przecież otrzymują zwiększone rok do roku kwoty np: Sejm i Senat. Druga równie istotna sprawa! Po 10 miesiącach nadwyżka wynosi 6,5 mld złotych! Autor chyba wie, że ta nadwyżka przejdzie na kolejny rok, w części zostanie zapewne wydana w tym roku ale 400 mln to kropla przy 6,5 mld (sama nadwyżka)!

Tweets InfoSecurity24