Negocjacje trwają, ale nowy program modernizacji startuje 1 stycznia

21 lipca 2021, 10:45
fot policja pl hej
Fot. policja.pl

Trwają "ostatnie prace" z ministrem finansów, które przesądzą o kształcie nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych. Jak informował Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, resort chciał, by pieniędzy nie było na pewno mniej, niż w poprzedniej "edycji", czyli co najmniej 9 mld złotych. Jak widać, prace nad jego ostatecznym kształtem nadal trwają, choć ma on wystartować już 1 stycznia 2022 roku. Czy takie ogólne informacje na temat prac na tak ważnym dla rozwoju służb dokumentem wystarczą, by uspokoić mundurowych?

To, że resort spraw wewnętrznych i administracji planuje ruszyć z kontynuacją programu modernizacji wiemy już od dawna. Nadal jednak nie poznaliśmy szczegółów propozycji, którą przygotował on dla podległych MSWiA formacji. Jak poinformował na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji administracji i spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, ministerstwo przygotowało już zarówno propozycję dla rządu, jak i listę inwestycyjną, ale wciąż trwają w tej sprawie negocjacje z ministrem finansów. "My chcemy jak najwięcej, minister finansów oczywiście ma swoje stanowisko" - powiedział polityk. Zapewnił również, że niebawem propozycje resortu, czyli projekt ustawy modernizacyjnej, poznają również posłowie wchodzący w skład komisji. "Bieżący budżet formacji daje im przeżycie, a rozwój to są programy modernizacyjne" - podkreślił Wąsik.

Ile jeszcze trwać będą negocjacje z resortem finansów? Nie wiadomo. Muszą się one zakończyć jednak na tyle szybko, by propozycja MSWiA mogła przejść ścieżkę legislacyjną, a program - jak podkreślił Wąsik - ruszył 1 stycznia 2022 roku. Ministerstwo pokazało już jednak nie raz, że jeśli jest ku temu wola, to potrafi działać w ekspresowym tempie. Tak było np. w przypadku tzw. superustawy, wprowadzającej m.in. przedemerytalnej świadczenie motywacyjne.

Informacje, którymi dzieli się MSWiA nadal są bardzo ogóle. Pytanie, czy takie wystarczą mundurowym? Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" zapowiadała bowiem, że brak jednoznacznych informacji i konkretnych decyzji będzie "skutkował ogromnym niezadowoleniem w środowisku mundurowym, a w konsekwencji może doprowadzić do działań protestacyjnych". Pismo w tej sprawie, zawierające powyższy cytat, skierowane zostało jednak do szefa resortu Mariusza Kamińskiego 19 lipca, czyli jeszcze przed spotkaniem sejmowej komisji.

"Czekamy z utęsknieniem"

Jak podkreślał jeszcze w maju br. w rozmowie z InfoSecurity24.pl Maciej Wąsik, na nowy program modernizacji przeznaczonych ma zostać nie mniej środków niż na jego poprzednią edycję, choć – jak mówił – "sporo do powiedzenia w tej kwestii ma premier czy minister finansów", a "priorytetów i zadań jest bardzo dużo". Opracowanie projektu to jednak przecież nie koniec dyskusji i negocjacji. Na jego temat sporo do powiedzenia będą mieli na pewno sami mundurowi, którzy - przykładowo - nie wyobrażają sobie, by nowa ustawa modernizacyjna nie przewidywała podwyżek zarówno dla pracowników cywilnych, jak i funkcjonariuszy. Taki scenariusz, co ważne, nie jest przez związkowców w ogóle brany pod uwagę. W zakończonym w 2020 roku programie (choć część jego środków przeniesiona została na rok bieżący) na wzrost uposażeń funkcjonariuszy przeznaczono ponad 3 mln złotych. Natomiast na zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych - prawie 725 mln złotych. 

Na razie jednak pewne jest tylko to, że na nową ustawę z niecierpliwością czekają sami mundurowi. Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, środki, jakie formacja posiada w budżecie na ten rok wystarczą, by funkcjonowała czy też dawała sobie radę bez konieczności wprowadzania dużych oszczędności. Ale to ustawa modernizacyjna 2017-2020 bardzo pomogła formacji w ostatnich latach i pozwoliła na zakup sprzętu oraz dokonanie inwestycji, które były jej bardzo potrzebne. "Oczywiście nowa ustawa modernizacyjna bardzo by się przydała, bo są jeszcze obszary, które warto byłoby doposażyć" - zaznaczył gen. dyw SG Praga, jak np. perymetria czy "system nad morzem", czyli Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru. Na realizację programu w latach 2017-2020 zaplanowano kwotę 9 mld 209 mln złotych, z których do końca 2020 roku zrealizowano wydatki na kwotę 9 mld 143 mln zł - to jest 99,3 procent. Najwięcej przez cztery lata (2017-2020) wydała w ramach programu modernizacji Policja - 5 mld 943 mln złotych. W przypadku Państwowej Straży Pożarnej to 1 mld 741 mln, Straży Granicznej - 1 mld 270 mln, a SOP - 189 mln złotych. 

Jak to powiedział szef Komisji administracji i spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański, podsumowując wtorkowe spotkanie posłów: "panie ministrze, czekamy z utęsknieniem na nowy program modernizacji służb mundurowych w ramach MSWiA". Pod zdaniem tym podpisać się może niewątpliwie mundurowe środowisko.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 99
Janek
środa, 28 lipca 2021, 11:29

Jeżeli wystartuje 1 stycznia 2022 to tylko się cieszyć, zredukują się koszty codziennego życia a te jak wiadomo znacznie wzrosły, trzymam kciuki za pomyślne negocjacje, korzystne porozumienie i szybkie wejście ustawy

Marcel
środa, 28 lipca 2021, 16:31

Zgadzam się Janek, koszty utrzymania rosną, pensje i dodatki nie, dlatego bardzo istotne jest przeprowadzenie modernizacji, musimy myśleć też o obecnych i przyszłych kadrach, tu też jest problem, stąd podwyżki dla funkcjonariuszy zachęci do pozostania w służbie

Adek
środa, 28 lipca 2021, 16:28

To mundurowi trzymają wszystko na swoich barkach, to na nich spoczywa ciężar codziennych interwencji i zadań, dlatego to mundurowi powinni być głównymi beneficjentami programu modernizacji, to im jest dedykowany i to inwestycje w ten sektor będą przeznaczane na podwyżki, rozwój, sprzęt, dydaktykę i pozostałe cele.

Zenek
środa, 28 lipca 2021, 10:02

Rzád musi myśleć o całej budżetówce, a nie wyłącznie munduròwce. Przypomnę że policja, wojsko, se, PSP itd. w latach 2019 -650zł , 2020 - 500zł. Pan Prezes został o tym poinformowany.

Olga
środa, 28 lipca 2021, 16:34

Zenek, Program Modernizacji Służb Mundurowych, tak się nazywa ten program i taki ma cel realizacji, to nie program budżetówki jako takiej, tylko służb mundurowych, takie ma przeznaczenie o zadanie, zawsze inne programy są dla innych sektorów budżetowych, nie mieszaj z sobą dwóch różnych rzeczy

Krzysiek
środa, 28 lipca 2021, 00:00

Praktycznie sierpień, wrzesień za pasem a tu nie ma żadnej informacji, oby ministerstwa i związki znalazły wspólny mianownik, bo wielu z nas uzależnia od tego programu decyzje na przyszłość

Max
wtorek, 27 lipca 2021, 23:01

Modernizacja to bardzo prosty test na ile poważnie jest traktowany sektor mundurowy, wystarczy zobaczyć co się dzieje z cenami, inflacją, opłatami i każdy będzie wiedział co dalej, jedni będą protestować, inni po prostu odejdą do cywila a jeszcze inni będą się dalej łudzić, kwestia wyboru i decyzji

Pies
wtorek, 27 lipca 2021, 14:43

Misz zgadzam się z Tobą w 100% , rząd nie musi tupać , związki łykną wszystko co im zaproponują. Już to pokazali po "walce " o art 15a. Tak więc nie nastawiamy się na wielką modernizację bo można się przeliczyć.

Cola
wtorek, 27 lipca 2021, 17:03

Jeżeli okaże się że nie możemy liczyć na związki to musimy liczyć na siebie, a to że możemy i potrafimy pokazał 2018

Tweets InfoSecurity24