Reklama

Za Granicą

Powstanie specjalna jednostka policji. Chodzi o walkę z nielegalną migracją na Bałkanach

Autor. mup.gov.hr

Minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović poinformował, że pod zwierzchnictwem Europolu powstanie specjalna jednostka Policji do walki z nielegalną migracją. W jej skład wejdą funkcjonariusze chorwaccy, bośniaccy, słoweńscy i niemieccy.

„W najbliższych dniach zaprezentujemy jedną z naszych inicjatyw, która rozwija się pod zwierzchnictwem Europolu, a jest nią grupa operacyjna o kryptonimie Zebra, która skupia ekspertów policyjnych z Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Niemiec” – powiedział minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović, cytowany we przez dziennik „Slobodna Dalmacija”.

Reklama

Według zapowiedzi szefa chorwackiego MSW, oddział będzie „w sposób ciągły wymieniał informacje, przeprowadzał analizę ryzyka i odpowiednio organizował wspólne działania w celu odcięcia szlaków migracyjnych i ostatecznie przerwania drogi, która przebiega przez kraje regionu”. Przypomniał przy tym, że chorwacka policja aresztowała w 2024 roku o 200 procent więcej przemytników niż a analogicznym okresie poprzedniego roku.

Czytaj też

„Świadczy to o wyjątkowym zaangażowaniu, ponieważ żadnej Policji na świecie nie jest łatwo aresztować ponad 400 osób w ramach odrębnych operacji, przygotować zasadzki i zastosować inne taktyki policyjne. Dlatego cieszymy się uznaniem i dlatego Europol ostatecznie przyznał Chorwacji rolę koordynatora tych działań w naszej części Europy” - podkreślił szef MSW.

Reklama

Szef MSW ocenił również, że aby kontrolować i spowalniać przepływy migracyjne, potrzebna jest szersza współpraca europejska oraz zaangażowanie w sprawę krajów trzecich, zwłaszcza tych położonych na granicach UE. „Niektóre kraje, m.in. Serbia oraz Bośnia i Hercegowina, nie zharmonizowały jeszcze swojej polityki wizowej z polityką UE, dlatego duży odsetek przyjazdów notuje się tam z Rosji i Turcji” - oświadczył Davor Bożinović.

Czytaj też

W połowie stycznia Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej podsumowała liczbę nielegalnych przekroczeń granicy UE w zeszłym roku. Ze wstępnych szacunków wynika, że było ich około 380 tysięcy. Porównując z 2022 rokiem jest to wzrost o 17 procent. Jest to największa liczba nielegalnych przekroczeń od 2016 roku.

Według opublikowanych przez Frontex danych, najbardziej aktywnym szlakiem migracyjnym do Unii Europejskiej była w zeszłym roku środkowa część Morza Śródziemnego. W tym regionie doszło do dwóch na pięć wszystkich nielegalnych przekroczeń (co stanowi 41 procent). Na drugim miejscu uplasował się nielegalny szlak przez Bałkany Zachodnie (26 proc. ogółu), a na ostatnim miejscu podium - wschodnia część Morza Śródziemnego (16 proc.).

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama