Reklama

Za Granicą

Rosyjscy szpiedzy w Australii

Autor. Joey Tsunyo/Unsplash

Dwoje obywateli Australii urodzonych w Rosji zostało oskarżonych o przekazywanie informacji dotyczących sił zbrojnych Australii dla rosyjskiego wywiadu. Są nimi 40-letnią Kira Korolew, pełniąca służbę w Australijskich Siłach Obronnych (ADF) w stopniu szeregowca jako technik systemów informatycznych oraz jej mąż, 62-letni Igor Korolew prowadzącym działalność gospodarczą  na własny rachunek.

Do aresztowania doszło 11 lipca 2024 roku w Everton Park. Małżeństwu postawiono zarzut przygotowania się do prowadzenia działalności wywiadowczej na rzecz obcego państwa, za co grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Jest to pierwszy przypadek przestępstwa szpiegostwa od czasu wprowadzenia w Australii w 2018 roku przepisów dotyczących zagranicznej ingerencji. Kira Korolev (40 lat) i jej mąż Igor Korolev (62 lata) są urodzonymi w Rosji obywatelami Australii i posiadają rosyjskie paszporty. Kobieta uzyskała obywatelstwo australijskie w 2016 roku, a jej mąż w 2020 roku.

Reklama

Według ustaleń służb australijskich przekazanych mediom, Kira Korolew udała się w 2023 roku w podróż do Rosji, przed którą poinstruowała swego męża w jaki sposób ma zalogować się na jej konto służbowe i uzyskać dostęp do materiałów, które ma wysłać do niej.

Z materiałów złożonych w sądzie wobec Kiry Korolev wynika, że jest ona oskarżona o zapewnianie bezprawnego dostępu do systemów komputerowych obronności, kopiowanie i rozpowszechnianie informacji oraz utrzymywanie kontaktów w ze służbami wywiadowczymi Federacji Rosyjskiej od 6 grudnia 2022 roku Natomiast Igorowi Korolewowi przedstawiono zarzut „utrzymywania kontaktów z członkami lub podmiotami powiązanymi ze służbami wywiadowczymi Federacji Rosyjskiej”. 

Czytaj też

Anthony Albanese, premier Australii oświadczył, że został „obszernie poinformowany” w tej sprawie przez australijskie agencje bezpieczeństwa i nie będzie komentował niczego poza stwierdzeniem, że krajowe agencje bezpieczeństwa dobrze wykonują swoją pracę.”

Mike Burgess szef Australijskiej Służby Wywiadu Bezpieczeństwa (Australian Security Intelligence Organisation ASIO) stwierdził natomiast, że „szpiegostwo jest faktem. Wiele krajów próbuje ukraść australijskie tajemnice”.

Australijskie Siły Obronne w specjalnym komunikacie oświadczyły, że poważnie traktują naruszenia bezpieczeństwa i będą nadal współpracować z grupą zadaniową ds. przeciwdziałania zagranicznej ingerencji.

Mike Burgess wraz z Reece Kershawem, komisarzem australijskiej policji federalnej w trakcie zwołanej w tym celu konferencji prasowej  oświadczyli, że aresztowanie nastąpiło po „długim i złożonym śledztwie” prowadzonym przez służby australijskie. Było one efektem operacji prowadzonej przez zespól zadaniowy ds. przeciwdziałania ingerencji z zagranicy, w skład której wchodzą AFP, ASIO i inne agencje federalne.

Służby australijskie prowadzą czynności mające na celu ustalić czy Kira Korolew wstąpiła do Sił Obronnych z konkretnym zamiarem prowadzenia działalności wywiadowczej, a jej przybycie do Australii z Igorem Korolewem było zamierzonym działaniem, czy też zostali oni zwerbowani przez wywiad rosyjski w trakcie ich pobytu.

Australia już w lutym 2023 roku wydaliła dużą rosyjską siatkę szpiegowską. Jak pisał na ten temat „Sydney Morning Herald” , w jej skład wchodziły osoby personelu dyplomatycznego ambasady i konsulatu, a także inne posługujące się fałszywą tożsamością. Z racji obawy przed tym, że publiczne ich usunięcie może doprowadzić do odwetu na dyplomatach i innych Australijczykach mieszkających w Rosji zwrócono się do nich o opuszczenie kraju. Rosja, także w zeszłym roku, oskarżyła Australię o „rusofobiczną histerię”. Chodziło o anulowanie umowy dzierżawy gruntu, na którym Moskwa chciała zbudować swoją nową ambasadę. Rząd australijski uznał to miejsce za zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ znajdowało się zbyt blisko gmachu parlamentu.

Czytaj też

Jak pisze Reuters, znamienne jest, że do aresztowań doszło po tym, jak Australia ujawniła 11 lipca na szczycie NATO w Waszyngtonie pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 250 milionów dolarów australijskich (169 milionów dolarów), co stanowi największy pojedynczy pakiet pomocowy dla tego kraju od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Australia dostarcza Ukrainie sprzęt obronny, a także zakazała eksportu rud aluminium do Rosji i nałożyła sankcje na ponad 1000 rosyjskich osób i podmiotów.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze