Straż Pożarna
Strażacy alarmują: w tym roku już 11,5 tys. pożarów traw
W tym roku (od 1 stycznia do 20 marca) strażacy zanotowali już ponad 11,5 tys. pożarów traw i nieużytków. Jak informuje MSWiA, w ubiegłym roku pożary traw stanowiły 1/3 wszystkich tego typu zdarzeń. Angażowano do nich wielu strażaków, którzy w tym czasie mogli reagować na inne zdarzenia, w których byli bardziej potrzebni – powiedział wiceszef resortu Jarosław Zieliński podczas inauguracji kampanii „STOP pożarom traw”.
Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. „Nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Dlatego MSWiA wspólnie z Państwową Strażą Pożarną prowadzi działania informacyjne w ramach kampanii „STOP pożarom traw” – podkreśla MSWiA.
Jak informują strażacy, przełom zimy i wiosny to czas, kiedy wzrasta liczba pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych. W zeszłym roku odnotowano prawie 49 tys. pożarów traw i nieużytków. W ich wyniku zginęło 7 osób.
Wiceminister @ZielinskiJaro: Pożary traw stanowiły 1/3 wszystkich zeszłorocznych pożarów. Angażowano do nich wielu strażaków, którzy w tym czasie mogli reagować na inne zdarzenia, w których byli bardziej potrzebni. pic.twitter.com/aSQFOneN1F
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 22 marca 2019
W tym roku (od 1 stycznia do 20 marca) strażacy zanotowali już ponad 11,5 tys. pożarów traw i nieużytków. W ich wyniku jedna osoba zmarła, a 13 zostało rannych. Dla porównania w analogicznym okresie 2018 roku pożarów było o połowę mniej - prawie 5,5 tys. Nikt wówczas nie zginął, a rannych zostało 15 osób.
Tych pożarów mogłoby nie być. Około 94 proc. pożarów jest spowodowanych przez człowieka. Takich działań można uniknąć, gdyby świadomość była wyższA.
Każda interwencja i gaszenie pożarów traw to również wydatek finansowy. "Niektóre pożary np. torfowisk gasimy przez kilka dni lub tygodni. Straty są olbrzymie. Bardzo często pożary przenoszą się na budynki mieszkalne, lasy czy torfowiska. Odbudowa lasu trwa kilkadziesiąt, a torfowiska kilkaset lat. Straty mogą być nieodwracalne" - podkreślił gen. brygadier Leszek Suski.
W tym roku, do 20 marca odnotowano już 11 513 pożarów traw i nieużytków. W zeszłym roku w tym samym okresie było ich o ponad połowę mniej. #StopPożaromTraw pic.twitter.com/T1Wl2GbB9x
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 22 marca 2019
Wiceszef MSWiA przypomniał też, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł.
DM