Reklama

Za Granicą

Unia zwiększa siły policyjne w Kosowie

Autor. EULEX Kosovo/X

EULEX, policyjna misja Unii Europejskiej na terenie Kosowa ogłosiła, że wzmacnia swoją wyspecjalizowaną jednostkę policji poprzez tymczasowe rozmieszczenie członków Europejskich Sił Żandarmerii (EUROGENDFOR) z Francji, Włoch, Litwy i Portugalii.

„Funkcjonariusze ci będą współpracować z jednostkami specjalnymi polskiej Policji w Kosowie, aby wypełnić mandat misji w zakresie wspierania stabilności w kraju i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim jego społecznościom” - napisano w oświadczeniu EULEX.

Reklama

Według opublikowanego oświadczenia funkcjonariusze mają przybyć do Kosowa w najbliższych dniach. Grupa będzie się składać z oficerów z francuskiej Gendarmerie Nationale, włoskich Carabinieri, litewskiej służby bezpieczeństwa publicznego i portugalskiej Guarda Nacional Republicana. Ich obecność ma być odpowiedzią na potrzebę „misji w zakresie dodatkowych sił”. „Funkcjonariusze będą prowadzić patrole i przyczyniać się do świadomości sytuacyjnej misji” – dodano w oświadczeniu.

Będzie to piąte rozmieszczenie jednostek rezerwowych misji; pierwsze odbyło się w marcu 2022 r. „Misja EULEX jest drugim co do wielkości organem reagującym na zagrożenia bezpieczeństwa w Kosowie w ramach trzypoziomowego mechanizmu reagowania, w którym policja Kosowa jest pierwszym organem reagującym, misja EULEX jest drugim, a misja KFOR prowadzona przez NATO jest trzecią” – zaznaczono.

Czytaj też

EULEX jest policyjną misją Unii Europejskiej, w skład której wchodzą przedstawiciele państw członkowskich UE oraz krajów trzecich. Celem policjantów i ekspertów ds. prawnych jest wspieranie władz oraz administracji Kosowa, a także rozwój niezależnego i wieloetnicznego systemu sądowniczego, policji i służb celnych. W misji uczestniczą m.in. przedstawiciele Polski.

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział w poniedziałek, że Sojusz pozostaje w kontakcie z Kosowem i Serbią, aby zapewnić pokojowy przebieg wyborów parlamentarnych, które odbędą się 9 lutego. Rutte nazwał sytuację w Bośni i Hercegowinie oraz stosunki między Kosowem a Serbią „kluczowymi kwestiami w regionie Bałkanów Zachodnich”.

Wybory w Kosowie odbędą się w atmosferze napięć pomiędzy Belgradem i Prisztiną oraz wzajemnego oskarżania się o eskalację stosunków.

Reklama

W listopadzie ubiegłego roku doszło do eksplozji na strategicznym kanale na północy Kosowa, zamieszkiwanej w większości przez Serbów. Władze w Prisztinie oskarżyły o przeprowadzenie ataku Belgrad, który zarzutom stanowczo zaprzeczył.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po nalotach NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Kosowo nadal zamieszkuje mniejszość serbska, z której część skupiona jest na terenach północnych, przy granicy z Serbią.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama