Szef rosyjskiego wywiadu wojskowego nie żyje

5 stycznia 2016, 09:51
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o nagłej śmierci zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej – Szefa Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) Sztabu Generalnego, generała pułkownika Igora Serguna.

Informacja o śmierci szefa wywiadu budzi zawsze zainteresowanie, tym bardziej, że oficjalnie nie podano przyczyn śmierci Serguna. Wiadomo jedynie, że umarł 3 stycznia br. w wieku 59 lat, i że kondolencje rodzinie złożył osobiście prezydent Władimir Putin oraz minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu.

Na stronie ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej umieszczono życiorys generała Seguna oraz jego osiągnięcia i najważniejsze odznaczenia. Wiadomo, że pracował w wywiadzie wojskowym od 1984 r., oficjalnie tylko raz wyjechał na placówkę dyplomatyczną w Albanii – jako attaché wojskowy - i że był szefem GRU od grudnia 2011 r. Nie zaznaczono jedynie, że generał Sergun był na liście osób objętych sankcjami Unii Europejskiej, nałożonymi na Rosję za aneksje Krymu i agresję na Ukrainę.

GRU to praktycznie jedyna agencja wywiadowcza w Rosji zachowana w pełni po rozpadzie Związku Radzieckiego. Wojsko nie dopuściło bowiem do wprowadzania rewolucyjnych zmian, zachowując zarówno swoje struktury agenturalne (agenci, pracownicy dyplomacji i oficerowie sztabów- około 2 tysiące osób), jak i wojskowe (jednostki specnazu – około 12 tysięcy żołnierzy).

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Paweł
środa, 6 stycznia 2016, 10:00

Z tym wywiadem GRU to tak jak z naszym WSW... Jakież dziwne podobieństwo :)

KornelPL
wtorek, 5 stycznia 2016, 14:51

Coz za teorie spiskowe... W 2003 r. w czerwcu moj ojciec poszedl do miasta i nie wrocil. Zmarl w wieku 42 lat, nie mial jeszcze siwego wlosa. Pewnie Putin albo GRU go zabilo. Miesiac pozniej, w lipcu zmarla jego chrzestna, a w sierpniu brat cioteczny. Pewnie ich tez zabilo GRU. A moze to dziadek robil czystke w rodzinie?

Spartakus
wtorek, 5 stycznia 2016, 22:09

Po pierwsze widać , że facet jest grubo po pięćdziesiątce , po drugie po podwójnym podbródku widać , że prowadzi niezdrowy tryb życia , a po trzecie czy Defence24 to klepsydra i mamy sie udać na pogrzeb rosyjskiego żołnierza ??? Wszystkie teorie spikowe są nie na miejscu . W Polsce wielu ZOŁNIERZY umiera przed sześćdziesiątką - zyskuje na tym budżet - bo nie musi płacić emerytur - gorzej dla ich rodzin dla których byli jedynymi żywicielami .

45
środa, 6 stycznia 2016, 17:26

Wojskowi żyją krótko wódka i stres robią swoje.Nie dotyczy to armii tzw zachodu.Tu prawo broni oficera jak kobiete w ciąży.Coś o tym wiem.Będzie następny,lepszy lub gorszy,Ale to problem Putina nie mój.

P9
wtorek, 5 stycznia 2016, 11:12

Normalnie epidemia, w zeszłym tygodniu gen. dowodzący operacją na Krymie...

Tweets InfoSecurity24