Ukraiński wywiad: Chiny wspierają rosyjski przemysł zbrojeniowy

Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0
Chiny dostarczają urządzenia, substancje chemiczne, proch i części zamienne do przedsiębiorstw rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego; potwierdzono współpracę 20 fabryk ze stroną chińską - powiedział agencji Ukrinform szef wywiadu zagranicznego Ukrainy (SZRU) Ołeh Iwaszczenko. W rozmowie z agencją odniósł się też do Białorusi, gdzie – według ustaleń ukraińskiego wywiadu – nie ma broni nuklearnej. To samo ma dotyczyć rosyjskiego pocisku balistycznego Oriesznik.
Szef wywiadu zagranicznego Ukrainy (SZRU) Ołeh Iwaszczenko w rozmowie z agencją Ukrinform podkreślił, że „są informacje, że Chiny dostarczają maszyny, specjalistyczne chemikalia, proch i komponenty bezpośrednio do przedsiębiorstw o przeznaczeniu wojskowym”. „Posiadamy potwierdzone dane dotyczące 20 rosyjskich zakładów” – zaznaczył szef SZRU.
Według Iwaszczenki w latach 2024–2025 odnotowano co najmniej pięć przypadków współpracy z Chinami w branży lotniczej – dotyczy to sprzętu, części zamiennych, dokumentacji. „W sześciu przypadkach były to duże dostawy specjalistycznych chemikaliów” - dodał.
„Na początku 2025 roku 80 proc. krytycznej elektroniki wykorzystywanej w rosyjskich dronach pochodziło z Chin. Przy tym doszło do fałszywych oznaczeń, oszustw w nazwach oraz działania firm pośredników, przez które trafia wszystko, co niezbędne do produkcji mikroelektroniki” - stwierdził Iwaszczenko.
Czytaj też
Szef wywiadu zagranicznego Ukrainy w rozmowie z agencją Ukrinform odniósł się także do sytuacji na Białorusi, gdzie – według niego – „są środki przenoszenia (broni jądrowej)”. „To prawda. Mają samoloty, mają system rakietowy Iskander. Ale Białoruś nie ma broni jądrowej. To jest fakt” - oświadczył szef SZRU.
Według niego, w tym samym czasie na Białorusi powstają miejsca do przechowywania broni nuklearnej. „Łukaszenka mówi, że będą mieli Oriesznik do końca roku. Ale to wygląda na myślenie życzeniowe. Na dzień dzisiejszy nic takiego tam nie ma i jest mało prawdopodobne, że się pojawi” – powiedział Iwaszczenko.
Czytaj też
Pocisk balistyczny pośredniego zasięgu (IRBM) Oriesznik to modyfikacja rosyjskiego modelu pocisku balistycznego (ICBM) RS-26 Rubież. Według ekspertów maksymalny zasięg tej rakiety może wynosić 5,5 tys. km. W ocenie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) użycie Oriesznika przez Rosję przeciwko Ukrainie w listopadzie 2024 r. miało znaczenie głównie psychologiczno-propagandowe, służyło wyolbrzymieniu możliwości wojskowych Kremla i wywarciu presji na Zachód i władze w Kijowie.
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze