Za Granicą
Tona klefedronu w rękach łotewskiej Policji. Wśród zatrzymanych dwóch Polaków
Łotewska policja, przy współpracy Europolu, w mieście Aluksne zlikwidowała laboratorium, w którym produkowano syntetyczne narkotyki. Zarekwirowano ponad tonę gotowych produktów, 38 tys. litrów odczynników chemicznych przeznaczonych do produkcji środków odurzających, a także sprzęt laboratoryjny. Wśród zatrzymanych jest 5 obywateli Ukrainy, 2 obywateli Polski i 1 obywatel Armenii.
Zatrzymani mają od 24 do 35 lat. Wobec sześć osób zastosowano już środek zabezpieczający w postaci aresztu. Postępowania karne toczyły się jednocześnie w kilku łotewskich miastach i obejmowały siedem przeszukań. Według oficjalnego komunikatu łotewskiej policji to jedna z największych konfiskat narkotyków w ostatnich latach. Zabezpieczono ponad tonę klefedronu, zwanego też „kokainą dla ubogich”
Czytaj też
Obecnie trwają badania eksperckie mające na celu określenie dokładnej masy i składu usuniętych substancji. Substancje odurzające nie były przeznaczone na rynek łotewski, ale prawdopodobnie na rynek innych krajów europejskich np. Skandynawii, a także na rynek Rosji i Białorusi. „Wartość rynkowa” jednego grama takich narkotyków wynosi około 20–25 euro.
Operację przeprowadzono w ścisłej współpracy z Europolem, który wysłał swój taktyczny zespół ds. likwidacji laboratoriów, aby pomóc w akcji. Europol zapewnił także pełne wsparcie operacyjne w celu szybkiej i dokładnej identyfikacji narkotyków i chemikaliów na miejscu. Było to niezbędne do zabezpieczenia kluczowych dowodów.
Wartość rynkowa zajętych narkotyków, według łotewskich mediów m.in. Jauns.lv iTV Net, szacowana to 400 mln euro.
Pēteris Bauska, szef Wydziału ds. Zwalczania Poważnych i Seryjnych Przestępstw Przestępczości Zorganizowanej Policji Państwowej powiedział, że jest to już drugie przejęcie tego bardzo niebezpiecznego i silnie uzależniającego narkotyku.
Likwidacja laboratoriów produkujących syntetyczne narkotyki jest obecnie priorytetem Europolu. Stanowią one poważne zagrożenie, nie tylko ze względu na szkodliwe substancje, które produkują, ale także ze względu na zagrożenia dla środowiska i zdrowia związane z ich produkcją. Wykrywając tego laboratoria, Europol dąży do przerwania łańcuchów dostaw dla narkotykowych sieci przestępczych.
Od 2009 roku na rynku europejskim pojawiło się 81 nowych syntetycznych, silnych i zarazem przynoszących śmiertelne żniwo, substancji psychoaktywnych. Z raportu Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) opublikowanego w br. wynika, że w 2023 roku skutkowało to gwałtownym wzrostem liczby zgonów z powodu ich używania w Estonii i na Łotwie, a także we Francji i Irlandii.