Reklama

Za Granicą

Dyrektor CIA: nie ma żadnych danych wskazujących na zły stan zdrowia Putina

Autor. kremlin.ru

Nie ma żadnych informacji wywiadowczych, które wskazywałyby, że stan zdrowia Władimira Putina jest zły - powiedział dyrektor CIA William Burns na forum bezpieczeństwa w Aspen w stanie Kolorado, cytowany w czwartek przez BBC.

Reklama

W mediach od dłuższego czasu narastały spekulacje, że Putin, który w tym roku kończy 70 lat, jest ciężko chory, być może na nowotwór. Burns powiedział jednak w wystąpieniu w środę, że brak na to dowodów, i zażartował, że rosyjski przywódca wygląda wręcz "zbyt zdrowo". Gdy sala zareagowała śmiechem, zastrzegł, że nie jest to oficjalna ocena wywiadu.

Reklama

Burns, były ambasador USA w Rosji, twierdził, że miał do czynienia z rosyjskim przywódcą przez ponad dwie dekady. Ocenił go jako "wielkiego zwolennika kontroli, zastraszania i wyrównywania rachunków", a cechy te - jego zdaniem - w ciągu ostatniej dekady uwydatniły się przez to, że krąg doradców Putina się zawęził.

(Putin - przyp. red.) jest przekonany, że jego przeznaczeniem jako przywódcy Rosji jest przywrócenie krajowi (statusu - przyp. red.) wielkiego mocarstwa. Wierzy, że kluczem do tego jest odtworzenie strefy wpływów w sąsiedztwie Rosji, i nie może tego zrobić bez kontrolowania Ukrainy.
William Burns, dyrektor CIA

Szef CIA był w Moskwie w listopadzie ubiegłego roku, aby ostrzec władze rosyjskie o poważnych konsekwencjach ewentualnej inwazji na Ukrainę. Twierdzi, że wyjechał wówczas "bardziej zmartwiony niż przyjechał".

Reklama

Plany rosyjskiego prezydenta opierały się na "głęboko błędnych założeniach i złudzeniach, zwłaszcza na temat woli oporu Ukraińców" - powiedział dyrektor CIA. "Putin naprawdę wierzy w swoją retorykę. Słyszałem, jak przez lata w prywatnych rozmowach mówił, że Ukraina nie jest prawdziwym krajem. Cóż, prawdziwe kraje walczą. I to właśnie robią Ukraińcy" – dodał.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. gdyby.

    Widać Ci wczesjszsi experci podawali fake newsy. Ja to czasami jak czytam tych expertoe ....

  2. gdyby.

    Aż Tass podał ta wiadomość. -) czyli teza że umiera to było Fake News?

  3. cywilnycywil

    Rosja z Putinem i bez Putina będzie nadal tą samą barbarzyńską Sowiecką Rosją. Takimi nowinkami o chorobie Putina albo o zamachu na jego życie karmić się mogą tylko ci, którzy kompletnie nie rozumieją czym jest Rosja i Rosjanie. Ten kraj jest formowany od rewolucji 1917 i przez cały czas funkcjonuje tam ten sam sowiecki duch. Nawet gdyby stało się niemożliwe, i w Rosji zrobiło by się nowocześnie i dostatnio - to Rosjanie - nadal będą pragnęli mieszkać w jak największym mocarstwie rządzonym przez silnego tyrana. Nadal będą odczuwać zawiść wobec krajów za zachodnią granicą, nadal będą kraść i zabijać. To jest typowy przykład tzw. "cywilizacji śmierci".

Reklama

Najnowsze