Szkoła w Raciborzu będzie kształciła kandydatów do służby w Straży Granicznej

7 kwietnia 2020, 16:53
fot slaski oddzial sg
Fot. Śląski Oddział Straży Granicznej

W Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu powstanie klasa o profilu Straż Graniczna. Od września uczniowie, którzy myślą o służbie w tej formacji poznają jej specyfikę nie tylko na zajęciach w klasie, ale też w terenie.

Kształcenie uczniów w klasie o profilu Straż Graniczna ma rozpocząć się z początkiem kolejnego roku szkolnego. Program nauczania opracowany przez funkcjonariuszy śląskiego oddziału SG realizowany będzie w ramach przedmiotu uzupełniającego pod nazwą "Ochrona granicy państwowej z elementami prawa", który znajdzie się w ofercie szkoleniowej Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego. 

„Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Strażą Graniczną a ZSOMS ma na celu wspólne kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, pielęgnowanie tradycji narodowych i formacji granicznych, przygotowanie potencjalnych kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz wspólne organizowanie wydarzeń o charakterze naukowym i edukacyjnym” – wskazała mjr Walczak. Porozumienie o współpracy podpisali we wtorek komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk Adam Jopek i dyrektorka raciborskiej szkoły Ludmiła Nowacka – poinformowała rzeczniczka śląskiej SG mjr Katarzyna Walczak.

W ramach współpracy funkcjonariusze SG będą udzielać merytorycznej i praktycznej pomocy w organizacji zajęć lekcyjnych, związanych z zagadnieniami służby granicznej. Uczniowie będą mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się ze specyfiką służby w Straży Granicznej.

Zajęcia będą odbywały się również w obiektach śląskiej SG, gdzie poznać można będzie zróżnicowany charakter służby – od kontroli granicznej i zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym w położonym powicie tarnogórskim Międzynarodowym Porcie Lotniczym "Katowice" w Pyrzowicach do prowadzenia działań związanych ze zwalczaniem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Młodzież będzie też uczestniczyła w zajęciach strzeleckich na strzelnicy i trenażerze laserowym oraz w zajęciach z taktyk i technik interwencji, które prowadzone będą przez instruktorów z SG.

Raciborska placówka jest drugą szkołą w woj. śląskim, która wkrótce uruchomi klasę o profilu Straż Graniczna i podpisała w tej sprawie porozumienie ze śląskim komendantem. W lutym br. podobną umowę podpisała dyrekcja Zespołu Szkól Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Max
środa, 8 kwietnia 2020, 18:26

Strata czasu dla uczniów. Praca bez perspektyw bez szans na grupę wyższą jak 2 ,3. Znam ludzi, którzy odchodzili po 15 latach służby z drugą grupą. Dla tych co nie mają pojęcia im wyższa grupa tym wyższe zarobki i emerytura. Dziś to jest 25lat w SG!!! Za psie pieniądze,służba z bronią często z przełożonymi głupimi ,którzy swoje stołki zawdzięczają znajomościom....Lepiej skończyć informatykę zrobić maturę i iść w tym kierunku na studia.

Ja
środa, 8 kwietnia 2020, 19:52

Dokładnie... wiem bo byłem

Ochroniarz
środa, 8 kwietnia 2020, 19:14

Ja odszedłem z 2. Po 18 latach na zielonej granicy. Wszystko zależy na jakiego przełożonego się trafi. A kasa teraz niczego.

środa, 8 kwietnia 2020, 22:09

Cała prawda zwłaszcza na Podkarpaciu

Tweets InfoSecurity24