Białoruski szpieg w rękach ABW?

13 października 2021, 10:11
ABW, agencja bezpieczeństwa wewnętrzenego, fot. gov.pl
Fot. gov.pl

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie Prokuratury Krajowej, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o agenturalną współpracę z białoruskimi służbami specjalnymi – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Mężczyzna, decyzją sądu, został aresztowany na trzy miesiące.

Jak poinformował Żaryn, ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie brania udziału w działalności na rzecz białoruskiego wywiadu przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej. Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art.130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. 

Na konferencji prasowej Żaryn podkreślał, że ABW będzie prowadzić dalsze czynności, żeby wyjaśnić wszystkie okoliczności pracy mężczyzny na rzecz białoruskich służb. "Ten mężczyzna przez szereg lat był związany ze służbami mundurowymi, a od 20 lat jest emerytem" - dodał.

Zaznaczył przy tym, że śledztwo jest niejawne, ponieważ zatrzymany jest oskarżany o szpiegostwo. "Zatrzymanie jest związane z autonomiczną pracą polskiego kontrwywiadu i prokuratury, jest związane z działalnością obcych służb, w tym przypadku białoruskich na naszym terenie" - poinformował Żaryn. Jak powiedział, niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie, stąd nie może przekazać dalszych informacji

Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r. - czytamy w komunikacie opublikowanym przez rzecznika ministra koordynatora. Wobec podejrzanego Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
echo
piątek, 22 października 2021, 16:36

Nieźle wzięli się za 70-latków, musi był naprawdę groźny :))).

andys
czwartek, 21 października 2021, 01:20

sadzac z drogi zawodowej tego pana, to rzeczywiscoie jest jakiś James Bond, albo Kloss.

lqt
wtorek, 19 października 2021, 20:26

HAHAHAH XD jaka Siara.. a później zdziwienie dlaczego ludzie decydują poza pl... o losach regionu nie dziwie się XD

Herr Flick
piątek, 15 października 2021, 08:05

Proces karny osoby podejrzanej o szpiegostwo to porażka kontrwywiadu. Chyba że potrzebna była "bomba" propagandowa, co przy obecnym kryzysie migracyjnym i stanie stosunków polsko - białoruskich jakoś mnie nie dziwi. Być może ktoś ocenił, że w tym przypadku ważniejszy jest wymiar polityczny od korzyści operacyjnych. W końcu ta tylko jakaś emerytowana "poruczniczyna" z SG, który 20 lat temu "wypadł z obiegu"...

Bania
środa, 13 października 2021, 23:20

Czerwony pająk z ZOMO..czemu mnie to nie dziwi..Powinien dostać z 10 lat,konfiskatę majątku itp.Dla odstraszenia.

Tweets InfoSecurity24