Porażka wywiadu USA w Afganistanie?

16 sierpnia 2021, 10:47
Afganistan, fot. US Army
Fot. US Army

Upadek afgańskiego rządu zaskoczył władze USA podczas ewakuacji amerykańskiego personelu z Kabulu. Po wielu latach obecności i mimo wydania gigantycznych pieniędzy służby wywiadowcze USA po raz kolejny nie zrozumiały dynamiki sytuacji w tym kraju – pisze w poniedziałek "Le Figaro".

Francuski dziennik ocenia, że na długiej liście błędów popełnionych od początku amerykańskiej interwencji w 2001 roku błędy wywiadu pozostają najbardziej obciążające.

Wielu ostrzegało przed konsekwencjami jednostronnego wycofania wojsk oraz politycznej i militarnej słabości afgańskiego rządu, ale prezydent USA Joe Biden, realizując politykę swego poprzednika Donalda Trumpa, postanowił zakończył amerykańską obecność w Afganistanie – stwierdza "Le Figaro".

Od początku akcji wycofywania się wojsk USA z Afganistanu analitycy z wielu amerykańskich agencji wywiadowczych wyrażali wątpliwości, co do zdolności rządu afgańskiego do powstrzymania talibów, jednak nikt nie przewidział, że reżim upadnie jeszcze przed ewakuacją Amerykanów – dodaje dziennik.

Wywiad szacował, że rząd prezydenta Aszrafa Ghaniego może utrzymać się dwa lata po wycofaniu sił amerykańskich – przypomina "Le Figaro". Okazało się jednak, że najbardziej pesymistyczne oceny dotyczące zdolności bojowych armii afgańskiej są zawyżone – dodaje.

Przyspieszenie ofensywy talibów i rozbicie sił rządowych wkrótce skłoniły amerykański wywiad do zrewidowania prognoz. Pod koniec czerwca, gdy rebelianci dotarli do granicy z Tadżykistanem, nowe raporty wywiadu oceniły zdolność oporu rządu w Kabulu na jeden rok. 

Prezydent Biden, zapytany 8 lipca o ostrzeżenia wywiadu w sprawie szybkiego upadku rządu w Kabulu, zbagatelizował tę prognozę. "To nieprawda" - powiedział wówczas. "W żadnym wypadku nie zobaczycie ewakuacji ludzi z dachu ambasady (...). Hipoteza, że talibowie przejmą cały kraj, jest mało prawdopodobna" - dodał prezydent USA.

W ostatnią środę eksperci uznali, że talibowie mogą okrążyć Kabul w ciągu miesiąca i zdobyć go w ciągu trzech miesięcy. Cztery dni później nieprawdopodobne stało się rzeczywistością, a wejście talibów do afgańskiej stolicy przypomniało nam, że wojna nie podlega czysto matematycznym regułom, że wymiar psychologiczny pozostaje kluczowy – zauważa francuski dziennik.

"Pospiesznie paląc poufne dokumenty swojej ambasady w Kabulu, nie mogąc ewakuować tysięcy Afgańczyków, którzy z nimi współpracowali i którym obiecano wizy, Amerykanie właśnie ukoronowali polityczną i militarną porażkę swojej obecności w tym kraju" – podsumowuje "Le Figaro", określając amerykańskie działania jako "katastrofę".

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 89
xXx
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 18:19

Nie można wiecznie pakować kasę w kraj, który sam nie chce walczyć o swoją wolność. I tu właśnie USA popełniło podstawowy błąd.

Honker Haker
wtorek, 17 sierpnia 2021, 01:58

I jeszcze na to wszystko nie ma ani ropy ani innych bogactw naturalnych.

Nie inż.
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 19:03

Nie istnieje coś takie jak wolność. To co dla ciebie jest wolnością przez innych może być odbierane jako jej brak

bender
wtorek, 17 sierpnia 2021, 16:45

Może w Rosji nie jesteście zaznajomieni z ideą wolności, ale generalnie wolność oznacza brak przymusu i możliwość wyboru każdej dostępnej opcji. Dla Ciebie wolność może wydawać się dziwna, dla mnie jest niezbędna jak powietrze.

Ech
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 17:11

CIA i NSA jest skupione na sledzeniu internetu. Za to wywiad prezednta Afganstanu zadzialal dobrze. Jeszcze oficjanie bylo daleko od Kabulu a juz zwial. A po chwili sie okazlo ze juz sa w Kabulu. Mial dobre wyczucie i pewnie wsiadl na ostani mozlwy lot. 4 godziny pozniej juz by nie dal rady.

Stary Grzyb
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 16:34

Faktyczna porażka nie wywiadu USA, a USA jako takich polega na tym, że amerykańskie lewactwo nie tylko dorwało się do władzy, ale istnieje spora obawa, że pozostanie u władzy już na zawsze, ponieważ druga strona wciąż nie może zrozumieć, że to, co się obecnie w USA dzieje, to nie są żadne wybory ani demokratyczne zmiany ekipy rządzącej, tylko wojna kulturowa (z narastającymi elementami wojny domowej) mająca na celu zaprowadzenie w USA socjalizmu, co zawsze i wszędzie kończy się łagrami, o ile lewactwo nie zostanie na czas zniszczone. Natomiast co do Afganistanu to rzeczywiście rodzi się pytanie, czy Amerykanie przez 20 lat nie zdążyli zrozumieć, że inwestują w wydmuszkę i w ludzi którzy chcą być pod władzą talibów, czy też upadek moralny USA jest tak zaawansowany (który to upadek jest oczywiście skutkiem trwającej od wielu dekad rozkładowej działalności amerykańskiego lewactwa), że całą imprezę przez 20 lat świadomie prowadzono po to (kosztem m. in. życia amerykańskich żołnierzy, ale nie tylko), aby "kwadratowe" pieniądze amerykańskiego budżetu (czyli amerykańskich podatników) móc zamieniać na pieniądze jak najbardziej "okrągłe", po ich "sprywatyzowaniu" przez aferzystów w ramach absurdalnego konceptu "nation building", prowadzonego zamiast zmasowanych bombardowań?

poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 17:35

Jeden republikanin wprowadził wojska USA do Afganistanu, drugi podjął decyzję o ich wycofaniu a ty jeździsz po lewakach. Żelazna logika.

lobotomia
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 19:36

Regan ponad wszystko ;)!!

gugluk
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 19:12

Uważasz że za ten koszmar odpowiada TRUMP ?

bender
wtorek, 17 sierpnia 2021, 16:42

Tak, to Trump ogłosił wycofanie z Afganistanu, które wszystkich, w tym sojuszników z NATO zaskoczyło. Biden skorzystał z okazji, ale nie spodziewał się, że Afgańczycy nie będą chcieli sami się bronić.

bbb
wtorek, 17 sierpnia 2021, 11:19

Przecież to podstawowe hasło wyborcze Trampa o powrocie żołnierzy z niepotrzebnych wojenek!Syria,Afganistan.A kto wynegocjował zwolnienie 5 tysięcy Talibów z afgańskich więzień za 3 miesiące zawieszenia broni?Gdyby Amerykanie zostali w Afganistanie pierwszy by krzyczał jakie to szkodliwe dla Ameryki.

Ach
wtorek, 17 sierpnia 2021, 00:24

Tak

sff
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 18:50

bo tak naprawdę to niczym się nie różnią, liczy się tylko kasa i wpływy polityczne

Viktor
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 16:31

Polski wywiad wojskowy 2200 ludzi I też kicha

Viktor
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 16:25

Ale 780 mln usd wyparowało z Kabulu przez tydzień brvo abu dabi

Tweets InfoSecurity24