Reklama

Nie tylko Rosja, ale i Chiny interesują się ukraińskim „Neptunem”

Fot. www.president.gov.ua
Fot. www.president.gov.ua

Ukraiński system przeciwokrętowy R-360 Neptun, który odegrał istotną rolę w trwającym – od 2022 roku – pełnoskalowym konflikcie z Rosją, stał się celem obcych wywiadów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Kijowie dwóch obywateli Chińskiej Republiki Ludowej, którzy próbowali nielegalnie pozyskać i przemycić do Chin tajną dokumentację systemu. Kilka tygodni wcześniej, SBU zatrzymała ukraińskiego żołnierza podejrzanego o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym – także on miał zbierać informacje o tym systemie.

O zatrzymaniu dwóch obywateli Chińskiej Republiki Ludowej, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała na swojej stronie internetowej. Według informacji SBU zatrzymani to 24-letni były student kijowskiej uczelni technicznej oraz jego ojciec.

Reklama

Młodszy z podejrzanych, mimo że został „wydalony z uczelni w 2023 roku za niepowodzenia w nauce”, pozostał w stolicy Ukrainy, gdzie – według ustaleń śledczych – rozpoczął działalność szpiegowską. „Kolejną osobą zaangażowaną w tę sprawę jest jego ojciec, który na stałe mieszkał w Chinach, ale okresowo odwiedzał Ukrainę, aby osobiście koordynować działalność szpiegowską syna” – czytamy na stronie SBU.

Jak podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, głównym celem chińskich szpiegów było zdobycie technicznej dokumentacji dotyczącej produkcji systemu przeciwokrętowego Neptun. Młodszy z podejrzanych – według ustaleń SBU – „próbował zwerbować obywatela Ukrainy, który zajmuje się opracowywaniem najnowszej broni dla Sił Obronnych”.

Czytaj też

„Kontrwywiad SBU zdemaskował szpiega na wczesnym etapie jego działalności wywiadowczej i zatrzymał go »na gorącym uczynku«, gdy przekazywał tajne dokumenty” – przekazała SBU. Jak dodała ukraińska służba, w toku dalszych działań zatrzymano także ojca studenta, który – według SBU – był bezpośrednim łącznikiem i „miał przekazywać tajne informacje chińskim służbom specjalnym”.

Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty szpiegostwa, za które grozi im do 15 lat więzienia oraz konfiskata mienia.

Neptun celem także rosyjskich służb

Wartym przypomnienia jest fakt, że pod koniec czerwca Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu 33-letniego ukraińskiego żołnierz, który podejrzany jest o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym. Według śledczych SBU 33-latek przekazywał GRU dane o lokalizacji jednostek rakietowych Neptun w południowej Ukrainie.

Reklama

Do zatrzymania ukraińskiego żołnierza doszło podczas próby przekazania informacji o lokalizacji systemu na potrzeby GRU. Proces rekrutacji żołnierza, wcielonego do armii w ramach mobilizacji, miał rozpocząć się po jego prorosyjskich komentarzach w chatbotach obsługiwanych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Zadaniem ukraińskiego żołnierza – jak ustaliła SBU – miało być zlokalizowanie elementów systemu Neptun i przekazanie informacji o tym Rosjanom. Według SBU na tej podstawie planowano atak z użyciem bezzałogowców i pocisków manewrujących, który miał osłabić zdolności obrony wybrzeża południowej Ukrainy. Sam szpieg miał zostać wcześniej uprzedzony o ataku, aby miał czas na ucieczkę.

Czytaj też

Co więcej, dalsze śledztwo miało wykazać, że miał otrzymać on również polecenie pomocy w dostosowywaniu ataków na ukraińskie ośrodki szkoleniowe, w których sam miał przechodzić proces nauki. Grozi mu dożywocie oraz zajęcie całego posiadanego mienia.

Dał się we znaki Rosjanom

R-360 Neptun to ukraiński przeciwokrętowy pocisk manewrujący opracowany przez kijowskie biuro projektowe Łucz w 2018 roku. Masa pocisku wynosi 870 kilogramów, natomiast głowicy 150 kg. Umożliwia on eliminację okrętów nawodnych na dystansie 280-300 km, chociaż w jego nowszej wersji możliwe jest także atakowanie celów naziemnych. Prędkość, jaką może rozwinąć Neptun, wynosi 900 km/h i może on się poruszać na wysokości od 10 do 300 metrów, przy czym na samym końcu jego pułap ulega obniżeniu do około 3 metrów, co znacznie utrudnia strącenie RK-360 przez systemy opl przeciwnika.

Za pomocą dwóch takich rakiet, Ukraińcom – w kwietniu 2022 roku – udało się zatopić rosyjski krążownik rakietowy Moskwa. Nowszy wariant tego efektora został wykorzystany w sierpniu 2023 roku do zniszczenia elementów rosyjskiego systemu obrony powietrznej rodziny S-300PM/S-400 na okupowanym Krymie.

Reklama
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama