Rzecznik KGP o wydarzeniach w Głogowie: nie może być tak, że pozwalamy, aby na policjanta pluć czy szarpać go

13 kwietnia 2021, 07:51
41-528554
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Śląska Policja

Zgromadzenie w Głogowie było nielegalne i nie zostało zgłoszone do urzędu. Trójka zatrzymanych wyzywała i szarpała policjantów - mówił w poniedziałek rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Policjanci interweniowali m.in. wobec jednej z kobiet i podczas zatrzymania użyto wobec niej pałki.

W niedzielę w Głogowie odbył się nielegalny protest około 200 osób sprzeciwiających się obostrzeniom epidemicznym. Było to kolejne tego typu zgromadzenie w tym mieście w ostatnim czasie i kolejna z tym związana interwencja policji. Podczas protestu policjanci interweniowali m.in. wobec jednej z kobiet, a film z tego zdarzenia trafił do sieci. Na fragmencie nagrania widać, jak policjant uderza kobietę pałką, łapie ją za szyję i przewraca na ziemię.

Podczas zgromadzenia policja wystawiła 32 mandaty i 101 wniosków o ukaranie do sądu. Zatrzymano sześć osób, a wylegitymowano 196. Trzy osoby - kobietę i dwóch mężczyzn - zatrzymano z powodu agresywnego zachowania wobec policji. Zatrzymana kobieta usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów.

W poniedziałek dolnośląska policja w mediach społecznościowych opublikowała film, na którym widać, co działo się tuż przed interwencją. Na nagraniu słychać m.in., jak kobieta obraża policjanta. O to, co wydarzyło się podczas tego zgromadzenia oraz użycie przez funkcjonariusza policji środków przymusu bezpośredniego wobec tej kobiety na antenie Polsat News był pytany w poniedziałek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

"Pamiętajmy, że policjanci przywracali porządek prawny w związku z nielegalnym zgromadzeniem. To zgromadzenie nie było zgłoszone w urzędzie miasta, odbywało się nielegalnie. Dochodziło do różnego rodzaju scysji, przepychanek. Ta trójka zatrzymanych – oprócz protestującej zostało zatrzymanych jeszcze dwóch agresywnych mężczyzn – już wcześniej wyzywała i szarpała policjantów" - mówił rzecznik. Jak dodał, zdaje on sobie sprawę, że użycie jakiegokolwiek środka przymusu bezpośredniego wywołuje u części osób pytania, a kiedy interwencja ma charakter medialny również kontrowersje i ludzie dzielą się na tych, którzy uważają, że interwencja przebiegła dobrze i na takich, którzy mają zastrzeżenia. "Tutaj, w tej sprawie, która zrobiła się dosyć głośna, Komendant Główny Policji zlecił, aby Biuro Kontroli KGP dokładnie wyjaśniło wszystkie okoliczności" – przypomniał.

Jak poinformował, z bardzo wstępnych informacji Wydziału Kontroli Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu i według wstępnych czynności nie dopatrzono się uchybień, jeśli chodzi o podstawę prawną i faktyczną użycia przymusu bezpośredniego.

"Ta proporcjonalność występowała, co widać na nagraniach, którymi dysponują policjanci. Najpierw te osoby były wzywane do zachowania zgodne z prawem, następnie do opuszczenia terenu działań policyjnych. Kiedy zareagowały na to wyzwiskami, wulgaryzmami i groźbami w stosunku do policjantów, zostały ostrzeżone o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego" – przypomniał, dodając, że najpierw te osoby – co widać na nagraniach – były odepchnięte, a mimo tego ta protestująca odwróciła się, złapała policjanta, zaczęła mu grozić i go wyzywać.

"I nastąpiła ta decyzja o konieczności zatrzymania tych osób" - relacjonował rzecznik, podkreślając, że nie może być tak, że "pozwalamy, aby na policjanta pluć czy szarpać go". "Na to nie może być przyzwolenia" - ocenił. Relacjonując dalej przebieg wydarzeń, przekazał, że kiedy protestująca wyrwała się policjantom, którzy dokonywali zatrzymania, jeden z policjantów podjął indywidualną decyzję o jej zatrzymaniu, używając m.in. pałki służbowej. Przypomniał przy tym, że jest to jeden ze środków przymusu bezpośredniego, który ustawodawca przewidział i w tym przypadku pod kątem prawnym "jakichś niedociągnięć nie można się dopatrywać".

Przypomnijmy, film, na którym widać interwencję policjanta wobec kobiety, wywołał reakcję m.in. polityków KO. "Ustalę nazwisko tego policyjnego bandyty z Głogowa. Proszę o informacje na priv. Gwarantuję anonimowość. Złożę zawiadomienia do prokuratury za przekroczenie uprawnień. Za dwa lata nie będzie go w tej formacji. Będzie szukał pracy w białoruskim OMON!" - odniósł się do zdarzenia na Twitterze poseł KO Michał Szczerba.

"Czy ktoś zna okoliczności tego zajścia? Czy @WasikMaciej i reszta z @MSWiA_GOV_PL mogą się ustosunkować? Przecież to jest Białoruś" - napisał na Twitterze poseł KO Sławomir Nitras.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Krzys
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:07

Działania milicjantów generują wściekłość. Reakcje te są skutkiem negowania konstytucji i m.in. przysięgi kiedyś składanej. Funkcjonariusze stając po określonej stronie sporu powiedzieli obywatelom: jesteście motłochem, który ma wykonywać polecenia. "Motłoch" nie godzi się z tym, widzi że milicja nie spełnia podstawowych zadań (nie chroni i nie broni obywatela) traktuje ich więc jako ciało obce, którego nie powodu szanować. A jeśli ta Pani (wolna obywatelka) nakrzyczała czy nawet opluła uzbrojonego po zęby i opancerzonego milicjanta to nie stanowiła dla niego żadnego zagrożenia. Zadziałało nieprofesjonalne osobiste poczucie zniewagi które nie powinno wystąpić. Czy w trakcie spotkań z kibicami czy narodowcami też są tak wyczuleni na niuanse? Moim zdanie nie. To co się stało to kolejny przykład upodlania społeczeństwa. Twierdzę tak mimo że nie mam pewności czy komenarz ten spotka się życzliwą oceną moderatora. Pozdawiam.

Olo
niedziela, 18 kwietnia 2021, 02:59

No właśnie... twoje zdanie... Postaw się na miejscu zwyzywanego i oplutego i nie zareaguj. To następnym razem dostaniesz siekierą...

Opecjusz
czwartek, 15 kwietnia 2021, 10:13

to właśnie było spotkanie z kibicami Krzysiu

Krzys
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:04

Nie zauważyłem aby demolowali cokolwiek.

M
niedziela, 18 kwietnia 2021, 02:57

Pewnie. Niech czekają, aż coś zdemolują. Wtedy będzie krzyk, że nie zapobiegli

czwartek, 15 kwietnia 2021, 08:53

Pamiętaj że policja zgodnie z konstytucją również wymaga przestrzegania ustanowionych przepisów Art 87 88 konst. A także ma nie tylko chronić i bronic ale również prowadzić represje

Krzys
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:05

Czyli ma być traktowana jak okupant?

Tweets InfoSecurity24