Czy podwyżki wystarczą by uspokoić nastroje mundurowych?

10 września 2021, 11:28
fot lubuks policja 9
Fot. Lubuska Policja

13 września to ważna data. Po tym dniu przekonamy się, jakie będą dalsze losy mundurowej akcji protestacyjnej oraz jak informacje na temat podwyżek i programu modernizacji przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłyną na nastroje w formacjach podległych temu resortowi. Wydaje się jednak, że politykom trudno powstrzymać będzie falę niezadowolenia rozlewającą się po służbach, bo lista postulatów dotyczących oczekiwanych przez mundurowych, szczególnie tych z policji, zmian jest długa. MSWiA liczyć może teraz na to, że zapowiadany program modernizacji i podwyżki, które ustawa zakłada, uspokoją sytuację. Przynajmniej na jakiś czas. 

Konstruktywna rozmowa na temat polepszenia wizerunku, warunków pracy, wyszkolenia oraz warunków finansowych mundurowych - jak zapewniają administratorzy powstałej na Facebooku grupy Wielki Protest Mundurowych 2021, która zrzesza obecnie ponad 32 tys. osób, aczkolwiek nie tylko funkcjonariuszy, taki był cel jej powstania pod koniec sierpnia br. Ta oddolna inicjatywa, jak sami podkreślają, przyglądać się ma działaniom polityków i związkowców w najbliższych dniach, a szczególnie właśnie 13 września, na który resort spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział udostępnienie szczegółów dotyczących mającego się rozpocząć już w styczniu 2022 roku programu modernizacji oraz podwyżek, które on zakłada. Na razie mundurowi, zaledwie parę dni temu poznali kwotę podwyżki, ale wynikającą z ustawy budżetowej, czyli - razem z nagrodą roczną - 270 złotych. To przyglądanie się wynikać ma z faktu, że sytuacja w formacjach - jak piszą - jest napięta, a funkcjonariusze mają dość czekania na realizację postulatów z porozumienia zawartego w 2018 roku. Więcej, nie tylko ich realizacji, ale ich realizacji w sposób satysfakcjonujący.

Oczekiwania mundurowych nie kończą się jednak na programie modernizacji, podwyżkach i zmianach w emeryturach, czyli w art. 15a ustawy. Jak podkreślają, "bolączek" w formacjach nie da się przykryć, a na liście przez nich udostępnionej znajdziemy m.in.: coraz gorszy odbiór policji przez społeczeństwo, zmniejszanie liczby ośrodków szkolenia policji, brak wyspecjalizowanego sprzętu, wyeksploatowana flota pojazdów służbowych, ograniczenie finansowania na awanse, dodatki służbowe, a także fundusz motywacyjny. To jednak ogólne hasła, za którymi idą konkretne postulaty, opublikowane i przesłane związkowcom z NSZZ Policjantów 7 września. 

Na jakie problemy zwracają uwagę mundurowi w ramach oddolnej inicjatywy? Po pierwsze, i najważniejsze, niezbędna jest realizacja postanowień zawartych w porozumieniu z listopada 2018 roku, ze szczególnym uwzględnieniem, jak piszą, uposażeń funkcjonariuszy oraz wynagrodzeń pracowników cywilnych resortu MSWiA. Część postulatów dotyczy oczekiwanych zmian prawnych, obejmujących naliczanie wysokości emerytury funkcjonariuszy przyjętych do służby po roku 2013 roku. Mundurowi postulują również o zmiany w schemacie wypłacania dość "młodego" jeszcze rozwiązania, czyli świadczenia motywacyjnego przyznawanego funkcjonariuszom, którzy mają za sobą co najmniej 25 lub 28,5 lat służby (odpowiednio 1500 złotych i 2500 złotych). Chodzi dokładnie o to, by przysługiwało ono już po 10 jej latach, w kwocie 500 złotych, a potem kolejne 500 złotych za każde dodatkowe 5 lat służby. Sprawę tę komentował już wiceminister MSWiA Maciej Wąsik, który informował w ramach odpowiedzi na interpelację, że prace takie na razie nie są prowadzone. I nie ruszą - co przekazał rozmowie z InfoSecurity24.pl. Sytuacja ta raczej się nie zmieni, a na pewno do momentu, aż resort przekona się jak i czy działa to świadczenie w wersji, która obowiązuje obecnie. 

Mundurowi postulują również o oparcie finansowania służb o PKB, co - ich zdaniem - wykluczy problemy budżetowe poszczególnych komórek. Pojawił się również punkt dotyczący uzależnienia kwoty bazowej "w oparciu o minimalne wynagrodzenie brutto". Co więcej, w ramach modernizacji uregulowana miałaby zostać kwestia zgody na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą czy zrównania funduszu socjalnego obowiązującego w Ministerstwie Obrony Narodowej dla funkcjonariuszy służb mundurowych i służb specjalnych. Funkcjonariusze chcą również określenia maksymalnego wieku pojazdów służbowych, należących do jednostek MSWiA, na 10 lat. Na liście znalazły się również punkty odnoszące się do przejrzystego systemu szkoleń i awansów.

Mundurowi nie ograniczyli się jednak do publikacji postulatów oraz obserwowania działań podejmowanych w ich imieniu przez związkowców. W policji rozpoczął się bowiem protest, w ramach którego funkcjonariusze nie wystawiają mandatów a jedynie pouczenia. Codziennie do akcji przyłączają się kolejni funkcjonariusze. Choć związkowcy bardzo krytycznie odnoszą się do działań podejmowanych w ramach działającej na Facebooku grupy, to Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, przyznał, że akcja pouczania na pewno pomoże w rozmowach z resortem, który - nie ma co ukrywać - ma teraz sporo na głowie. A jeśli nie sprosta finansowym oczekiwaniom mundurowych 13 września, choć trudno określić jakie one dokładnie są, to będzie miał na głowie jeszcze więcej. 

Na razie przewodniczący Zarząd Główny NSZZ Policjantów ocenił, że rozmowy z MSWiA przyniosły oczekiwany efekt, choć słowa te mogły się odnosić jedynie do potwierdzenia tego, że podwyżki w ramach modernizacji będą. Natomiast Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej uznał propozycje resortu za "niezgodne z oczekiwaniami funkcjonariuszy i wymagające zwiększenia". Co więcej, oczekuje on, że wzrost uposażeń w latach 2022-2025 będzie nie mniejszy niż w latach 2017-2020, gdy trwał poprzedni program modernizacji. Takie same stanowisko zaprezentowali strażacy. Poinformowali dodatkowo, że 16 września w Warszawie zbierze się Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która dokona oceny wyników rozmów i podejmie dalsze decyzje. Warto jednak podkreślić, że nawet jeśli związkowcy przychylnym okiem spojrzą na propozycje MSWiA, to reakcja oddolnej inicjatywy może być jednak mniej entuzjastyczna i skończyć się epidemią "psiej grypy".

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 192
Emil
piątek, 10 września 2021, 15:09

Ciekawe postulaty. Państwo powinno uwzględnić wszystkie postulaty, minister powinien za to mieć tylko dwa do uwzględnienia w trakcie rozmów uwzględniających powyższe - rozmundurowanie administracji i przeniesienie wszystkich do powszechnego systemu emerytalnego. Jeżeli niezrozumiałe jest do czego zobowiązuje noszenie munduru, co to jest służba w mundurze, za jaki wysiłek i wyrzeczenia są wcześniejsze uprawnienia emerytalne to zrobić jak w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Belgii - wszyscy na emkę w powszechnym lub jak w warunkach szczególnych w wieku 60 lat. Kiedyś do munduru szli po ZSW i wiedzieli że w mundurze się nie pracuje a służy w pełnym tego słowa znaczeniu.

Xo1
niedziela, 12 września 2021, 10:01

Tak jak piszesz - przyjmuje się młody i nawet zameldować się u przełożonego nie umie, przychodzą jak w barze do kolegi. Same pretensje do wszystkich. Tak samo obecnie z podwyżkami - nie chca poczekać jak my czekaliśmy tylko od razu pensja najlepiej komendanta głównego a min. niemieckiego kolegi. Niemców mam przez miedzę, zarobki początkujących na tle innych branż w Berlinie słabe i tylko stabilna praca ich przyciąga ale słabo więc szukają kandydatów w Polsce. Dawid napisz ile trzeba pracować i na jakim stanowisku żeby zarabiać to co piszesz i ile w tym landzie wynoszą średnie pensje.

Wkurzony glina
niedziela, 12 września 2021, 09:14

Zapraszam kolego w nasze szeregi. Poznaj i ty tych dobroci. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, chyba że Twoja lepsza praca, za którą otrzymujesz godziwą zapłatę i zapewnione godne warunki pracy. My tego nie mamy, ale rozumiem że ty masz więc dla ciebie praca w policji jest nieatrakcyjna.

Dawid
sobota, 11 września 2021, 11:35

Niemiecki Policjant ma jasna ścieżkę kariery możliwość zejścia z ulicy jeżeli już mu psychika nie pozwala. A czemu robią do 65 roku życia? A to dlatego ze jest urzędnikiem państwowym i zarabia od 3500€ w górę a nie tak jak Polski Policjant 900€. Pomyśl zanim coś napiszesz nie orientując się w temacie. Przemawia przez Ciebie zawiść i zazdrość. Pozdrawiam ozięble

Derś
sobota, 11 września 2021, 17:17

Nie pisz bajek. U mnie gość w 1998 roku jeździł jako tłumacz z komendantem i został. Po 23 latach ma 3 tys E. Z tego co opowiadał pensje dla początkujących nie są zachęcają na tle pracy cywilnej tak samo tam jak u nas. Chcecie aby państwo tamte wypłaty wam wypłacało nie patrząc na różnice zarobków - w głowie wam się poprzewracał. Zarobki jako czołgistów za odrą były tak słabe że proponowali i brali chłopaków ze Świętoszowa, tak samo mechaników. Przestańcie pisać bzdury.

NoOne
sobota, 11 września 2021, 00:57

OK... ALE pod warunkiem że dostanę Niemiecką, Holenderską, Hiszpańską lub Belgijską wypłatę... Najlepiej wtrącić mądrości nie mając pojęcia lub mieć "medialne"!

obserwator
piątek, 10 września 2021, 22:28

Jak tak chcesz żeby pracowali do 60 jak na zachodzie to daj im tyle ile zarabiają ci w Niemczech ,Holandii Hiszpani itd

kizior
piątek, 10 września 2021, 16:13

Dokładnie. I przepisy kodeksu pracy stosowane co do przecinka. Nadgodziny, dodatki za pracę w dni wolne, realizacja urlopów w określonych ramach czasowych, brak bezpłatnych dyżurow ku chwale..., prawo do normalnego strajku itd...

...
sobota, 11 września 2021, 00:19

Prawo do odmowy wykonania rozkazu bez żadnych konsekwencji, prawo do przerwania interwencji bo się robi niebezpiecznie, prawo do prezentowania swoich przekonań i poglądów...

Policjant
piątek, 10 września 2021, 18:50

Wszystko w temacie. I mówimy praca jak praca, nie służba.

Wielkopolanin
piątek, 10 września 2021, 13:53

Proszę by uwzględnić również Służbę Więziennej. Tu dzieje się podobnie dużo wakatów, dużo odejść bardzo duże oburzenie po kolejnych bzdurnych i wykluczających się wzajemnie poleceniach. Panie Ministrze , proszę, zmień tych ludzi bo WSTYD być funkcjonariuszem.

Tweets InfoSecurity24