Ukraina: SBU zatrzymało dowódcę OPL z Doniecka, podejrzanego o udział w zestrzeleniu MH-17 [KOMENTARZ]

5 lipca 2019, 08:57
Zatrzymany przez SBU Wołodymyr Cemach. Fot. mil.in.ua
Zatrzymany przez SBU Wołodymyr Cemach. Fot. mil.in.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała Wołodymyra Cemacha, który dowodził obroną przeciwlotniczą separatystów w rejonie zestrzelenia samolotu pasażerskiego MH17 przez rosyjski system rakietowy Buk. Oficer został przewieziony z terytorium kontrolowanego przez separatystów do Kijowa.

Wołodymyr Cemach był dowódcą obrony powietrznej słowiańskiej brygady sił zbrojnych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) 17 lipca 2014 roku, gdy w tym rejonie rosyjska wyrzutnia Buk-M1 zestrzeliła malezyjski samolot Boeing 777 z 283 pasażerami i 15 członkami załogi. W październiku 2014 roku Cemach został awansowany przez „ministerstwo obrony DRL” do rangi podpułkownika.

Jak informuje rosyjska redakcja BBC, powołując się na rodzinę Wołodymyra Cemacha, został on zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy we własnym domu w miejscowości Snieżne koło Doniecka 27 czerwca 2019 r. Miejscowość leży głęboko na terytorium separatystów, około 20 km od granicy z Rosją i 45 km od linii rozgraniczenia. Do najbliższego przejścia przez linię rozgraniczenia w Majorsku znajduje się ok. 80 km. Zgodnie z nieoficjanymi informacjami, agenci SBU wywieźli nieprzytomnego Cemacha z terenów kontrolowanych przez separatystów jego własnym samochodem, na podstawie fałszywych dokumentów wg. których był osobą sparaliżowaną.

Jak podaje rosyjska redakcja BBC, powołując się na adwokata oskarżonego, Romana Gontariewa, Wołodymyr Cemach został zabrany do Kijowa w dzień po zatrzymaniu. 29 czerwca b.r. tamtejszy sąd wydał postanowienie o aresztowaniu go na dwa miesiące w związku z oskarżeniem z paragrafu dotyczącego udziału w grupie lub organizacji terrorystycznej, za co grozi od 8 do 15 lat więzienia.

Działania ukraińskich służb mają prawdopodobnie na celu nie tylko ustalenie roli Cemecha w zestrzeleniu MH17, ale również uzyskanie zeznań dotyczących osób zidentyfikowanych jako odpowiedzialne za zdarzenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że akcja miała miejsce tydzień po oficjalnym ogłoszeniu przez międzynarodowych zespół śledczy w sprawie MH17 nazwisk czterech osób podejrzanych o odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu przez wyrzutnię Buk-M1 z rosyjskiej 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej.

Wspomniana czwórka to: „minister obrony DRL”, emerytowany oficer rosyjskiego GRU Igor Striełkow alias Igor Girkin, jego ówczesny zastępca i również były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergiej Dubiński, pułkownik rosyjskich wojsk powietrznodesantowych Oleg Pułatow oraz członek jednostki rozpoznawczej wywiadu DRL Leonid Charczenko. Z wymienionych, trzech pierwszych jest w Rosji i śledczy złożyli wniosek do władz Federacji Rosyjskiej o możliwość ich przesłuchania, natomiast Charczenko jest prawdopodobnie na terytorium Ukrainy kontrolowanym przez separatystów. Ukraińska prokuratura oświadczyła iż zamierza go aresztować, co z pewnością będzie wymagało działań SBU podobnych jak w przypadku Cemecha.

Celem zespołu śledczego badającego zestrzelenie MH17, jak też ukraińskich władz, jest ostatecznie ustalenie personaliów obsługi wyrzutni, która zestrzeliła samolot pasażerki, ale również wskazanie wszystkich osób pośrednio odpowiedzialnych za tragedię poprzez rozmieszczenie rosyjskiego systemu przeciwlotniczego na terytorium Ukrainy. Działania te spotykają się z oczywistym sprzeciwem Rosji, zarówno na płaszczyźnie dyplomatycznej, prawnej, jak i medialnej. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Olender
piątek, 5 lipca 2019, 20:09

Gratulować...

fcuk
piątek, 5 lipca 2019, 18:53

Koronkowa operacja. Brawo SBU.

Niuniu
piątek, 5 lipca 2019, 18:06

Pytanie czy na prawdę to byli ukraińscy żołnierze a nie np. angielskie lub amerykańskie siły specjalne. Nawet nie musieli by się przebierać bo całą brawurową akcje przeprowadzono w cywilnych ciuchach. Dziwne jest, że podejrzany przebywał pod nie zmienionym nazwiskiem na terenie Donbasu a nie gdzieś daleko na Syberii. Przecież kilkanaście dni temu Holendrzy ujawnili nazwiska podejrzanych i zażądali ich ekstradycji od władz rosyjskich.

dokk
niedziela, 7 lipca 2019, 13:32

Kwestia drugorzędna, kto konkretnie zrobił zastrzyk. Ważne, że informacje z pierwszej ręki, wreszcie dotrą do zainteresowanych.

dokk
sobota, 6 lipca 2019, 17:34

Nie doceniasz Ukraińców. Po kilku latach konfliktu w Donbasie to jest już zupełnie inna armia.

Ja
piątek, 5 lipca 2019, 15:42

Bardzo dobrze. Wywoła to "efekt mrożący" tych co z reżimem kremla współpracują lub by chcieli współpracować.

Stirlitz
piątek, 5 lipca 2019, 15:16

Pomalutku, wyłapią wszystkich terrorystów z rosji. A każdy złapany będzie sypał następnych, żeby nie brać całej winy tylko na siebie, ale z pewnością chętnie podzieli się łupem z kolegami po fachu.

Tweets InfoSecurity24