Za Granicą
7 ciężarówek sprzętu i umundurowania dla ukraińskich policjantów i strażników granicznych
Komenda Główna Policji zorganizowała kolejny transport sprzętu techniki policyjnej i umundurowania dla ukraińskich policjantów i strażników granicznych - poinformował rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że konwój liczył siedem ciężarówek.
"Analiza stanów magazynowych dokonana przez ekspertów Biura Logistyki Policji KGP pozwoliła na zebranie sprzętu i wyposażenia osobistego, który mógł zostać przekazany funkcjonariuszom służb ukraińskich" - podkreślił rzecznik szefa polskiej Policji.
Inspektor wskazał, że od polskich policjantów ukraińscy policjanci i strażnicy graniczni otrzymali m.in. kamizelki i tarcze balistyczne, stroje dla pirotechników, buty, mundury pozbawione polskich oznaczeń i kurtki. "A także radiotelefony z ładowarkami, latarki akumulatorowe i powerbanki" - podał. "Właściwe wyposażenie sił porządkowych to element, o którym nie można zapominać nawet w czasie działań wojennych" - zaznaczył.
"Cały czas wspieramy w każdy możliwy sposób przyjaciół z Ukrainy. To już kolejny duży konwój zorganizowany przez polskich policjantów" - dodał rzecznik KGP. Na początku marca insp. Ciarka informował o decyzji o wysłaniu sprzętu na Ukrainę, którą podjął szef formacji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Chodziło o hełmy i kamizelki kuloodporne. Nie wiadomo było wprawdzie ile sztuk hełmów i kamizelek dotarło wtedy na Ukrainę, jednak poinformowano, że konwój składał się z sześciu ciężarówek.
Czytaj też
Sprzęt i wozy na Ukrainę wysłali również polscy strażacy. Do połowy marca br. było to ponad 2 tysiące palet ze sprzętem oraz prawie 180 wozów w ramach ogłoszonej przez Komendę Głównej Państwowej Straży Pożarnej zbiórki. Co więcej, na Ukrainę trafiło już ponad 500 palet sprzętu, który przekazały formacje z innych krajów.
Sprzęt z terenu województw był zbierany we wszystkich komendach wojewódzkich PSP, a następnie transportowany do dwóch wytypowanych jednostek PSP na terenie woj. lubelskiego i podkarpackiego, skąd był już przekazywany na Ukrainę. 19 marca Komenda Główna PSP informowała, za pośrednictwem m.in. Twittera, że ukraińscy strażacy już w pełni korzystają z dostaw.
🇵🇱👨🚒🇺🇦 Ukraińscy strażacy już w pełni korzystają z ubrań, hełmów i pozostałego sprzętu przekazanego im przez polskich kolegów #OSP #PSP. Niech służy im w ochronie ludności i ich Ojczyzny!#SolidarnizUkraina @MSWiA_GOV_PL pic.twitter.com/0nvfP8F0R6
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) March 19, 2022
Przypomnijmy, że na terytorium RP, w okresie od 17 marca do 17 maja br., nabywanie kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała w celu wywozu na terytorium Ukrainy nie wymaga posiadania koncesji MSWiA. Każdy może nabyć sprzęt ochronny. Może być ono dokonane po uzyskaniu potwierdzenia oświadczenia końcowego użytkownika od przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak informowało parę dni temu Ministerstwo Rozwoju i Technologii, to efekt wejścia w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o zmianie ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Modyfikacje obejmują dokładnie:
- sprzęt opancerzony lub ochronny, konstrukcje oraz ich elementy składowe (płyty opancerzone, metalowe i niemetalowe), kamizelki kuloodporne, hełmy wojskowe i policyjne, ochraniacze twarzy, kończyn i innych części ciała (o których mowa w art. 3 ustawy z 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym - Dz.U. z 2022 r. poz. 268 i 275);
- sprzęt ochronny klasyfikowany do kategorii LU13, tj. płyty opancerzone, metalowe i niemetalowe (wyprodukowane według norm wojskowych lub wymagań wojskowych lub odpowiednie do celów wojskowych; zaprojektowane do ochrony balistycznej dla systemów wojskowych), hełmy (wyprodukowane według norm lub wymagań wojskowych albo porównywalnych norm krajowych oraz specjalnie zaprojektowane do nich czerepy, podpinki i wkładki wyściełające), pancerze osobiste lub odzież ochronna (i ich elementy składowe), twarde płyty opancerzone do pancerzy osobistych (zapewniające ochronę balistyczną na poziomie III lub wyższą) - o którym mowa w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie).
Norman
Fajnie jak by policja wymieniła zdezelowane akmsy i mossbergi na msbsy i to na stan każdej osoby z prewencji...kupiła wszystkim kamizelki hełmy i kombinezony trudnopalne i nie zamawiała bubli jak platecarriery w rozmiarze s jak zeszyt a5 bo co one chronią? Poza papierem że są.A wyglądają komicznie.nasze formacje na wypadek,, W,, sa totalnie rozbrojone.kto i czym ma chronić muzea banki sklepy itd na wypadek godziny policyjnej jak sa dwa akmsy na 700 osobowa komendę i to bez amunicji ostrej.noktowizor w policjinto sfera siencefiction tak.jak. .kodowana łączność czy nawet latarki służbowe.