Reklama

Za Granicą

Jak wojna z Rosją zmieniła służbę policjantów?

Autor. npu.gov.ua

Ukraińscy policjanci dokumentują na wyzwolonych terenach zbrodnie wojenne wroga. Rosja zostawia za sobą masowe groby i izby tortur - powiedział na II Międzynarodowych Targach POLSECURE p.o. szef Narodowej Policji Ukrainy gen. Iwan Wyhowski.

Reklama

Szef ukraińskiej policji podczas wystąpienia na targach POLSECURE opowiadał o tym, jak wojna z Rosją zmieniła służbę policjantów. Jak podkreślił, funkcjonariusze wraz z siłami zbrojnymi wyzwalali okupowane tereny i przywracali życie w zdewastowanych miastach i wsiach. "Masowe groby, izby tortur, nieludzkie warunki przetrzymywania więźniów - oto co Rosja zostawia na terytoriach okupowanych" - powiedział Wyhowski. Wyjaśnił, że policjanci na wyzwolonych terenach dokumentują i badają zbrodnie wojenne wroga.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Szef policji zaznaczył, że doprowadzenie zbrodniarzy wojennych przed oblicze sprawiedliwości to złożony proces, który wymaga zasobów ludzkich i technicznych. "Dlatego stworzyliśmy bazę danych >>Zbrodniarz wojenny<<, która zawiera szczegółowe informacje o rosyjskich wojskowych, ich zbrodniach wojennych i ustalonych dowodach" - podkreślił Wyhowski. Dodał, że tylko na częściowej liście okrucieństw popełnianych przez Rosjan jest ostrzeliwanie konwojów ewakuacyjnych, masakry ludności cywilnej, tortury i gwałty. Wyhowski opowiadał też o ewakuacji ludności ze strefy działań wojennych. Mówił o policyjnych załogach nazywanych "białymi aniołami", którzy ratują cywilów i dostarczają im pomoc humanitarną.

Poważnym wyzwaniem - jak podkreślił - są zaminowane tereny. Szef ukraińskiej policji tłumaczył, że śmiertelne "pułapki" funkcjonariusze znajdują w pralkach, szafach, a nawet w dziecięcych zabawkach. Dotychczas saperzy zarekwirowali prawie 210 tysięcy sztuk różnego rodzaju amunicji.

Czytaj też

Wyhowski mówił także o identyfikacji ofiar. "Nasi kryminaliści i eksperci medycyny sądowej prowadzą badania DNA 24 godziny na dobę codziennie, a śledczy doradzają krewnym ofiar, jak postępować. Zidentyfikowaliśmy już prawie 14 tysięcy ofiar" - powiedział.

Szef ukraińskiej policji podczas wystąpienia podziękował międzynarodowym partnerom i społeczności policyjnej za wsparcie dla Ukrainy. Wojna, jak powiedział, pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień Ukraińców, w tym policjantów.

Jak podkreślał InfoSecurity24.pl w lutym br., państwo zaatakowane musi nie tylko zmagać się stricte wojskowo z agresorem, ale również dbać o utrzymanie niezbędnego poziomu bezpieczeństwa "na tyłach", szczególnie w dużych miastach. W trakcie wojny, tak samo jak w trakcie pokoju, kluczowe dla władz państwa jest utrzymanie ciągłości funkcjonowania policji, która często musi wykonywać zadania, do których - pierwotnie - nie była powołana . W przypadku Ukrainy dużo mówi się o zaangażowaniu np. ukraińskich policyjnych kontrterrorystów z formacji KORD w walkę z rosyjskim agresorem. Lecz o wiele mniej uwagi poświęca się zaangażowaniu funkcjonariuszy w bardziej klasyczne wyzwania. Ukraińscy policjanci pełnią służbę w zupełnie przeobrażonym środowisku i otoczeniu. Działają bowiem w miastach i miejscowościach często pozbawionych np. prądu lub takich, do których dostęp jest ograniczony.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama