Służby Mundurowe
Straż Graniczna kupuje hełmy
Komendant Główny Staży Granicznej rozpoczął postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na zakup i dostawę 500 sztuk hełmów kuloodpornych. Termin składania wniosków mija 29 sierpnia, zaś termin dostarczenia hełmów został wyznaczony na 16 grudnia br.
Komenda Główna Straży Granicznej planuje zakup 500 sztuk hełmów kuloodpornych, które trafią do Nadwiślańskiego Okręgu SG. W przetargu ustanowiono również prawo opcji, mówiące o dodatkowym zakupie takiej samej ilości w momencie posiadanych przez podmiot zamawiający odpowiednich funduszy.
Czytaj także: 76 mln złotych dla służb podległych MSWiA. Kupiono sprzęt zabezpieczający ŚDM
Hełm zamawiany przez SG musi być przewidziany do całorocznego użytkowania, w każdych warunkach atmosferycznych. Musi spełniać polską normę balistyczną PN-V-87001:2011. Jego konstrukcja i kształt mają być zgodne ze standardem hełmu typu MICH lub ACH w wersji standardowej (bez wcięcia) lub ze średnim wcięciem schodkowym na wysokości skroni (tzw. middle cut). Ponadto hełm musi umożliwiać jednoczesne używanie wraz z nim maski przeciwgazowej, ochrony oczu, kamizelki kuloodpornej, przyrządów termo- i noktowizyjnych montowanych na hełmie oraz systemów łączności z aktywną ochroną słuchu, w tym osłaniających uszy użytkownika.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Oferty zostaną ocenione o następujące kryterium: cena – waga 90 proc., okres gwarancji na własności użytkowe przedmiotu – waga 10 proc..
Straż Graniczna już od dłuższego czasu ogłasza przetargi na zakup specjalistycznego wyposażenia, który służy do ochrony zdrowia w czasie prowadzenia akcji bezpośrednich. Miesiąc temu został ogłoszony przetarg na zakup 500 kompletów kamizelek kuloodpornych, zaś na początku czerwca br. SG zakupiła amunicję antyrykoszetową.
Cały sprzęt prawdopodobnie trafi do Wydziału Zabezpieczania Działań Straży Granicznej, czyli odpowiednika policyjnych pododdziałów antyterrorystycznych. Funkcjonujące od 2001 roku w Komendzie Głównej oraz placówkach regionalnych etatowe pododdziały interwencyjne odpowiedzialne są za działania wobec niebezpiecznych i agresywnych osób oraz ochronę pirotechniczną.
Czytaj także: Miotany robot PIAP dla Straży Granicznej