"Coraz bardziej satysfakcjonujące" uposażenia? Kamiński: krok po kroku będę dążył do tego

25 lipca 2020, 16:08
mswia Święto policji
Fot. MSWiA, Twitter

Krok po kroku będę dążył do tego, żeby uposażenia, które otrzymujecie za waszą ciężką służbę były coraz bardziej satysfakcjonujące - zapewnił w sobotę podczas centralnych obchodów Święta Policji szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak podkreśla formacja, jest to rok szczególny i wiele okazji do świętowania, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, tegoroczne Święto Policji i uroczystości z nim związane mają skromniejszy charakter i bierze w nich udział mniejsza, niż w latach ubiegłych liczba gości.

W uroczystościach przed siedzibą Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wiceminister Maciej Wąsik oraz komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Prezydent wręczył funkcjonariuszom awanse generalskie oraz odznaczenia państwowe. 

Andrzej Duda, na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy o Policji, na wniosek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, mianował sześciu oficerów Policji na stopnie generalskie. Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali:

  • insp. Tomasz Szymański – Z-ca Komendanta Głównego Policji;
  • insp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu;
  • insp. Sławomir Litwin – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi;
  • insp. Robert Szewc – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku;
  • insp. Piotr Mąka – Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu;
  • insp. Paweł Półtorzycki – Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji.

"Cieszę się, że jest realizowany plan modernizacji polskiej policji. On był i jest dla mnie bardzo ważny. Z radością słyszę o kolejnych odnawianych i odtwarzanych posterunkach policji czy komisariatach" - powiedział prezydent. Dodał, że cieszy się ze wszystkich działań modernizacyjnych. "Tych, które sprowadzają się do remontów komisariatów, posterunków policji, komend, tych wszystkich miejsc, gdzie te remonty są potrzebne" - wskazał prezydent. "Cieszę się, że jesteście państwo zaopatrywani w nową i nowoczesną infrastrukturę, w nowy sprzęt, po to, abyście mogli służyć jeszcze lepiej i bezpieczniej" - zaznaczył. "Przed nami jeszcze bardzo wiele zadań, ale to też zadania służące poprawie bezpieczeństwa funkcjonariuszy, także bezpieczeństwa prawnego" - zwrócił uwagę Andrzej Duda. "Te działania są już w tej chwili realizowane" - zauważył.

Prezydent wyraził radość, "że będą także nowe świadczenia, które będą zmierzały ku temu, by była zachęta, by dłużej pozostawać w służbie". Wymienił świadczenie motywacyjne dla policjantów z długim stażem służbowym; wprowadzenie zasad wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

O rozwiązaniach tych szerzej mówił podczas obchodów minister Mariusz Kamiński. Zwracając się do funkcjonariuszy zaznaczył, że w piątek w Sejmie przegłosowano ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra SWiA oraz Służby Więziennej. Przypomniał, że ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 października zawiera szereg rozwiązań, a jednym z nich - jak podkreślił - jest rozwiązaniem szczególnym. "Chodzi mi o dodatki motywacyjne. Bardzo chcemy, żeby z tego nowego rozwiązania, które jest dedykowane najbardziej doświadczonym funkcjonariuszom policji, ci funkcjonariusze z niego skorzystali" - powiedział szef MSWiA. Dodał, że ich wiedza i kompetencje są niezbędne polskiej policji i obywatelom. "Bardzo proszę, skorzystajcie z tych dodatków motywacyjnych, pozostańcie w służbie. Ustabilizujemy sytuację kadrową w naszej formacji - zaapelował.

Szef MSWiA złożył podziękowania za ich służbę. Zaznaczył, że podziękowania należą się rodzinom policjantów, a także pracownikom cywilnym. "Chcę waszym najbliższym powiedzieć: możecie być dumni, że macie w rodzinie funkcjonariusza polskiej policji, bo to formacja ciesząca się ogromnym zaufaniem obywateli" - podkreślił.

Obchodzone 24 lipca Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.

IS24/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Marek
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:56

dla kierownictwa owszem. Oni maja nagrody mimo pandemii, My na dole jestesmy nawet dumani na platnych nadgodzinach.

Porażka.
środa, 29 lipca 2020, 13:03

Policjanci z długim stażem i tak nic nie robią więc spokojnie mogliby sobie odejść. Trochę miejsc za biurkami by się zwolniło. Młodzi, którzy chcą pracować i tyrają na ulicy nie mogą doprosić się 3 grupy. A robią wszystko.

Grzegorz
czwartek, 30 lipca 2020, 16:25

"Robią wszystko" tak może napisać tylko ktoś kto nie ma pojęcia o tym czym zajmuje się Policja. :-(

Ja
niedziela, 26 lipca 2020, 23:37

Niech zadbają również o pracowników cywilnych.

Riki
niedziela, 26 lipca 2020, 23:35

Te ich dążenia podwyżek, śmiechu warte.Dla siebie i plecaków.Patrzylem w tv na obchody święta policji.To dla gwiazdkowcow a u nas na KP nic, nie dostałem grosza nagrody bo byłem w marcu w szpitalu

123
niedziela, 26 lipca 2020, 19:00

A co z latami z "CYWILA"?????

x666
poniedziałek, 27 lipca 2020, 01:30

Głupie pytanie. Dostaniesz za nie emeryturę w identycznej wysokości jak 37 milionów Polaków. Czy jest jakiś powód byś za te lata miał otrzymać więcej niż inni, poza tym, że 20 lat temu mundurowi niesprawiedliwie dostawali więcej za lata niemundurowe? Jest uczciwie w mundurze dostajesz więcej bo to służba, za cywila tyle co wszyscy.

Zyga
środa, 29 lipca 2020, 11:28

odpowiedź też głupia, chodziło mu przecież o 15a i tych sprzed 1999r, w obecnym systemie prawnym w Polsce nie możesz dostać dwóch emerytur , musisz wybrać :))))))))))))

Demokryt
środa, 29 lipca 2020, 17:04

Opowiadasz bzdury.

Tweets InfoSecurity24