Projekt ustawy modernizacyjnej zobaczymy jeszcze we wrześniu?

8 września 2021, 13:46
Maciej Wąsik, fot. Twitter MSWiA
Fot. MSWiA/Twitter

"Mam nadzieję, że uda się to zrobić we wrześniu" – tak na pytanie dotyczące tego, kiedy MSWiA zaprezentuje projekt nowej ustawy modernizacyjnej, odpowiedział podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. "Postaramy się jak najszybciej" – dodał Wąsik. Podkreślił też, że ustawa jest w zasadzie gotowa, a obecnie trwają "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów".

"Sama ustawa (modernizacyjna – przyp. red.) jest gotowa i tak naprawdę w kilku miejscach ma wykropkowane miejsca na kwoty" – mówił dziś podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, odpowiadając na pytania dotyczące tego, kiedy projekt zostanie zaprezentowany stronie społecznej. Jak zaznaczył, obecnie prowadzone są "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów, co do wysokości środków i ich podziału".

Będę dążył do tego i będę robił wszystko, tak jak cale kierownictwo resortu, żeby (ustawa – przyp. red.) zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA

Wiceszef MSWiA dodał też, że ma nadzieję, iż projekt ustawy modernizacyjnej uda się przedstawić jeszcze we wrześniu, po to żeby można było "spokojnie pracować". "Najwyżej, jeżeli nie damy rady w tym roku, uchwalimy ją np. w lutym z obowiązywaniem od 1 stycznia". "Postaramy się jak najszybciej" – zapewnił Wąsik. Jak mówił ustawa modernizacyjna "tworzy się w bólach i mękach" i gdyby nie pandemia koronawirusa pewnie już by obowiązywała. 

W oczekiwaniu na spotkanie

Po ostatnim spotkaniu, jakie przedstawiciele związków zawodowych działających w służbach podległych MSWiA odbyli z kierownictwem resortu, o nowej ustawie modernizacyjnej wiemy wciąż niewiele, choć nieco więcej niż dotychczas. Wciąż nie znamy wprawdzie kwot, ale wiemy np. że resort spraw wewnętrznych do projektu wpisał część dotyczącą "zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń", a więc nadzieje o podwyżkach, jakie w ramach nowej modernizacji mieliby otrzymać funkcjonariusze, nie zostały pogrzebane.

Konkretne kwoty związkowcy mają poznać podczas kolejnego spotkania, które przewidziano na 13 września. Czy do tego czasu MSWiA zdąży ustalić ostanie szczegóły z resortem finansów? Wyjścia, jak się wydaje, za bardzo nie ma, bowiem w szeregach mundurowych, domagających się konkretów, robi się coraz niespokojniej, a część z nich – w ramach oddolnej inicjatywy – rozpoczęła już akcję protestacyjną, do której codziennie dołączają nowe jednostki. Do trawiącego protestu, w rozmowie z Onet.pl odniósł się szef NSZZ Policjantów, Rafał Jankowski. Jak mówił, protest tylko pomaga w rozmowach z kierownictwem MSWiA, jednak związek, dopóki nie zakończą się rozmowy, nie może rozpocząć akcji protestacyjnej. Jankowski zapewnił jednak, że jeżeli postulaty nie zostaną spełnione (mowa m.in. o podwyżkach) związek będzie zmuszony "wznowić akcję protestacyjną".

Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jeszcze pod koniec lipca mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że "jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo <<dynamiczna>>". W mundurowych szeregach robi się coraz goręcej i wydaje się, że im szybciej MSWiA projekt ustawy zaprezentuje, tym większa szansa na to, by choć trochę uspokoić nastroje w środowisku.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 126
zainteresowany
piątek, 10 września 2021, 10:01

Można usiąść w nocy jak w dzień nie ma czasu i wpisać kwoty w wykropkowane miejsca.

Asystent
czwartek, 9 września 2021, 22:50

Zobaczcie sobie ten dziecinny artykuł związkowców o wdzięcznym tytule: "Wielki Protest Facebookowych Mundurowych." 1. "W chwili obecnej około 9 tysięcy funkcjonariuszy polskiej Policji, którzy przesłużyli w Policji co najmniej 25 lat pobiera tzw. świadczenie motywacyjne" Ale kto o to walczył? Większość 25 latków po prostu szykowała się na emkę i miała to wiadomo gdzie. 2. "Likwidacja wymogu osiągnięcia wieku 55 lat aby uzyskać prawo do emerytury." Ale tym, że dopuścili do zmiany z 15 lat na 25 to już się nie pochwalą?

Obiektywny
piątek, 10 września 2021, 01:10

To że masz 25 lat podziękuj poprzedniej władzy nie związkom, to ona wam wprowadziła 18a/25/55, obecna władza skreśliła ci wiek 55/18e, też mało oczywiście

Świnie w kosmosie
czwartek, 9 września 2021, 22:49

Mnie poraża i przeraża to, ze niektórzy ludzie tutaj nie odróżniają inflacji od modernizacji, wpierw czytałem i próbowałem to jakoś zrozumieć czy nawet usprawiedliwić, teraz po prostu odpadłem, brak słów ...

Wnioski z historii
czwartek, 9 września 2021, 21:32

Wasze pokrzykiwania czy pohukiwania nic nie dadzą, rząd i tak wie co ma robić, to on płaci, on decyduje, a ponieważ ta ekipa jest nam przychylna, więc najpewniej dostaniemy podwyżki. Pamiętam że ich poprzednicy mieli gdzieś nasze postulaty, nikt z nami nie gadał, nikogo nie obchodziliśmy, moglibyście sobie protestować do woli, tak wtedy było, więc cieszmy się z tej chwili bo nic nie trwa wiecznie, następcy tacy przychylni nie będą, wróci stare.

Brylant
piątek, 10 września 2021, 15:06

Nie rząd płaci bo on nie ma swoich pieniędzy tylko my za to wszystko płacimy.Wlacz myślenie.

Włącz myślenie
niedziela, 12 września 2021, 13:34

My znaczy naród, a to oznacza że każdemu według zasług

Uuuu
sobota, 11 września 2021, 18:57

My płacimy?, może zapoznaj się z systemem podatkowym, od tego zacznij

Logo
sobota, 11 września 2021, 12:15

Brylant, patrz szerzej, i fakt, włącz myślenie, popatrz co się dzieje ogólnie w budżetówce

Historia
piątek, 10 września 2021, 12:37

A czy obecna ekipa dała nam podwyżki sama z siebie, czy musiało dość do niespotykanych w historii protestów formacji mundurowych? Tak więc proponuję powstrzymać się od "wniosków z historii" o przychylności władzy naszej formacji.

Emi
piątek, 10 września 2021, 12:22

Jakie to przykre i jakie prawdziwe, znowu zaczną się chude lata. 2012 koniec waloryzacji, 2007-2015 koniec podwyżek i likwidacja L4, zero RDS ws.15a, modernizacja?, hehe, do głowy by im nie przyszło..

PL
piątek, 10 września 2021, 01:41

Ludzie szybko zapomnieli co tamta ekipa wyprawiała, że nie było kasy na nic i żadnego dialogu, a teraz dostali I etap modernizacji, inflacyjne, 15aa, skreślenie wieku 55/18e, wierzę i chce wierzyć że II etap modernizacji wejdzie, po prostu im wierzę

Jacek
czwartek, 9 września 2021, 16:50

Co kolwiek to będzie, prosimy o wyrównanie za 2021 rok!

Olo2
czwartek, 9 września 2021, 23:20

Cywile nie mieli takich podwyżek jak mundurówka w ostatnich latach ale mają finansować wyższe obecnie niż swoje i jeszcze dodatkowe z datą wsteczną - w głowach wam się poprzewracało. Czas zejść na ziemię - popracować jako cywil z dwa miesiące u prywaciarza to docenicie co macie i głupoty wam z głowy odejdą

Dzinks
piątek, 10 września 2021, 01:32

Cywil, a co ty tu tak finansujesz z datą wsteczną?, masz na myśli przyszłych emerytów z grupy 99-03?, no mają dużo farta, dostali prezent od władzy 15aa, ale oni mają swoje składki, nie dokładasz kolego nic. Inni z rocznika 03-12 też mają składki i nie mają opcji wyboru.

Dzinks
piątek, 10 września 2021, 01:32

Cywil, a co ty tu tak finansujesz z datą wsteczną?, masz na myśli przyszłych emerytów z grupy 99-03?, no mają dużo farta, dostali prezent od władzy 15aa, ale oni mają swoje składki, nie dokładasz kolego nic. Inni z rocznika 03-12 też mają składki i nie mają opcji wyboru.

Piernik do wiatraka
piątek, 10 września 2021, 01:14

Cywil to znaczy kto?, ten co zarabia w korpo 12 tysięcy, czy ten co pracuje w spółce zagranicznej i zarabia 30 tysięcy, kto?, naszym pracodawcą jest Państwo, zarabiamy grosze, cywili pracodawca to prywatny przedsiębiorca, biznesmen, słowem, cudak z ciebie komentatorku, dosłownie

Kaziek
czwartek, 9 września 2021, 23:00

Prosi się świnia, Ja żądam. Umowa to umowa.

Artek
czwartek, 9 września 2021, 22:30

Odleciałeś kolego z tym wyrównaniem za 2021, tym bardziej że program to 22-25, będzie uczciwe jak po prostu to wprowadzą wywiązą się z danego słowa i obietnic z 2018

Tweets InfoSecurity24