Za Granicą
Serbia rozbraja obywateli. Policja odbiera m.in. granaty i broń przeciwpancerną [FOTO]
Mieszkańcy Serbii oddali w pierwszym tygodniu amnestii 13,5 tys. sztuk broni - poinformowała w niedzielę agencja AP. Policja pokazała oddaną broń na wystawie w miejscowości Smederevo. Serbska amnestia została ogłoszona po dwóch masowych strzelaninach, a sprawcą jednej z nich był 13-latek.
Wśród oddanej broni poza pistoletami, strzelbami i bronią maszynową znajdują się także granaty i ręczna broń przeciwpancerna. Władze twierdzą, że mniej więcej połowa to nielegalne zasoby, nierzadko pochodzące z czasów wojny domowej, a druga połowa to broń legalna, którą jednak obywatele postanowili oddać. Serbskie służby wyszły z założenia, że obywatele mogą być również w posiadaniu materiałów wybuchowych. W takim przypadku apelują, by nie zjawiali się z nimi osobiście na komisariatach, a zgłaszali to i czekali aż wyszkoleni saperzy przyjdą po takie ładunki do ich domu.
Serbia należy do tych państw europejskich, w których na mieszkańca przypada najwięcej legalnej broni palnej. W rękach serbskich cywilów znajduje się bardzo wiele broni palnej, często pochodzącej jeszcze z czasów wojen na Bałkanach z lat 90. Komendant policji z Niszu na południu kraju ocenił, że na problem nielegalnego składowania broni w prywatnych domach w Serbii składa się m.in. "komponent społeczny". "Istnieje w naszym narodzie zwyczaj, ale swój ślad zostawiły też oczywiście wojny z lat 90." - zaznaczył Jovica Stojmenović.
Czytaj też
Prezydent Aleksandar Vucić zapewnił, że wszyscy posiadacze broni - 400 tys. wśród niemal 7 mln mieszkańców kraju - przejdą kontrolę. "Przeprowadzimy rozbrojenie Serbii, nie zostanie więcej niż 40 tys. sztuk broni; za nielegalne posiadanie broni kary będą ogromne, niemal je podwoimy. Przewidujemy częstsze kontrole psychiatryczne i psychologiczne oraz obowiązkowe kontrole na obecność substancji psychoaktywnych" - dodał prezydent. "Po co komu ta broń automatyczna? Te wszystkie pistolety?" - pytał.
Amnestia będzie obowiązywać do 8 czerwca. Potem posiadaczom nielegalnej broni grozić będzie wyrok 15 lat więzienia. Policja - podaje agencja AP - poinformowała również, że posiadacze legalnej broni mają obowiązek trzymać ją w sejfach chronionych hasłem. Zapowiedziała, że odbywać się będą kontrole, a broń nieodpowiednio przechowywana będzie konfiskowana.
Serbska amnestia została ogłoszona po dwóch masowych strzelaninach, do których doszło przed dwoma tygodniami. Zginęło w nich 17, a rannych zostało ponad 20 osób - w tym wiele dzieci. W pierwszej strzelaninie 13-latek otworzył ogień z broni swojego ojca do kolegów w szkole. Sprawcą drugiej tragedii, która nastąpiła dzień później, był 20-latek, który strzelał do przypadkowych osób.
Krytycy urzędującego prezydenta uważają, że jest on pośrednio winny. Ich zdaniem populistyczny prezydent rządzi za pomocą wzbudzania w społeczeństwie podziałów i nienawiści, w mediach króluje propaganda i kult przemocy, a kraj podąża ku autokracji - przypomina agencja.
Po dwóch tragediach serbski związek nauczycielski w oświadczeniu ocenił, że w społeczeństwie serbskim "agresja i przemoc werbalna, medialna, fizyczna są wszechobecne". "Jako społeczeństwo i jako kraj ponieśliśmy porażkę. Serbia musi się zatrzymać i zadać sobie pytanie, jak daleko zaszła, dokąd powinna iść" – napisano w cytowanym przez portal telewizji Al Dżazira dokumencie. Prezydent poinformował, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy przyjętych zostanie do służby 1200 nowych policjantów, z których do szkół przypisanych zostanie 1000. "To zmniejszy przemoc w szkołach o 80 proc." - ocenił szef państwa serbskiego.
Czytaj też
To nie pierwsza tego typu akcja w Serbii. W ramach poprzednich amnestii obywatele przekazywali w ręce służb zarówno broń wojskową, jak i myśliwską, a także pistolety. Do mundurowych trafiały również same lufy i inne części broni palnej.
Extern.
Skoro prezydent Serbii nie wie po co obywatelom broń to może niech się spyta Amerykanów, a mu powiedzą. Podpowiem że odpowiedzią będzie coś w rodzaju `żeby się bronić przed własnym rządem, gdyby chciał ograniczyć prawa obywatelskie które gwarantuje konstytucja" , No ale mówimy przecież jedynie o Ameryce, czyli najbardziej obywatelskiej demokracji na świecie, Serbia wie oczywiście lepiej co jest lepsze dla obywateli i demokracji.
Jerzy
Widoczny tytułowym foto MG-42 przepiękny - bez jednego wżeru.