Reklama

Wywiad wraca do Syrii

Autor. unsplash.com

Międzynarodowe firmy wywiadu gospodarczego wracają do Damaszku. Jak pisze Intelligence Online, poprawa – choć wciąż krucha – sytuacji bezpieczeństwa w stolicy Syrii pozwala konsultantom ds. ryzyka politycznego i dochodzeń gospodarczych ponownie zakładać tam biura terenowe. Doradcy chcą towarzyszyć instytucjom międzynarodowym i przedsiębiorstwom, które planują udział w powojennej odbudowie kraju oraz zamierzają zrozumieć układ sił w nowej administracji prezydenta Ahmeda al-Sharaa.

Według analityków Control Risks poziom przemocy w obszarze stołecznym spadł poniżej progu „wysokiego” po raz pierwszy od 2012 r., ale na prowincji utrzymują się gwałtowne starcia – co potwierdza dramatyczny przykład walk Beduinów z Druzami w Sweidzie, opisywany przez The Guardian. Zdaniem ekspertów bezpieczeństwo w Damaszku i nadmorskiej Latakii poprawia się, lecz incydenty na południu przypominają, że kraj nadal balansuje na granicy ponownej eskalacji.

Reklama

Jak podaje Intelligence Online, do Syrii wróciły już brytyjskie Control Risks (doradztwo geopolityczne i due diligence), kanadyjskie GardaWorld (ochrona fizyczna konwojów), francuskie ADIT i Axis & Co (wywiad gospodarczy, asset tracing) oraz start-up Field Intelligence, który otworzył niewielkie centrum danych w Damaszku do szybkich badań Know Your Customer (pol. Poznaj swojego klienta – KYC). Firmy te budują zaplecze logistyczne w stolicy, a równolegle utrzymują zapasowe zespoły w Bejrucie na wypadek nagłej ewakuacji.

Głównym magnesem pozostają pieniądze na odbudowę. Według agencji Reuters Bank Światowy oczyścił Syrię z zaległego długu w wysokości 15,5 mln USD, co przywróciło krajowi zdolność do zaciągania nowych kredytów rozwojowych. Kilka tygodni później ta sama instytucja zatwierdziła grant w wysokości 146 mln USD na modernizację zniszczonej sieci energetycznej. Zdaniem ekonomistów to sygnał dla inwestorów, że dalsze wielomiliardowe środki mogą napłynąć już w 2026 r.

Czytaj też

Równolegle, jak wynika z komunikatu Departamentu Skarbu USA, Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) wydało w maju tzw. General License 25, która w praktyce znosi większość sankcji sektorowych wobec Syrii i otwiera drogę do nowych inwestycji – z zastrzeżeniem, że restrykcje nadal obejmują reżim Asada, Iran i powiązane podmioty. Ważnym uzupełnieniem jest 180-dniowe zawieszenie najostrzejszych przepisów ustawy Caesar Act, o czym poinformował Departament Stanu.

W efekcie klienci doradców zamawiają przede wszystkim: kompleksowe due diligence kontrahentów (by uniknąć figurantów związanych z dawną elitą Asada), asset tracing majątku byłych funkcjonariuszy, monitoring reżimu sankcyjnego oraz plany bezpieczeństwa personelu i łańcucha dostaw. Jak podkreśla Intelligence Online, przejrzystość stała się kluczowym warunkiem dla funduszy międzynarodowych zamierzających finansować projekty infrastrukturalne.

Czytaj też

Ryzyko pozostaje znaczne. Jak pisze The Guardian, lipcowe starcia w Sweidzie pochłonęły już setki ofiar i uwidoczniły napięcia między nową władzą a mniejszościami religijnymi. Z kolei według raportu „Global Risk Forecast 2025” firmy Crisis24 chroniczne konflikty etniczne i rywalizacja frakcji zbrojnych będą nadal grozić zakłóceniami logistyki i nagłymi restrykcjami administracyjnymi przynajmniej do 2027 r.

Mimo tych zagrożeń perspektywy dla branży analitycznej są obiecujące. Zdaniem Control Risks popyt na usługi compliance i bezpieczeństwa w Syrii będzie rósł do końca dekady, o ile proces odbudowy utrzyma obecne tempo i nie nastąpi załamanie kruchego rozejmu. Raport Crisis24 dodaje, że wielowarstwowy system sankcji – nawet po częściowym złagodzeniu – wymusi na inwestorach regularne aktualizacje due diligence (badania przedsiębiorstwa i jego aktualnej kondycji, mające na celu sprawdzenie, czy osiąga zyski, nie posiada zadłużeń i ma w pełni uregulowaną sytuację prawną), co zapewni firmom wywiadowczym stały strumień zleceń.

Reklama
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama