Reklama

Za Granicą

Nielegalna migracja do UE wyższa o 10 proc. Jak wygląda sytuacja na wschodzie?

Autor. DWOT

Liczba nielegalnych migrantów, którzy dostali się do Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2023 roku, wzrosła o jedną dziesiątą w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała w poniedziałek unijna agencja ds. granic Frontex. Jak sytuacja wygląda na wschodnim odcinku, za którego ochronę odpowiada m.in. Polska?

Reklama

"W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy na zewnętrznych granicach UE wyniosła 132 370, co jest najwyższą liczbą w pierwszej połowie roku od 2016 r. i o 10 proc. większą niż rok temu" - podał Frontex.

Reklama
Autor. Frontex
Reklama

Połowa tej liczby przypada na środkową część Morza Śródziemnego, szczególnie na trasę z Tunezji do Włoch. To jednocześnie najniebezpieczniejsza nielegalna droga do UE. Liczba wykrytych przypadków wyniosła tu przez tych sześć miesięcy prawie 65 600, czyli najwięcej od 2017 roku (za ten sam okres). To jednocześnie 140 proc. przekroczeń więcej, niż w ubiegłym roku.

Ruch na wszystkich pozostałych trasach, które migranci wykorzystują, by nielegalnie dostać się do UE, spadł od pierwszej połowy 2022 r. Dotyczy to także wschodniej, lądowej drogi, za której ochronę w części odpowiada Polska (cały odcinek ma 6 tys. km). Przez pół roku nielegalnych przekroczeń wynieść tu miała 2312, czyli 13 proc. mniej, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Syrii i Afganistanu. "Jednak ta droga do Europy nadal stanowi poważne wyzwanie dla kontroli granicznej, a w 2021 r. doświadczyła bezprecedensowej presji migracyjnej" - podkreśla w opisie tego odcinka Frontex.

Czytaj też

Na początku tego miesiąca UE podpisała porozumienie z Tunezją w celu powstrzymania nielegalnej migracji. Jak wskazuje Reuters, UE od dawna naciskała na ograniczenie nielegalnej imigracji z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, pomimo krytyki ze strony organizacji praw człowieka, że wspiera w tym celu władców o niskich kwalifikacjach demokratycznych.

W zamian za wsparcie finansowe tunezyjski rząd podejmie działania mające na celu powstrzymanie nielegalnego przekraczania granicy przez Morze Śródziemne.

Czytaj też

Tunezja od lat jest ważnym punktem wyjścia dla nielegalnych migrantów do krajów Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach przemytnicy ludzi masowo wykorzystują tzw. trasę tunezyjską, co jest szczególnie bolesne dla Włoch, ponieważ wyspy tego kraju znajdują się zaledwie 70 km od tunezyjskiego wybrzeża.

Jak podkreśla Frontex, niemal 2900 mundurowych oraz pracowników Agencji jest zaangażowanych w różne operacje, których celem jest wsparcie państw członkowskich i krajów sąsiadujących w ochronie zewnętrznych granic UE oraz zwalczaniu przestępczości.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama